Nemačka: Najveći broj preduzeća u stečaju od 2016. godine
Broj bankrota preduzeća u Nemačkoj je značajno porastao. Prošlog meseca bilo je više stečajeva nego u sedam godina. Hiljade zaposlenih je pogođeno, broj bankrota kompanija u Nemačkoj je porastao na najviši nivo u poslednjih sedam godina u jeku ekonomske krize.
Institut za ekonomska istraživanja Hale (IWH) saopštio je danas da je u junu registrovano ukupno 1050 stečajeva ortačkih društava i korporacija, što je 16 odsto više nego u maju ove godine i 48 odsto više nego u junu 2022. godine, što je najveća stopa od juna 2016. Nemačka ekonomija je trenutno u recesiji i, prema prognozama većine istraživačkih instituta, smanjiće se u celini 2023. godine.
Od početka godine ugroženo 64.000 radnih mesta.
Broj pogođenih poslova je takođe bio visok u junu: oko 15.400 radnih mesta je ugroženo u deset odsto najvećih kompanija koje su podnele zahtev za stečaj. Prema istraživačima iz Halea, ovo je najveća vrednost od avgusta 2020. U prvoj polovini godine ukupno je 64.000 zaposlenih u velikim kompanijama bilo pogođeno nelikvidnošću – za trećinu više od proseka za 2016. do 2019.
Broj bankrota uskoro ponovo pada?
Uprkos ovim drastičnim brojkama, IWH daje objašnjenje. Deo porasta nelikvidnosti u junu je zbog velikog broja radnih dana u ovom mesecu, što znači da je bilo moguće više prijava nadležnim sudovima nego, na primer, u maju, koji su obeležili državni praznici, i očekuje se blagi pad u broj nesolventnosti“, rekao je Štefen Miler, koji vodi odeljenje za strukturne promene i produktivnost u IWH-u, kao i istraživanje o nesolventnosti koje se tamo nalazi.
👉 SZO istražuje “neobičan” porast teških slučajeva miokarditisa kod novorođenčadi čije majke su vakcinisane https://t.co/EJfuxG4ajM
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 5, 2023
Očekivan je preokret trenda Uprkos koroni i energetskoj krizi, broj bankrota kompanija je poslednjih godina bio na istorijski niskom nivou. Razlog je bila državna pomoć: kao što je delimična obustava obaveze podnošenja zahteva za stečaj, proširenje beneficija za skraćeno radno vreme, finansijska podrška preduzećima i zamrzavanje izvršenja od strane poreskih organa i društava za zdravstveno osiguranje.
Zbog malog broja od 2020. do 2022. godine, stručnjaci su očekivali odloženo povećanje u tekućoj godini. Veći troškovi proizvodnje, rastući troškovi osoblja i značajan rast kamatnih stopa pogoršavaju i finansijsku situaciju mnogih kompanija, a IWH za svoje analize ocenjuje aktuelne objave nemačkih registarskih sudova o stečaju. Oni su povezani sa pokazateljima bilansa stanja dotičnih kompanija. Prema institutu, ovo bi moglo da pruži informacije o nesolventnosti partnerstava i korporacija brže od zvanične statistike.