Nemačka planira da javne zgrade pretvori u skloništa
Vlasti u Nemačkoj prave planove da koriste stanice metroa kao skloništa za vazdušne napade kao odgovor na rastući rizik od rata sa Rusijom.
Federalna kancelarija za civilnu zaštitu razmatra javne zgrade koje bi mogle da budu pretvorene u bunkere i planira da razvije aplikaciju koja bi pomogla javnosti da pronađu skloništa, preneo je list Bild.
Nemačka javnost bi takođe bila ohrabrena da postavi skloništa kod kuće, na primer u podrumima. Nemačka je smanjila svoju mrežu javnih bunkera od 2007. godine, kada su vlasti odlučile da više nisu potrebni.
Trenutno postoji samo 579 javnih skloništa u Nemačkoj – koja ima 84,4 miliona stanovnika – i imaju dovoljno prostora za oko pola miliona ljudi.
Ralf Tisler, šef Federalne kancelarije za civilnu zaštitu, upozorio je da bi za izgradnju nove mreže bunkera mogla biti potrebna čitava generacija, stvarajući potrebu za bržim rešenjima.
LUDILO! Trudo kaže da je borba protiv „klimatskih promena“ važnija od hrane za decu https://t.co/FcQBXa1WAZ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 21, 2024
Zvaničnici su odgovorili tako što su počeli da prave listu metro stanica, kancelarija i javnih zgrada koje bi mogle da se koriste kao skloništa u hitnim slučajevima.
Takođe se razvija aplikacija civilne zaštite koja pruža mapu najbližih dostupnih skloništa širom Nemačke uživo, zajedno sa javnom informativnom kampanjom o tome kako građani mogu da se zaštite.
Opoziciona partija Hrišćanskih demokrata (CDU) kritikovala je spremnost Nemačke za ruske vazdušne napade i pozvala da se novi bunkeri postave što je pre moguće.
„Iako se nadamo da do ove situacije neće doći, moramo biti spremni da zaštitimo javnost u slučaju vanredne situacije“, rekla je Andrea Lindholc, poslanik CDU. „Moramo značajno da povećamo kapacitete u Nemačkoj.
Ona je navela primer susedne Poljske, gde će sve nove zgrade zahtevati pristup skloništima od 2026. godine.
Prema novinskom sajtu Notes From Poland, prošlogodišnja studija je pokazala da zemlja ima mesta samo za 300.000 ljudi u svojim zvaničnim skloništima. Ali Poljska je već identifikovala „privremena skloništa“, kao što su stanice metroa i tuneli, koja mogu da zaštite celokupno stanovništvo.
Britansko istraživačko društvo Subterranea Britannica kaže da širom Ujedinjenog Kraljevstva postoji 276 bunkera koji su dizajnirani da zaštite javnost u slučaju nuklearnog napada.