Novi premijer Velike Britanije uvodi HITNU masovnu cenzuru zbog haosa na ulicama – Svako ko pisne na mrežama biće uhapšen, uključene kamere za prepoznavanje lica
Novopostavljeni britanski premijer Keir Starmer obećao je da će “baciti antiglobaliste na kolena” suzbijanjem slobode govora i masovnim hapšenjem građana koji se protive agendi Svetskog Ekonomskog Foruma.
Nakon početka građanskog rata u Velikoj Britaniji, Starmerov režim je obećao da će uvesti više masovnog nadzora zasnovanog na prepoznavanju lica i pojačati cenzuru.
Reclaimthenet.org prenosi: Evo, Starmer je na konferenciji za novinare sazvanoj nakon događaja označenih kao nemiri krajnje desnice rekao da su učesnici protesta (koje je nazvao „nasilnicima“ i uporedio sa fudbalskim huliganima) „pokretni“ i iz tog razloga, policijske snage će, ubuduće, biti deo jedne vrste mreže.
Premijer je dodao da će doći do razmene obaveštajnih podataka, kao i „šire primene tehnologije za prepoznavanje lica, i preventivne akcije, naređenja kriminalnog ponašanja da se ograniče njihovo kretanje pre nego što uopšte uđu u voz, na isti način na koji mi raditi sa fudbalskim huliganima.”
Rečeno je da se ograničenja kretanja odnose samo na one koji su ranije osuđivani i na one koji su počinili „nasilje na protestima“. Ali ovde se stvari komplikuju jer bi čak i onima koji su bili optuženi za relativno manje prekršaje poput nereda, kretanje moglo da bude pod nadzorom i ograničenjem.
Starmer nije za donošenje novih zakona; izgleda da je zadovoljan što se sve to može postići u okviru postojećeg zakonodavstva i najavio „koordiniran odgovor” unutar policije širom zemlje i organa za sprovođenje zakona koji više koriste te zakone nego ranije. Ali on želi više policajaca i čini se da će povećanje njihovog broja biti jedno obećanje predizborne kampanje koje će se održati.
Starmer najavljuje ove mere kao način da se izbori ne sa protestima – on insistira da se radi o „nasilnom neredu“. I on krivi onlajn platforme da su mesta na kojima se to „pokreće“.
To znači da kada vlasti odluče da se neki onlajn govor može smatrati podsticanjem na nasilje, odnosno, po Starmerovim rečima, „nije pitanje slobode govora. To je krivično delo“.
Ali šta će vlasti smatrati podsticanjem na nasilje? Ovo je posebno važno jer su brojni zakonodavci – poput poslanika iz laburista Patrika Hurlija, bivšeg šefa MI6 Ričarda Dirlava i bivšeg ministra bezbednosti Stivena Mekpartlanda – okrivili „dezinformacije“, kao i „spekulacije“ u vezi sa identitetom napadača iz Sautoporta koji je ubio tri devojčice nakon čega su i počeli neredi.
Prema tome, ako se spekulacije mogu smatrati dezinformacijama i podsticanjem na nasilje – to širom otvara vrata cenzurisanju stavova izraženih na internetu koji u osnovi postavljaju pitanja o nečemu – tj. „spekulišu“.
Ostaje da se vidi kako će izgledati „zajednički rad na rešavanju izazova“ kada Starmer dobije onlajn platforme i predstavnike vlade za istim stolom.
U međuvremenu, ideju o uvođenju još više masovnog nadzora zasnovanog na prepoznavanju lica grupe poput Big Brother Watch-a, koje godinama vode kampanju protiv ove vrste policije, vide kao strašnu.
Direktor grupe Silki Carlo rekao je u saopštenju da je obećanje u vezi sa prepoznavanjem lica kao odgovorom na javni nered “alarmantno”.
Prema njenim rečima, ovakvim pristupom demokratija je ugrožena, a ne zaštićena, dok vrsta masovnog nadzora koji su gurali Starmer (i prethodne vlade) „pretvara građane u šetajuće lične karte“.
Prema njenom mišljenju, Starmer se nije pozabavio uzrocima napada u Sautportu (kada su tri devojke ubijene), niti razlozima za ono što Silki naziva „nasilnim, rasističkim nasiljem” koji je usledio.