Poljoprivrednici iz Holandije blokirali granicu između te zemlje i Nemačke- Slede još veći protesti sa kamiondžijama (VIDEO)
Hiljade holandskih demonstranata koji su vozili traktore izašlo je ove nedelje i nastavilo demonstracije protiv vladinog radikalnog plana da smanji emisiju azota za 30% – 70% kao deo njihove ‘zelene’ agende .
Poljoprivrednici iz petog po veličini svetskog izvoznika hrane zahtevaju da Hag odmah preokrene kurs dok blokiraju granicu između Holandije i Nemačke zbog pravila koja bi dovela do zatvaranja desetina farmi i rančeva za uzgoj stoke.
Very angry Dutch farmers block border between Holland and Germany. Harsh protests in many Dutch cities after politicians' decision to closes dozens of farms and cattle ranches to reduce nitrogen by 30% – 70% to comply with EU regulations on nitrogen pollution. pic.twitter.com/uKYXj0gvD8
— RadioGenova (@RadioGenova) June 30, 2022
U sredu je desetine traktora blokiralo autoput blizu nemačke granice, saopštile su saobraćajne vlasti.
Još veći protesti zakazan je za 4. jul , a organizatori će preko Telegrama pozvati ljude na akciju za koju kažu da će „sravniti“ poljoprivrednu industriju u zemlji.
Kako prenosi Epoch Times , poruka poziva zabrinute poljoprivrednike i građane da organizuju sopstvene regionalne akcije sa ciljem zatvaranja svih „distributivnih centara za snabdevanje hranom i svih velikih zagađivača“ dok „vlada ne promeni svoje planove“.
Jedan viralni poziv na protest 4. jula došao je iz velike grupe kamiondžija sugerišući da bi se neke kamiondžije u Holandiji mogli pridružiti u solidarnosti sa poljoprivrednicima u zemlji.
Poljoprivrednici, koji planiraju da protestuju na mnogim aerodromima u zemlji, posebno su spomenuli Šiphol i Ajndhoven.
Holland closes dozens of farms and cattle ranches to reduce nitrogen by 30%. Angry and hungry farmers block the nation everywhere. pic.twitter.com/VNSodhGanB
— RadioGenova (@RadioGenova) June 28, 2022
Koaliciona vlada Holandije je 2021. godine predložila smanjenje broja stoke u zemlji za 30 odsto kako bi se ispunili ciljevi emisije azota .
Zemlja je već uvela stroga ograničenja na novogradnju sa ciljem suzbijanja emisije azota.
Rabobank je tvrdila da su te nove prepreke usporile izgradnju domova u Holandiji , pojačavajući nedostatak stambenog prostora u gusto naseljenoj obalskoj državi.
Vlada je 10. juna izdala nacionalni plan i plan za određene oblasti za suzbijanje emisije azota.
Neki delovi zemlje bi morali da smanje te emisije za 70 ili čak 95 procenata.
Otvoreno je priznato da „ nema budućnosti za sve [holandske] farmere u okviru [ovog] pristupa “, kako je izvestila Služba za spoljnu poljoprivredu Ministarstva poljoprivrede SAD.
Prema statistikama Svetske banke , Holandija je peti najveći svetski izvoznik hrane, a premašuju je samo Sjedinjene Države, Nemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo i Kina .
Holandska vlada nudi više milijardi dolara otkupnog aranžmana za poljoprivrednike.
Vlast ostavlja otvorenu mogućnost da će vlada eksproprisati zemljište od farmera koji se ne prihvate plan, kako je izvestio NOS Nieuvs.
Predlozi i protesti dolaze usred svetske nestašice đubriva i hrane.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš upozorio je 24. juna da „postoji realan rizik da će 2022. godine biti proglašena višestruka glad“, dodajući da bi „2023. mogla biti još gora“.
U nedavnoj epizodi „Činjenice su važne“ na EpochTV-u, američki farmer Džon Bojd, mlađi, upozorio je na potencijalnu nestašicu hrane kao rezultat naglo rastućih troškova inputa.
On je rekao da su se troškovi vođenja sopstvene proizvodnje utrostručili, velikim delom zbog značajno povećanih troškova đubriva.
U Šri Lanki, zabrana hemijskih đubriva doprinela je ekonomskoj krizi koja je destabilizovala vladu.
Zemlja je nedavno objavila privremenu zabranu prodaje goriva privatnim vozilima, koja važi od 27. juna do 10. jula.
Najnovija runda demonstracija holandskih farmera dolazi nakon talasa sličnih protesta 2019. godine nakon što je poslanik Tjeerd de Groot pozvao da se broj stoke u Holandiji smanji za 50 odsto.
Demonstranti su palili bale sena pored autoputeva, blokirali puteve traktorima i širili bacali đubrivo kako bi iskazali svoje nezadovoljstvo.
Poslednjih dana, demonstranti su gađali domove zvaničnika holandske vlade, uključujući premijera Marka Rutea i ministra van der Vala.
Snimak koji kruži društvenim mrežama navodno prikazuje demonstrante kako đubrivom gađaju holandsku policiju.
Rutte je kritikovao demonstrante, rekavši: „Možete protestovati, ali na civilizovan način“, prenosi Asošiejted pres .
AP takođe prenosi da holandska policija kaže da je 28. juna uhapsila 10 ljudi u vezi sa protestima.