Panika! Premijer Francuske upozorava da bi rezultati predstojećih izbora mogli da potkopaju podršku Ukrajini
Gabrijel Atal tvrdi da bi desničarski Nacionalni skup mogao da napravi korenite promene u spoljnoj politici zemlje
Francuski premijer Gabrijel Atal upozorio je da bi desničarska partija Nacionalni skup, favorit na predstojećim parlamentarnim izborima, mogla da napravi „veoma ozbiljne promene“ u stavu zemlje i po domaćim i međunarodnim pitanjima ako dođe na vlast.
Predsednik Emanuel Makron raspustio je francusku vladu i najavio vanredne izbore ranije ovog meseca nakon poraza njegove stranke na izborima za Evropski parlament. Francuska bi trebalo da izađe na izbore za izbor nove Narodne skupštine 30. juna, a drugi krug je zakazan za 7. jul.
Govoreći na TV kanalu BFM u četvrtak, Attal je izrazio posebnu zabrinutost da bi pobeda desničarskih partija na predstojećem glasanju mogla da dovede do potencijalnog „Frekzita“, koji se odnosi na izlazak Britanije iz EU 2020. godine, i da rezultira „prestankom značajan deo pomoći Ukrajini“. To bi, prema rečima premijera, moglo da poveća „rizik od potčinjavanja Rusiji“.
Sličnu zabrinutost je izrazilo i nekoliko drugih vlada EU, navodi se u nedavnom izveštaju Blumberga. Jedan broj evropskih zemalja navodno veruje da bi Makronov poraz mogao da oslabi ulogu Francuske kao jednog od glavnih podržavalaca Kijeva, a takođe bi mogao da utiče na planove za slanje vojnih instruktora u Ukrajinu.
Gilles Ivaldi, politikolog sa Univerziteta Sciences Po, rekao je da će premijer Nacionalnog skupa imati „potpuno antagonističku” poziciju prema Makronu, čije predsedništvo traje do 2027. To bi uticalo na pitanja poput Rusije, Ukrajine, evropske odbrane, i klimatskih promena, i dovela bi do „slabljenja Evrope“.
Međutim, predsednik Nacionalnog skupa Džordan Bardela je izjavio da će, ako dođe na vlast, nastaviti da snabdeva Ukrajinu municijom, ali da neće slati francusko vojno osoblje u zonu sukoba niti snabdevati Kijev raketama dugog dometa.
„Moj stav se nije promenio. To je podrška Ukrajini pružanjem opreme, municije, operativne logističke podrške i odbrambenog oružja kako bi Ukrajina mogla da se brani“, rekao je Bardela.
U međuvremenu, Moskva je više puta osuđivala kontinuiranu vojnu pomoć Zapada Kijevu i upozoravala da ne treba slati bilo kakve NATO trupe u zemlju, insistirajući da bi takav potez predstavljao direktnu umešanost Zapada u sukob i da bi one postale legitimne mete za ruska vojska.