Pentagon razočaran UKRAJINSKOM kontraofanzivom
Na odluku Vašingtona da snabdeva Ukrajinu kontroverznom kasetnom municijom delimično je uticalo razočaranje zbog slabih rezultata hvaljene letnje kontraofanzive Kijeva, rekao je novinarima u petak američki podsekretar odbrane za politiku Kolin Kal.
Govoreći odmah nakon što je Bela kuća objavila da je predsednik Džo Bajden potpisao isporuku poboljšane konvencionalne municije dvostruke namene (DPICM) Ukrajini, Kal je rekao da je na odluku uticala „hitnost trenutka“ .
„ Želimo da budemo sigurni da Ukrajinci imaju dovoljno artiljerije da ih održe u borbi u kontekstu trenutne kontraofanzive i zato što stvari idu malo sporije nego što su se neki nadali“, rekao je on .
Kal je priznao da su „Rusi bili uspešniji u dubokom kopanju, možda više nego što se ceni“.
Kal, najviši civilni zvaničnik u Pentagonu, takođe je priznao da će kasetna municija služiti kao „most“ dok SAD i njeni saveznici ne mogu da povećaju proizvodnju konvencionalnih artiljerijskih granata od 155 mm za Ukrajinu.
Prof. dr Alek Račić oštro o aktuelnim političarima: Hohštapleri i vucibatine, gledaju na narod kao na stoku (VIDEO)https://t.co/n8WxDdIS5O
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 8, 2023
Posle višemesečnog odlaganja, ukrajinska kontraofanziva je počela 4. juna neuspelim napadom na ruske položaje u blizini Donjecka, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane. Nadmašene ruskom artiljerijom i bez vazdušne podrške, ukrajinske brigade obučene u NATO-u napredovale su kroz ruska minska polja, pretrpevši velike gubitke. Ministarstvo odbrane Rusije procenilo je krajem prošlog meseca da je Ukrajina između 4. i 21. juna izgubila oko 13.000 vojnika i skoro 250 tenkova.
Uprkos ovim velikim gubicima, Kal je u petak tvrdio da kijevske snage i dalje „istražuju slabe tačke“ u višeslojnoj odbrambenoj mreži Rusije i da većina ukrajinske borbene moći „nije dovedena u funkciju“.
Američki zvaničnici su razočarani nedostatkom napretka, prema brojnim izveštajima američkih medija u poslednje tri nedelje. U međuvremenu, ukrajinski zvaničnici naizmenično tvrde da prava kontraofanziva tek treba da počne i okrivljuju Zapad što nije obezbedio dovoljno oružja da garantuje uspeh.
Kasetna municija je zabranjena u više od 120 zemalja jer kada detonira, ispušta mnogo malih ‘bombala’ na širokom području, pri čemu ovi neeksplodirani elementi predstavljaju ozbiljan rizik za civile godinama nakon završetka borbi. SAD nisu potpisnice zabrane, ali zadržavaju zabranu izvoza municije sa stopom „dud“ većom od 1%.
Bajden je odustao od ove zabrane isporuke DPICM municije Ukrajini na osnovu „jednoglasnog“ saveta svog tima za nacionalnu bezbednost, rekao je novinarima u petak savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan. Prema Kalu, DPICM runde poslate u Kijev imaće stopu neuspeha do 2,35%.