PFIZER nudi EU novi ugovor za vakcine jer je potražnja pala- Traže od Brisela da plati doze koje ček neće biti proizvedene
Američki farmaceutski div Pfizer spreman je da Evropskoj uniji isporuči manje vackina protiv COVID-a-19, uz produženo razdoblje isporuka, izvestio je Finacial Times, pozivajući se na upućene izvore.
Pfizer je spreman smanjiti broj doza koje isporučuje za 40 posto i odgoditi isporuke, a od EU-a traži da plati naručene doze koje neće biti proizvedene, izvestio je u utorak FT.
Ugovor o isporuci vakcina bi se produžio za tri godine, do 2026.
– Saradnjom smo postigli značajno smanjenje doza, produžavanje našeg ugovora daleko nakon 2023. i sigurno snabdevanje, budu li potrebne dodatne doze, rekla je evropska poverenica za zdravstvo Stella Kyriakides.
– Ako želimo izmeniti isporuke vakcina, moramo se dogovoriti, dodala je Kyriakides.
NOVO! SAŠA KALEM U PODCASTU MARIO ZNA
Novi uslovi predstavljeni su ministrima zdravstva članica EU-a na privatnom sastanku, navodi se u izveštaju, a usprotivile su im se četiri zemlje članice, uključujući Poljsku.
Bugarski ministar zdravstva Assen Medzhidiev rekao je da se njegova zemlja, Poljska, Mađarska i Litvanija protive predloženom sporazumu.
Medzhidiev je dodao kako veruje da ni druge članice EU-a neće podržati predloženi sporazum u sadašnjem obliku.
– Izmena koju Pfizer predlaže (…) nama je, jasno, neprihvatljiva, s obzirom na kritičnu situaciju s prevelikim zalihama vakcina u Bugarskoj i na neopravdano financijsko opterećenje za proizvode namenjene uništenju, rekao je Medzhidiev.
– Pozivamo Komisiju da se vrati za pregovarački sto, vodeći računa u potpunosti o mandatu koji je dobila. Dok se ne pronađe rešenje, sve isporuke moraju biti zaustavljene, kazao je.
Pfizer nije odmah odgovorio na zahtjev za komentarom.
Reuters je o pregovorima Brisela s Pfizerom i njegovim nemačkim partnerom BioNTechom izvestio o uslovima viška vakcina protiv COVID-a-19 širom sveta. Problem prekomernih zaliha posebno je izražen u Evropi.
Pregovori su uključivali mogućnost da Pfizer za 500 miliona smanji isporuku doza na koje se EU obvezala da će ih kupiti u ovoj godini, a EU bi zauzvrat plaćao višu cenu, navodi Reuters.