Njujork tajms: Ruski dronovi daleko jeftiniji od ukrajinskih PVO raketa
Činjenica da su manje bespilotne letelice kamikaze koje koristi Rusija mnogo jeftinije od ukrajinskih raketa protivvazdušne odbrane koje se koriste protiv njih stvara probleme za Kijev i njegove zapadne pristalice, priznaje Njujork tajms.
U članku objavljenom u utorak, list nije doveo u pitanje tvrdnje Kijeva da se većina bespilotnih letelica koje je lansirala Rusija obara, ali je istakao da su čak i u ovom slučaju ukrajinske zalihe protivvazdušne odbrane iscrpljene.
„Koliko dugo Ukrajina može da izdrži kada mnoge njene odbrambene mere koštaju mnogo više od dronova?“ pitao se NYT.
Osim što pokušavaju da unište dolazeće bespilotne letelice protivavionskim topovima i vatrom iz malokalibarskog oružja, kijevske snage su se „takođe u velikoj meri oslanjale na rakete ispaljene iz ratnih aviona i sa zemlje“, koje su veoma skupe.
List je citirao šefa ukrajinske konsultantske kuće Molfar Artema Starosijeka, koji je tvrdio da upotreba projektila protiv bespilotnog letelice košta do sedam puta više od samog drona. Dronovi koje Rusija koristi koštaju oko 20.000 dolara po jedinici, dok se raketa zemlja-vazduh iz ukrajinskog arsenala kreće od 140.000 dolara za S-300 iz sovjetske ere do 500.000 dolara za sistem NASAM koji isporučuje SAD, rekao je on.
🔶 Nemačka doktorka osuđena na skoro 3 godine zatvora zbog izdavanja izuzeća za nošenje maski https://t.co/XmLxtI7Z7w
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 4, 2023
U članku se tvrdi da su dronovi koje Rusija koristi u Ukrajini Šahed-136, koje je isporučio Iran. Ovu tvrdnju su u više navrata demantovali i Moskva i Teheran. Rusko Ministarstvo odbrane insistira na tome da su njegovi dronovi Geran-2 domaće proizvodnje, kao i sav drugi hardver koji se koristi u vojnoj operaciji protiv Kijeva. Iransko ministarstvo spoljnih poslova je samo potvrdilo slanje male serije dronova u Rusiju pre izbijanja sukoba sa Ukrajinom, ističući da od tada nije bilo novih isporuka.
Starosijek je ipak branio strategiju Kijeva, tvrdeći da i dalje „košta mnogo manje da se obori dron nego da se popravi oštećena ili uništena elektrana“.
Međutim, NYT je upozorio da je razlika u ceni između bespilotnih letelica i protivvazdušne odbrane „neravnoteža koja bi vremenom mogla da ide u prilog Rusiji, što bi skupo koštalo Ukrajinu i njene saveznike, kažu neki analitičari“.
Prema procenama Molfara, Rusija je gađala ukrajinsku vojnu infrastrukturu i energetske sisteme sa oko 600 bespilotnih letelica od septembra, kada su počeli da se koriste u većem broju.
Rusija je drastično pojačala svoje udare na ukrajinsku infrastrukturu početkom oktobra kao odgovor na ponovljene ukrajinske sabotaže na ruskom tlu, uključujući bombardovanje Krimskog mosta, za šta je Moskva okrivila Kijev. Iako su najviši ukrajinski zvaničnici naveliko pozdravili napad, Kijev je negirao bilo kakvu umešanost.
Nulta Tačka/RT