Nemački zvaničnik: NEĆEMO PEŽIVETI zimu bez ruskog gasa
Nemačke rezerve prirodnog gasa nisu dovoljne da zemlja preživi sledeću zimu bez dodatne kupovine ruskog gasa, rekao je medijima visoki zvaničnik zadužen za elektroenergetske i gasne mreže.
U intervjuu za nemački Bild am Sonntag, objavljenom u nedelju, Klaus Miler je upozorio da, iako su „ rezervoari gasa popunjeni skoro 65% “ i „ bolje je nego prethodnih nedelja “ još uvek nije dovoljno da se „ preživi zima bez ruskog gasa. ”
Miler, koji je predsednik nemačke Federalne mrežne agencije, dodao je da sada mnogo zavisi od toga da li će radovi na održavanju gasovoda Severni tok 1 biti završeni kako se očekuje u četvrtak.
Na pitanje koliko će vremena biti potrebno da se cene energenata za potrošače u Nemačkoj dodatno poskupe, u slučaju potpunog prekida isporuka ruskog gasa, Miler je rekao da još nije doneta odluka. Međutim, on je ponudio uveravanja, napominjući da „ nije bilo značajnog skoka cena ove nedelje, iako je Severni tok 1 bio isključen. ” Zvaničnik je sugerisao da bi ovo mogao biti znak da su „ tržišta već internalizovala gubitak ruskog gasa i da smo dostigli plato cene gasa. ”
Predsednik regulatora za energetiku je insistirao da Nemci „ ne treba da podležu panici “, uveravajući da „ privatna domaćinstva imaju najmanje razloga za brigu “ i da će gas dobijati mnogo duže od industrije.
Štaviše, prema rečima zvaničnika, „ nema scenarija u kojem ostajemo potpuno bez gasa. ” Miler je primetio da čak i ako bi Rusija u potpunosti prekinula snabdevanje, druge zemlje poput Norveške, Holandije i Belgije i dalje prodavale fosilna goriva Nemačkoj. U budućnosti, sopstveni terminal za tečni prirodni gas u zemlji će takođe napraviti razliku, dodao je predsednik mrežne agencije.
Kada OVO čujete, znaćete ŠTA NAS ZAISTA ČEKA- Spremite se dobro jer biće VESELO
https://youtu.be/JvrCFqg357o
Miler je rekao da će agencija, ako dođe do racionalizacije gasa, odmeriti potencijalnu štetu po ekonomiju i lance snabdevanja zbog zatvaranja snabdevanja bilo kojeg određenog preduzeća ili industrijskog pogona.
Zvaničnik je dalje tvrdio da će čak i ako dođe do nestašice, to verovatno uticati samo na delove Nemačke koji su na kraju gasne mreže.
Miler je takođe odbacio predloge da Berlin treba da zabrani bilo kakav izvoz gasa u susedne evropske zemlje, naglašavajući važnost solidarnosti.
„ Baš kao što sada imamo koristi od luka za tečni prirodni gas u Belgiji i Holandiji, “ Nemačka će svojim susedima pružiti ruku pomoći ako se suoče sa ozbiljnom nestašicom gasa, obećao je zvaničnik.
Miler je predvideo da su pred Nemačkom dve teške zime, sa rizikom od nestašice gasa, ali će do leta 2024. zemlja biti nezavisna od ruskog gasa.
„ Ono što je takođe tačno, međutim, jeste da cene nikada više neće biti tako niske kao što su nekada bile “, priznao je Miler.
Od početka ruske vojne operacije u Ukrajini, cene gasa u Evropi su porasle, dostižući rekordnih 3.600 dolara za 1.000 kubnih metara početkom marta.
Dok Ukrajina i neke druge istočnoevropske zemlje, uključujući Poljsku, pozivaju EU da zabrani uvoz ruskog gasa, Brisel je do sada prestao da sprovodi tu meru zbog nedostatka konsenzusa među državama članicama.
Zvaničnici nemačke vlade i predstavnici industrije više puta su upozoravali da bi obustava isporuke ruskog gasa zadala ogroman udarac ekonomiji.
Krajem juna, ministar ekonomije Robert Habek aktivirao je drugu fazu nemačkog trostepenog plana za hitne slučajeve. Do toga je došlo pošto je Rusija smanjila snabdevanje gasovodom Severni tok 1, okrivljujući nedostatak turbine, zaglavljene u Kanadi zbog sankcija.
Rusija je u ponedeljak započela redovne radove na održavanju gasovoda, što znači da gas u Nemačku uopšte nije doticao.
Takođe ove nedelje, Berlin je zatražio od Otave da izuzme deo opreme koji je Moskva navela kao razlog za smanjenje snabdevanja.
Kanada je prihvatila zahtev Berlina i isporučiće turbinu u Nemačku, odakle će krenuti ka Rusiji, omogućavajući Otavi da izbegne kršenje sopstvenih sankcija korišćenjem indirektne rute isporuke.
U međuvremenu, ruski državni energetski gigant Gasprom je u petak zvanično zatražio od nemačkog industrijskog giganta Simensa da obezbedi papire potrebne za vraćanje opreme u Rusiju.