ORBAN: Ukrajina nema šanse da pobedi Rusiju
Zapadno shvatanje da Ukrajina ima prednost u sukobu je laž, a Rusiju je nemoguće pobediti, rekao je mađarski premijer Viktor Orban.
U intervjuu američkom TV novinaru Takeru Karlsonu, Orban je rekao da su Ukrajinci „nekonkurentni” bez pomoći Zapada i da stoga SAD drže ključ mira u regionu.
„To je laž. Ne samo nesporazum, već laž . To je nemoguće. Svi u politici koji razumeju logiku, brojke, podatke – nemaju šanse “, odgovorio je Orban, komentarišući preovlađujući stav u Sjedinjenim Državama da Ukrajina pobeđuje.
Oni će ostati bez vojnika pre Rusije“, dodao je on.
Prema rečima Karlsona, broj ubijenih Ukrajinaca se kreće u stotinama hiljada, a Orban je dodao da među njima ima i etničkih Mađara.
VEČERAS UŽIVO! STRUČNJAK ZA SRPSKO-RUSKE ODNOSE U PODCASTU MARIO ZNA
Pokušaj bilo koje zapadne zemlje da pošalje svoje vojnike u Ukrajinu značio bi „direktan rat“ između Zapada i Rusije.
„I odmah ćemo se sresti u trećem svetskom ratu. Tako da je sada veoma opasan trenutak“, rekao je premijer.
Prema njegovim rečima, Rusi neće predati svog lidera, oni će čuvati zemlju od raspada i štitiće je, ulagati više novca i proizvoditi više naoružanja od svojih protivnika.
Zato ne treba pogrešno da razumete Ruse“, rekao je Orban.
Upitan šta bi uradio da je na čelu NATO-a i „da su, recimo, Džo Bajden“, Orban je odgovorio: „Mir, sada. I odmah je pozvao (bivšeg američkog predsednika Donalda) Trampa. To je to“.
On je dodao da ako SAD žele da obnove mir do „sutra ujutru“, to bi mogle da urade.
„Očigledno je da Ukrajinci nisu u stanju da to sami izvedu. Oni nisu konkurentni u ovom ratu. Ako nema novca i oružja sa Zapada, posebno iz SAD, onda je rat završen. Odluka je u vašim rukama“, naglasio je Orban.
„Naravno, govorimo o Ukrajincima, ne treba ih ignorisati, oni moraju biti uključeni, ali pravi faktor nije Ukrajina“, dodao je on.
Orban je takođe nazvao ideju o otuđivanju Krima od Rusije „potpuno nerealnom“.
„To ne dolazi u obzir“, naglasio je mađarski političar.
Evropska bezbednost je nemoguća bez Rusije
Orban je ocenio i da će stvaranje evropskog sistema bezbednosti biti moguće samo uz učešće Rusije.
Sa moje tačke gledišta, bez uključivanja Rusije u evropsku bezbednosnu arhitekturu nemoguće je obezbediti bezbedan život Evropljana“, rekao je on.
On se nije složio sa tvrdnjama da je delovao u interesu Rusije.
Trudim se da održim normalne odnose sa Rusijom, posebno u ekonomskoj i energetskoj sferi“, rekao je mađarski premijer.
Još jedan PUČ u Africi – Vojska na televiziji objavila da preuzima vlast u GABONUhttps://t.co/SbSXyPpKZo
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 30, 2023
Orban je takođe naglasio da se sada Rusija suočava ne sa NATO kao savezom, već prvenstveno sa Vašingtonom.
„Moramo da razjasnimo šta se dešava. Američka politika podrške i finansiranja Ukrajine nije politika NATO-a, to je politika SAD. To je velika razlika“, istakao je on.
Premijer je podsetio da Ukrajinu na bilateralnoj osnovi podržava niz zapadnih zemalja. Prema njegovim rečima, alijansa u celini „kaže isto“ kao i Mađarska, odnosno protivi se mešanju .
Mađarski premijer je dodao i da bi bila greška da Zapad pokuša da oslabi jaku vladu u Rusiji i nazvao „vladu između” najgorim mogućim scenarijem.
On je podsetio da je Zapad zabrinut zbog „slabljenja” ruskog predsednika Borisa Jeljcina, da se plaše anarhije i da su „svi srećni” kada je naslednik dovoljno jak da zadrži kontrolu nad ruskom vojskom i njenim nuklearnim arsenalom.
Na pitanje kako se nositi sa pokušajima slabljenja vlasti u Rusiji, on je odgovorio da je to greška.
„Ako je to cilj, onda je greška “, precizirao je Orban.
O ruskom gasu
On je podsetio da su nakon dizanja gasovoda Severni tok u vazduh, Mađarska i Srbija upozorile da će zadiranje na rute koje koriste za dobijanje ruskog gasa smatrati izgovorom za rat i misle da su ih čule.
Kako je rekao, Mađarska je odmah okvalifikovala izvršenje mašine „Severni tok” kao teroristički čin , a izostanak tako oštre reakcije Nemačke nazvao je „manifestacijom deficita suvereniteta”.
„Mi Mađari smo odmah jasno stavili do znanja da postoji još jedan gasovod – ne ’Severni tok‘, već ’Južni tok‘, kojim gas dolazi iz Rusije duž južnog koridora – Turske, Bugarske, Srbije i Mađarske. „Zajedno sa premijerom Srbije jasno sam stavio do znanja da ako neko želi da južnom koridoru uradi isto što je urađeno i severnom, onda ćemo to smatrati povodom za akciju, terorističkim napadom, a mi odmah će reagovati“, naglasio je Orban.
„Zato ne radi to. Možda to možete da uradite sa Nemcima, ali ne možete sa ovim regionom“, upozorio je on.
Orban nije precizirao kome je upućeno upozorenje, rekavši samo da se ne radi o Rusiji.
Karlson je sa svoje strane rekao da mu se čini „veoma jasno“ da je Severni tok prošle godine digla u vazduh administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena, direktno ili indirektno.
O ulasku Ukrajine u NATO
Govoreći o ulasku Ukrajine u Severnoatlantsku alijansu, Orban je naveo da je NATO pre 15 godina propustio istorijsku šansu da uzme Ukrajinu u svoje redove.
Hoće li Ukrajina ostati bez vojnika?https://t.co/xfoXqjXLoh
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 28, 2023
Prema njegovom mišljenju, integracija Ukrajine bila je moguća na samitu NATO-a 2008. u Bukureštu, ali „velike zapadne zemlje“ tada nisu mogle da se dogovore.
„Rusija tada nije bila dovoljno jaka da to spreči. Dakle, tada je postojala realna šansa za Ukrajince da se integrišu u NATO, ali je ona odbijena. Nije bilo sporazuma između velikih zapadnih zemalja i to pitanje je odloženo“, objasnio je Orban.
„Ali dve-tri godine kasnije Rusi su postajali sve jači i jači, a sada su još jači. Tako smo propustili istorijsku priliku i ovaj prozor mogućnosti više nije otvoren“, dodao je on.
NATO ne može sebi da dozvoli da ima granicu sa Rusijom duž istočnih granica Ukrajine, jer bi to značilo „trenutni rat“, smatra on.
Orban je pozvao na dogovor sa Rusijom o novoj bezbednosnoj arhitekturi koja bi obezbedila suverenitet Ukrajine, ali ne i članstvo u NATO.
NultaTačka/Sputnjik