Panika u Pentagonu! Kina utrostručila broj ŠPIJUNSKIH SATELITA u svemiru – Generali digli uzbunu
Kina je utrostručila svoju flotu satelita za nadzor u poslednjih šest godina, prema jednom američkom generalu .
General svemirskih snaga Stiven Vajting razgovarao je o pretnji američkoj strateškoj dominaciji, uključujući svemirsku tehnologiju, u nedavnom govoru u istraživačkom centru Instituta Aspen.
„U poslednjih šest godina utrostručili su broj obaveštajnih, nadzornih i izviđačkih satelita koje imaju u orbiti“, rekao je Vajting, misleći na Komunističku partiju Kine.
„Stotine i stotine satelita namenski napravljenih i dizajniranih da pronađu, poprave, prate, ciljaju i da, potencijalno ugroze američke i savezničke snage širom Indo-Pacifika.
Komunistička partija Kine je jasno stavila do znanja svoje ambicije da u bliskoj budućnosti bude svetski lider u svemirskoj tehnologiji, iznevši svoje planove u beloj knjizi objavljenoj pre dve godine.
„[KPK će] iskoristiti mogućnosti koje pruža rastuća digitalna industrija i digitalna transformacija tradicionalnih industrija, da promoviše primenu i transfer svemirske tehnologije“, navodi se u Beloj knjizi.
„Postoji niz velikih svemirskih i naučnih projekata kako bi se promovisao skokoviti razvoj svemirske nauke i tehnologije, koji predvodi sveukupni tehnički napredak.
Kina je sada postala svetski lider u lansiranju satelita, tražeći nove modularne raketne sisteme i blisko sarađujući sa Rusima.
Kina eufemistički naziva svoj sofisticirani režim krađe tehnologije, koji uključuje postavljanje kineskih istraživača na ključne univerzitete i kompanije na Zapadu, kao „transfer tehnologije“.
General Vajting je izjavio da SAD preduzimaju kontramere kako bi osigurale da su njihovi sateliti sposobni da odgovore na pretnje, uključujući i satelitsko oružje.
„Vidimo da čitav niz naših konstelacija sada ide u pravcu da budu više razdvojeni, više distribuirani, da imaju ugrađene odbrambene sposobnosti protiv ovih pretnji“, rekao je on.
Drugi general, Džef Kruz, direktor Odbrambene obaveštajne agencije, takođe je govorio na Institutu Aspen i napomenuo da Kina doživljava „preterano oslanjanje SAD na svemir“ kao ključnu slabost koja bi bila meta pre ili u ranim fazama budući sukob.
„I Rusija i Kina gledaju na korišćenje svemira, čak i pre sukoba, kao važne sposobnosti za odvraćanje ili prisiljavanje na određeno ponašanje“, rekao je Kruse.
„Tamo gde vidimo da je to samo ogromno povećanje naoružanja usmerene energije, u elektronskom ratovanju, u anti-satelitskim sposobnostima.
Kruz je dodao da Rusija i Kina već testiraju granice i mogućnosti američkog satelitskog sistema reverzibilnim napadima.