Predlog zakona o legalizaciji samoubistva uz asistenciju uskoro će biti predstavljen u britanskom parlamentu
Predlog zakona o legalizaciji asistiranog samoubistva za neizlečivo bolesne biće predstavljen u parlamentu Velike Britanije ove nedelje.
U Engleskoj i Velsu trenutno je krivično delo pomaganje nekome da okonča svoj život, ali poslanik iz britanske Laburističke stranke želi da to promeni tako što će u petak Domu lordova predstaviti potencijalno opasan predlog zakona koji će legalizovati eutanaziju.
Ovo će mu biti peti pokušaj, ali ovaj put će biti drugačije jer ima podršku novog premijera Ser Kira Starmera.
Izveštaji Expose News-a: Bivši sekretar za radničko pravosuđe lord Falkoner iz Thorotona podneo je predlog zakona privatnog člana – Zakon o pomoći pri umiranju za smrtno bolesne odrasle osobe – kako bi se omogućilo onima u Engleskoj i Velsu sa manje od šest meseci preostalog života da okončaju život uz pomoć osoblja.
Predlog zakona privatnog člana je vrsta javnog zakona – što znači da ima za cilj da promeni zakon koji se primenjuje na opštu populaciju – koji je u parlament Ujedinjenog Kraljevstva predstavio poslanik ili kolega, a ne ministar u vladi.
Starmer je rekao da se zalaže za promenu zakona i da će dozvoliti poslanicima da glasaju o tom pitanju po svojoj savesti. Ali, prema Dejli Mejlu, premijer je nagovestio da, iako će naći vremena za glasanje u Commons-u, to se verovatno neće desiti najmanje godinu dana.
Profesor Ratko Ristić: Valjevci su pokazali kako se brani zemlja, Crkva mora da stane uz svoj narod https://t.co/14N71F2cB7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 23, 2024
U Škotskoj zakon koji je predstavio Liam McArthur MSP u martu, predlaže sličan zakon za smrtno bolesne odrasle osobe. 2021. godine Makartur je sproveo javnu konsultaciju o svom predlogu zakona. Odgovarajući na konsultacije, Škotska crkva je napisala:
Iako se u naslovu predloga zakona koristi termin „potpomognuto umiranje“, ono što se zapravo predlaže jeste potpomognuto samoubistvo…
Trenutna društvena zabrana ubijanja je jasna; udaljavanje od ovoga podrazumevalo bi više od jednostavne izmene zakona, ali bi predstavljalo značajan pomak sa kojeg ne bi bilo povratka. Ovo bi imalo duboke efekte na to kako društvo gleda na one u našim zajednicama koji su ranjivi. To nisu samo stari i nemoćni, već i oni sa invaliditetom, i oni koji nisu u stanju da govore da bi se zaštitili. -Odgovor na predloženi zakon o pomoći pri umiranju za smrtno bolesne odrasle osobe (Škotska), Crkva Škotske
Kada je Mekartur u martu predstavio predlog zakona škotskom parlamentu, grupe za prava osoba sa invaliditetom ponovo su izrazile zabrinutost zbog potencijalnog pritiska na ugrožene ljude da okončaju svoje živote i mogućnosti zloupotrebe.
Dr Džilijan Rajt, bivša registrarka za palijativnu medicinu koja sada predstavlja „Našu dužnost brige“, savez zdravstvenih radnika koji se protive asistiranom umiranju, rekla je: „Primarna opasnost od asistiranog samoubistva je da društvo obezvređuje živote pojedinaca zato što su bolesni, invalidi, zbunjeni ili da se njihov doprinos društvu smatra minimalnim. Sekundarna opasnost je da smrtno bolesni i hendikepirani pojedinci mogu početi da obezvređuju sebe zbog tereta koji percipiraju da predstavljaju društvu.”
Škotski zakon je trenutno u fazi 1, fazi parlamentarnog odbora.