Nemački farmeri: Ulazak Ukrajine u EU uništio bi porodične farme širom Evrope
Nemački farmeri izražavaju svoj dubok strah od ulaska Ukrajine u EU, a Udruženje nemačkih poljoprivrednika (DBV) upozorava donosioce odluka da ne pokušavaju da tumače Zajedničku poljoprivrednu politiku EU (CAP) u njenom sadašnjem obliku uzimajući u obzir pristupanje Ukrajine. Takav potez, upozorava organizacija, doveo bi do nestanka porodičnih farmi u Evropi.
Predsednik DBV-a Joakim Rukvid rekao je da bi, ako bi se Ukrajina pridružila kao velika poljoprivredna sila pod trenutnim regulatornim uslovima, to uništilo model porodične poljoprivrede na kontinentu i dovelo do toga da evropska tržišta budu preplavljena jeftinim usevima. Glavni problem je osnova sistema podrške CAP-u, koji raspoređuje novac prema veličini poljoprivrednog područja zemlje.
Sredstva o kojima je reč iznose ogromnih 386 milijardi evra, od kojih bi najveći deo pripao Ukrajini, zemlji u kojoj je prosečna veličina farme 1.000 hektara u poređenju sa samo 16 hektara u EU.
NOVO! NIKOLA RADIN U PODCASTU MARIO ZNA: APOKALIPSA SUTRA
Kao nova država članica, Ukrajina bi iz zajedničkog budžeta izvukla više nego što bi mogla da vrati nazad za veoma dugo vremena. Kao rezultat, njeno pristupanje značilo bi drastično smanjenje novca drugim državama članicama. Sadašnje poljoprivredne velesile EU, Francuska i Poljska, ne bi imale nikakve šanse da pobede u igri koja se igra po izmenjenim pravilima, ali još gora vremena će čekati srednje i manje proizvođače kao što su Bugarska i Mađarska.
Prema Rukvidu, zajednička poljoprivredna politika, uključujući Ukrajinu, stoga ne bi bila izvodljiva osim ako ne bi bila na štetu sadašnjih država članica EU. Predsednika DBV-a uznemirila je činjenica da se 2030. više puta pominje kao mogući datum za pristupanje zemlje. To bi, kako je rekao, potpuno upropastilo sledeći ciklus finansiranja CAP-a, koji počinje 2028. i traje do 2034. i zasniva se na sadašnjoj Evropskoj uniji, a ne na proširenoj.
Svetski superbogataši izazivaju „smrt i uništenje“ na planeti https://t.co/svTZ6q56AV
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 22, 2023
Štaviše, stav nemačkih farmera je u velikoj meri u skladu sa opštim stavom zemalja članica EU, osim baltičkih zemalja koje su sada van kontakta. Ovo preovlađujuće mišljenje je da CAP sistem ne može da se nastavi u svom sadašnjem obliku, pošto bi sav novac od plaćanja po hektaru odmah izvukao Kijev.
Ukrajina ima 42 miliona hektara obradive zemlje, više od trećine poljoprivredne površine u EU, što znači da je ukrajinsko poljoprivredno zemljište veličine Italije.