Nedjelja 5. Februara 2023.
Nulta Tačka Nulta Tačka
  • Mario ZNA PODCAST
  • Početna
  • Svet
  • Srbija
  • Ekonomija
  • Region
  • Zanimljivosti
  • Youtube
  • Tehnologija
  • Kontakt
 POJAČAVA SE ROBOTIZACIJA U LEČENJU! GLEDAJTE KAKO NANOBOT NOSI LENJE SPERMATOZOIDE ZA OPLODNJU ŽIVIH JAJNIH ĆELIJA
Sve vesti Tehnologija

POJAČAVA SE ROBOTIZACIJA U LEČENJU! GLEDAJTE KAKO NANOBOT NOSI LENJE SPERMATOZOIDE ZA OPLODNJU ŽIVIH JAJNIH ĆELIJA

Pisalo/la Milena Stojaković 24. Septembra 2021.

Ponekad je prirodnoj selekciji potrebna pomoć e sad da li pored te pomoći dolazi i mogućnost implementacije nanobotova u naša tela?!

Časopis Nano Letters objavio je istraživanje u kojem nanobotovi pomažu usmeravanju spermatozoida ka jajnim ćelijama, šta sve pored toga može da se usmeri i kuda, možemo samo da zamislimo.

Zadatak spermatozoida može izgledati jednostavno; na kraju krajeva, sve što treba da uradi je da dopliva do jajne ćelije i ubaci genetski materijal. Međutim, u nekim slučajevima nemogućnost zdravih spermatozoida da plivaju može dovesti do neplodnosti, koja pogađa oko 7 procenata svih muškaraca.

Ovo stanje se naziva astenozoospermija i trenutno nema leka. Međutim, jedno istraživanje sprovedeno 2016. i objavljeno u časopisu Nano Letters postavilo je primer za ono što bi moglo biti moguće u budućnosti: Tim istraživača sa Instituta za integrativne nanonauke u IFW Dresden u Nemačkoj razvio je male motore koji mogu naterati spermatozoide da plivaju bolje dok se probiju do jajnih ćelija, u suštini delujući kao taksi.

Ovi takozvani “spermbots” u osnovi se sastoje od malog mikromotora, koji je u osnovi spiralni komad metala koji se obavija oko repa spermatozoida. Služeći kao “napajanje na vozilu”, motor upravlja spermatozoidom preko magnetnog polja, pomažući spermatozoidu da s lakoćom dopliva do jajne ćelije. Kada spermatozoidi dođu u kontakt sa jajnom ćelijom radi oplodnje, motor odmah klizi, a magnetno polje ne oštećuje nijednu od uključenih ćelija, što ga čini idealnim za upotrebu na živom tkivu, prema istraživačima.

Tokom laboratorijskih eksperimenata, motori su mogli uspešno preneti zdrave spermatozoide sa jedne lokacije na drugu, pri čemu su naneli minimalno oštećenje samim spermatozoidima. Eksperiment se može videti u videu ispod:

Ova procedura bi takođe bila jeftinija od drugih oblika potpomognute reprodukcije, koja može koštati hiljade dolara u svakoj rundi. Međutim, do sada nije bilo ljudskih eksperimenata sa ovom nanotehnologijom jer još nije izvodljiva. Štaviše, istraživači nisu sigurni kako bi imuni sistem žene reagovao na mikromotore ubrizgane u njeno telo, a sitni motori se povremeno zaglave na repovima spermatozoida i odbijaju da oslobode svoj teret. Međutim, studija ostavlja dobar primer onoga šta buduće tehnologije radi rešavanja neplodnosti mogu uključivati kada imamo potrebne alate i znanje da bismo omogućili takav napredak.

Nulta Tačka/InterestingEngineering

  • 0
    Facebook
  • 0
    Twitter
  • 0
    Telegram
Prethodni članak
Sledeći članak

Milena Stojaković (Website)

editor

najnovije
Svet

99 lekara i medicinskih profesionalaca zahtevaju da Britanska fondacija za

4. Februara 2023.
Tehnologija

ChatGPT politički pristrasan – napisao pesmu koja hvali Hantera Bajdena

4. Februara 2023.
Svet

EU započinje sa vojnom obukom 30.000 UKRAJINSKIH nacista

4. Februara 2023.
Svet

AGENT CIA 1992 predvideo: Svetski Ekonomski Forum će ubiti 4

4. Februara 2023.
Nulta Tačka Nulta Tačka

Kategorije

YouTube
Region
Srbija
Svet
Tehnologija
Ekonomija

Partneri

Digitalna Srbija
Kupuj sa Kosmeta
H.O. Kosovsko Pomoravlje
ZeroHedge
The Epoch Times
Popular Mechanics

Produkcija

O nama
Impressum
Kontakt
Video
Arhiva

Pratite nas

Prati podkast Mario ZNA

© Copyright 2023. Nulta Tačka - All rights reserved.