Niču poput korova! Brazil gradi BIOLABORATORIJU za „istraživanje“ smrtonosnih virusa koji nastaju zbog „klimatskih promena“
Brazil trenutno gradi svoju prvu visokosigurnosno laboratoriju za nauke o životu, koja bi trebalo da postane operativna do 2028. godine. Ova laboratorija, nazvana Orion, biće prva te vrste u Latinskoj Americi i omogućiće istraživačima da proučavaju opasne patogene prisutne u regionu. Ovaj objekat se smatra neophodnim jer klimatske promene i seča amazonske prašume povećavaju rizik od pojave novih, potencijalno smrtonosnih virusa koji bi mogli da se prenesu sa životinja na ljude.
Orion je klasifikovan kao BSL-4 (Biosafety Level 4) laboratorija, što znači najviši nivo sigurnosti za laboratorije. U takvim ustanovama istraživači rade sa izuzetno opasnim patogenima koji se prenose vazduhom, a za koje ne postoje vakcine niti mogućnosti lečenja. Laboratorija će biti izgrađena u Campinasu, oko 100 kilometara severozapadno od São Paula, u brazilskom Centru za istraživanje energije i materijala (CNPEM).
Posebnost Oriona je integracija sinkrotrona, akceleratora čestica koji se koristi za visokoprecizne procese snimanja. Ovo će omogućiti istraživačima da detaljno proučavaju strukturu patogena, kao i dinamiku njihove infekcije ćelija i tkiva.
Uprkos prednostima, postoje izazovi, posebno u pogledu visokih troškova i složenih sigurnosnih zahteva. Brazilska vlada ulaže oko 1 milijardu reala (oko 180 miliona dolara) u izgradnju Oriona, ali će tekući troškovi održavanja i rada biti značajni. Na primer, slična laboratorija u Sjedinjenim Državama zahteva gotovo 12 miliona dolara godišnje za rad i sigurnost.
Pored finansijskog tereta, osoblje mora biti sveobuhvatno obučeno za rad sa opasnim patogenima. Brazil još nema uspostavljene mehanizme nadzora za eksperimente na nivou BSL-4, ali CNPEM blisko sarađuje sa nacionalnim i međunarodnim stručnjacima na razvoju strogih sigurnosnih standarda.
Od izbijanja pandemije COVID-19, globalna pažnja je povećana na biosigurnost ovakvih laboratorija. Projekat se stoga sprovodi sa posebnom pažnjom na sigurnosne aspekte kako bi se mogući rizici sveli na minimum. Ipak, Orion bi mogao Brazilu obezbediti veću istraživačku autonomiju na duže staze, omogućavajući proučavanje lokalnih patogena i razvoj vakcina unutar zemlje.