Poljski general: Ukrajinci gube rat
U iskrenoj diskusiji na Televiziji Polsat, general Rajmund Andžejčak, bivši načelnik poljskog Generalštaba, rekao je da su Ukrajinci izgubili milione, a ne stotine hiljada, i da gube rat.
„Više od 10 miliona ljudi je nestalo. Prema mojim procenama, gubici bi trebalo da budu milionski, a ne stotine hiljada. Država nema resurse, nema sa kim da se bori. Ukrajinci gube ovaj rat“, rekao je general.
Kao rezultat događaja u Ukrajini, on je izrazio zabrinutost zbog neposredne ratne opasnosti, sugerišući da Poljska ima rok od dve do tri godine za pripreme.
Andžejčak je istakao smirivanje strahova i preduzimanje odlučnih akcija.
Raspad Imperije! U Sjedinjenim Državama sistem je pred pucanjem | Jeremy Ryan Slate | Mario Zna 266
„Moramo da se pripremimo… Mnogo zavisi od nas, da li će to biti za dve, tri ili pet godina. Naša misija je da odgurnemo pretnju dalje. Ima još vremena, ali je potrebno mnogo posla“, rekao je on.
Njegovi komentari su usledili kao odgovor na nemačke obaveštajne podatke koji sugerišu da bi posle 2026. Rusija mogla da napadne neku zemlju NATO-a, što ga je navelo da veruje da Poljska ima kritičan dvogodišnji do trogodišnji pripremni period.
Ističući zastarele aspekte poljske odbrambene strategije, Andžejčak je takođe prokomentarisao nedavne predsedničke izbore u Rusiji, ukazujući da će ishodi pojednostaviti stvari za Putina, kao što je pokretanje još jednog talasa mobilizacije, što je loše i za Ukrajinu i za Poljsku.
Rešavajući zabrinutost zbog opadanja ukrajinskih zaliha protivvazdušnih raketa do kraja marta, Andžejčak je predvideo efikasnije udare, žrtve i oštećenje infrastrukture.
Naučnici povezani sa Svetskim ekonomskim forumom prave lažno „meso“ od gljivica https://t.co/dn3KQhXrY8
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 19, 2024
„Ukrajinci gube ovaj rat“, jasno je rekao.
General je takođe kritikovao alokaciju sredstava u okviru programa EU za proizvodnju municije, gde je Poljska dobila 2 miliona evra iz fonda od 500 miliona evra. Andžejčak se zalagao za potpunu reviziju strategije proizvodnje municije u zemlji kako bi se zadovoljila potražnja na vreme, pozivajući na veću, bržu i raznovrsniju proizvodnju, što bi zahtevalo teške političke odluke i naporan rad.
Razmišljajući o trenutnom stanju poljske odbrambene industrije koja se nalazi u blizini istočne granice, on se zalagao za proširenje kapaciteta i izgradnju novih fabrika u regionima kao što su Šleska i Donja Šlezija, verovatno u saradnji sa američkim firmama, za proizvodnju osnovne municije za tenkove i artiljeriju.
Kada je upitan o stavu Poljske o nuklearnom naoružanju, Andžejčak je čvrsto podržao ideju da se Poljska pridruži NATO-ovom programu nuklearne razmene, sugerirajući da bi to značajno podiglo stratešku poziciju Poljske. On je rekao da veruje da će posedovanje NATO nuklearnih bojevih glava zaista odvratiti rusku intervenciju, odražavajući osećaj poboljšane nacionalne bezbednosti i regionalne stabilnosti usred rastućih geopolitičkih tenzija.
Nulta Tačka/mediji