Nova UZBUNA! U Americi zabeležen ogroman rast polno prenosivih bolesti
Američki zdravstveni zvaničnici pozvali su na nove napore u prevenciji i lečenju jer je broj slučajeva polno prenosivih bolesti, uključujući gonoreju i sifilis, naglo rastao tokom poslednjih nekoliko godina.
Govoreći na medicinskoj konferenciji ranije ove nedelje, dr Leandro Mena iz američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) izjavio je da je „imperativ“ da SAD rade na „ponovnoj izgradnji, inovacijama i proširenju“ prevencije polno prenosivih bolesti. Ovo dolazi pošto je stopa infekcija sifilisom prošle godine dostigla 20-godišnji maksimum, a broj novih infekcija porastao je za 26%, nadmašivši rekord postavljen 1948. godine.
Šef Nacionalne koalicije direktora za polno prenosive bolesti, Dejvid Harvi, čija grupa podstiče predlog za najmanje 500 miliona dolara federalnog finansiranja za klinike za polno prenosive bolesti, opisao je situaciju kao „van kontrole“.
Zdravstveni zvaničnici predlažu niz mogućih rešenja za problem, kao što je, na primer, promovisanje upotrebe kondoma i razvoj kompleta za testiranje kod kuće za neke polno prenosive bolesti koji bi olakšali ljudima da saznaju da li su zaraženi i tako sprečili dalje širenje bolesti.
Sifilis je izdvojen kao jedan od najopasnijih među polno prenosivim bolestima kod kojih je nedavno došlo do porasta infekcija. Iako se ova bakterijska bolest uglavnom pojavljuje kao rana na genitalnim organima, ako se ne leči može dovesti do ozbiljnijih posledica i simptoma, pa čak i smrti.
Verovalo se da je bolest skoro eliminisana pre nekoliko decenija. U 1998. godini, u SAD je prijavljeno manje od 7.000 slučajeva sifilisa. Međutim, do 2002. godine broj slučajeva je počeo da raste, prvenstveno među gej i biseksualnim muškarcima. Do 2020. godine, godišnji broj slučajeva dostigao je skoro 41.700 i narastao na preko 52.000 sledeće godine.
CDC je istakao da su stope infekcije najveće među muškarcima koji imaju seks sa muškarcima, kao i među crncima, latinoameričkim i Indijancima. Stopa za žene, za koju se generalno veruje da je niža nego za muškarce, takođe je dramatično porasla, za oko 50 odsto prošle godine.
Mena insistira na tome da je važno smanjiti stigmu povezanu sa polno prenosivim bolestima, proširiti usluge skrininga i lečenja i podržati razvoj i dostupnost testiranja kod kuće. „Zamišljam da jednog dana testiranje (na polno prenosive bolesti) može biti jednostavno i pristupačno kao i testiranje na trudnoću kod kuće“, rekao je on.