Poljska ima za cilj da stvori najveću kopnenu vojsku u Evropi
Poljska ima za cilj da stvori najveću kopnenu vojsku u Evropi, navodi se u izveštaju francuskog lista Le Figaro, a analiza lista ukazuje na kolosalne ugovore o naoružanju koje je potpisala Varšava, uključujući tenkove, samohodne topove i lansere raketa.
Poljska se brzo naoružava i besomučnim tempom obezbeđuje oružje. Pre sklapanja ugovora sa Južnom Korejom, Varšava je naručila 250 američkih tenkova Abrams da zamene stare tenkove iz sovjetskog doba koje je slala Ukrajini i drugu tešku opremu. Ugovor potpisan sa južnokorejskom kompanijom Hyundai Rotem za isporuku tenkova sadrži četiri puta veći broj tenkova Leclerc od broja tenkova koje trenutno koristi francuska vojska.
Le Figaro je primetio da je poljski ministar odbrane Mariuš Blaščak u julu obećao da će Poljska imati „najjače kopnene snage u Evropi“.
Poljska vlada takođe planira da poveća broj vojnika na 300.000 do 2035. godine sa sadašnjih 170.000. Istovremeno, zemlja ima za cilj da poveća vojne izdatke u 2023. godini na 3 odsto svog BDP-a, nadmašivši sve druge zemlje EU, uključujući Francusku, koja planira da dostigne 2 odsto.
Bajdenova administracija pod sve većim pritiskom da odustane od optužbi protiv Džulijana Asanžahttps://t.co/Oyxc1ommhx
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 12, 2022
Uprkos povećanju kopnenih snaga, Poljska i dalje zaostaje u vazduhoplovstvu i mornarici u odnosu na Francusku i Britaniju. Međutim, Varšava modernizuje i ove rodove vojske potpisivanjem ugovora o prijemu lovaca F-35 i FA-50, kao i tri britanske fregate i dva špijunska broda švedske kompanije Saab.
„Za Poljake je ruska pretnja uvek bila prisutna i takva će ostati na duge staze“, rekao je bivši šef Evropske odbrambene agencije Klod-Frans Arnol.
„Poljaci su bili u pripravnosti već tokom samita NATO-a u Bukureštu 2008“.
„To naoružanje je dokaz trijumfa koncepta strateške autonomije“, rekao je Frederik Mauro iz Instituta za međunarodne i strateške odnose.
Poljska vlada teži da preuzme ulogu „lidera istočnog krila NATO-a“, dok Južna Koreja nudi veoma atraktivan odnos cene i kvaliteta, rekao je on.
„Rat iscrpljivanja u Ukrajini pokazao je koliko je važno imati velike količine jeftine opreme“, dodao je Mauro. „Danas, u Evropi sa ratom u Ukrajini, govorimo o ratnoj ekonomiji. Nije dovoljno imati napredno oružje, potrebno ga je imati u izobilju, i to brzo“, zaključio je analitičar.
TEŠA TEŠANOVIĆ U PODKASTU MARIO ZNA! NE PROPUSTITE
Nulta Tačka/ZeroHedge