Nova STUDIJA: Povećan rizik od epilepsije i upale slepog creva kod dece vakcinisane protiv COVID-a
Deca koja su primila vakcinu AstraZeneke ili Pfizer-BioNTech-a protiv COVID-19 suočila su se sa povećanim rizikom od epilepsije i upala slepog creva, prema novoj studiji.
Primaoci kompanije Pfizer takođe imaju veću verovatnoću da pate od demijelinizirajuće bolesti ili upale srca, otkrili su istraživači.
Dr Julia Hippislei-Cok, profesor kliničke epidemiologije na Nuffield odeljenju za primarnu zdravstvenu zaštitu Univerziteta u Oksfordu , i kolege su dobili podatke iz nacionalne baze podataka o vakcinaciji protiv COVID-a 19, mortalitetu, prijemu u bolnicu i COVID-19 infekcije. Želeli su da pogledaju vezu između vakcina protiv COVID-19 iz AstraZeneca, Pfizer i Moderna sa 12 ishoda, uključujući stanje zapaljenja srca koje se zove miokarditis.
Populacija od skoro 5,2 miliona obuhvata 1,8 miliona dece uzrasta od 5 do 11 godina i 3,3 miliona dece uzrasta od 12 do 17 godina.
Provereni podaci bili su do 7. avgusta 2022.
U primarnoj analizi, istraživači su otkrili da su deca uzrasta od 12 do 17 godina koja su primila Pfizer vakcinu bila pod povećanim rizikom od miokarditisa, sa dodatna tri slučaja na milion u odnosu na očekivanu stopu nakon prve doze i dodatnih pet slučajeva na milion nakon druge doze i hospitalizaciju sa epilepsijom, sa dodatnih 12 slučajeva na milion nakon druge doze. Žene u starosnoj grupi takođe su se suočile sa povećanim rizikom od demijelinizirajuće bolesti nakon što su primile drugu dozu vakcine.
Istraživači su takođe identifikovali „znatno povećan rizik od hospitalizacije sa epilepsijom“ među ženama nakon što su primile prvu dozu vakcine AstraZeneca, sa 813 više hospitalizacija sa epilepsijom nego što se očekivalo na milion doza, i povećan rizik od upale slepog creva nakon druge doze vakcine. , sa 512 događaja viška na milion doza.
Iako nisu pronađeni dodatne nuspojave među primaocima Moderne, studija nije imala moć da otkrije statistički značajne probleme, zbog malo dece u Velikoj Britaniji koja su primila Moderninu vakcinu. Dalje, među decom uzrasta od 5 do 11 godina nije pronađen nikakav povišen rizik od 12 problema.
Sekundarna analiza, koja je uključivala upoređivanje nekih od primalaca vakcine sa nevakcinisanom decom, potvrdila je povećan rizik među 12- do 17-godišnjacima od hospitalizacije sa epilepsijom nakon vakcinacije Pfizer-om, kao i povećan rizik od teškog alergijskog šoka i upala slepog creva u starosnoj grupi nakon vakcinacije. Pfizer vakcinacija. Nisu identifikovani povećani rizici bilo kakvog ishoda među manjim primaocima Moderne ili AstraZeneca. Ali među proučavanom grupom od 18 do 24 godina, pronađeni su povišeni rizici od brojnih stanja, uključujući miokarditis, imunološku ili idiopatsku trombocitopeniju, epilepsiju i akutni pankreatitis.
Studiju je finansirala škola za istraživanje primarne zdravstvene zaštite Nacionalnog instituta za istraživanje zdravlja i nege. Više autora je izjavilo da postoji sukob interesa, uključujući finansiranje od strane Moderne i AstraZeneca. Ograničenja su uključivala oslanjanje na šifre za prijem u bolnicu i potvrde o smrti.
Pfizer, Moderna i AstraZeneca nisu odgovorili na zahteve za komentar.
Rad je objavio Nature Communications .
Autori su rekli da njihovi nalazi „podržavaju povoljan bezbednosni profil vakcinacije protiv COVID-19 upotrebom mRNA vakcina kod dece i mladih uzrasta od 5-17 godina. Pfizer i Moderna snimci koriste tehnologiju ribonukleinske kiseline (mRNA).
Dr Hipisli-Koks, korespondentni autor studije, nije vratio zahtev za komentar tražeći podatke o poziciji . Autori su delimično naveli kako su otkrili da se nevakcinisana deca suočavaju sa povećanim rizicima nekih ishoda, uključujući multisistemski inflamatorni sindrom kod dece.
Udi Kimron, profesor na Odeljenju za kliničku mikrobiologiju i imunologiju Univerziteta u Tel Avivu, rekao je da su autori pogrešno umanjili rizike povezane sa vakcinama.
„Nije iznenađujuće saznati da neki od autora studije imaju finansijske veze sa Modernom i AstraZenecom i/ili su radili u raznim savetodavnim grupama vlade Velike Britanije i Škotske za COVID-19. Jedan autor je čak bio i član Radne grupe za trombotičku trombocitopeniju kompanije AstraZeneca i Zajedničkog komiteta za vakcinaciju i imunizaciju. Sukob interesa u ovom slučaju je značajan“, rekao je gospodin Kimrom, koji nije bio uključen u novine, za Epoch Times putem mejla.
„Zabrinjavajuće je što se poštovane naučne platforme koriste da bi se prikrile greške i nepravde, posebno prinuda i ogroman društveni pritisak da se mala deca vakcinišu. To nikada nije trebalo da se uradi“, dodao je on. „Obeshrabrujuće je videti naučne časopise koji sarađuju sa takvim praksama, što podriva poverenje javnosti u naučna istraživanja, posebno kada se radi o zdravlju i bezbednosti dece.