Nosivi tehnički uređaji prikupljaju gomilu informacija o korisnicima koji ugrožavaju njihovu privatnost
Nosivi uređaji postaju važniji potrošački artikal na tržištu od strane Big Tech kompanija zbog njihove sposobnosti da prikupljaju podatke, a da korisnik toga nije svestan.
Nosivi uređaji, poput pametnih satova, prikupljaju listu merenja vašeg blagostanja, kao što su obrasci spavanja, nivoi aktivnosti i fitnes srca. Drugi visokotehnološki prenosivi uređaji su u stanju da prikupljaju podatke iz moždane aktivnosti, pokreta očiju, pa čak i temperature i nivoa znoja na koži.
Potrošači mogu kupiti male uređaje za merenje odgovora tela koji su ranije bili dostupni samo istraživačkim institucijama pre nekoliko decenija.
Dok je većina nosivih uređaja fokusirana na praćenje zdravlja i srodna polja, istraživači su dugo očekivali da tehnološke kompanije dobiju druge vrste podataka od korisnika. Tehnologija u uređajima za zdravlje i fitnes bi mogla da prikupi korisne informacije vezane za moždanu aktivnost osobe, funkciju srca i kože ili obrasce kretanja.
Ovo stalno praćenje postavlja pitanja o mogućim rizicima sa kojima se ljudi mogu susresti kada se njihovi lični podaci prikupe bez njihovog jasnog pristanka ili znanja.
Sa rastućom popularnošću nosivih uređaja, kompanijama je postalo lakše nego ikada da steknu specifična znanja o redovnim aktivnostima i navikama osobe.
Podaci prikupljeni ovim uređajima mogu se koristiti u različite svrhe kao što su povećanje upotrebljivosti proizvoda, davanje personalizovanih preporuka ili čak prodaja podataka trećim licima u reklamne svrhe.
Prikupljanje ličnih podataka predstavlja ozbiljne rizike po privatnost osobe
Ovo sveobuhvatno prikupljanje ličnih podataka predstavlja ozbiljne rizike po privatnost osobe. Neviđene opasnosti leže u tome kako se podaci čuvaju, dele i eventualno iskorišćavaju od strane drugih bez znanja korisnika ili kontrole nad njihovom upotrebom.
CDC je pronašao dokaze da su vakcine protiv COVID-19 uzrokovale smrt https://t.co/JLKXGBeAr9
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 2, 2024
Štaviše, postoji zabrinutost za tačnost i sigurnost prikupljenih podataka. Svako kršenje podataka ili zloupotreba može imati ozbiljne posledice. Skladištenje podataka u nosivim tehnološkim uređajima igra ključnu ulogu u određivanju sigurnosti i pristupačnosti ogromne količine prikupljenih ličnih podataka.
„Ključna bezbednosna slabost nosivih uređaja može biti nedostatak bezbednosnih ažuriranja. Ne postoji zakonska obaveza za proizvođače nosivih uređaja da obezbede mapu bezbednosnih ažuriranja za određeni period. Međutim, što su veći proizvođači, veća je verovatnoća da će obezbediti zakrpe u budućnosti“, rekao je stariji član IEEE Kevin Curran.
Ova sve veća zavisnost od nosivih uređaja povećava brige o tome kako se podaci koje kreiraju ovi uređaji čuvaju i štite.
Sa ogromnom količinom ličnih podataka koje nosivi uređaji prikupljaju zajedno sa zdravstvenim informacijama, podacima o lokaciji i biometrijskim podacima, od ključne je važnosti da postoje jake bezbednosne mere koje deluju kako bi se sprečio neovlašćeni pristup ili zloupotreba.
Pošto ovi uređaji prikupljaju izuzetno osetljive lične podatke, postoji opasnost da treća lica pristupe ovim podacima ili ih pogrešno koriste.
Na primer, osiguravajuće kompanije bi mogle da koriste podatke prikupljene medicinskim uređajima da bi odredile premije ili podobnost za pokriće.
Štaviše, postoji zabrinutost zbog bezbednosnih mera koje sprovode proizvođači nosivih uređaja kako bi zaštitili podatke od hakera ili curenja podataka.
Pratite PrivacyWatch.news za više o tome kako se tehnologija koristi za špijuniranje ljudi.
Glena Bek je pričao o tome zašto bi pojava „tehnologije koja se nosi“ trebalo da uplaši ljude.
Nulta Tačka/InfoWars