Predlozi vlade Velike Britanije: Masovno nadgledanje SVIH korisnika internet usluga u određenom vremenskom periodu
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva predstavila je nacrt izmena i dopuna Zakona o istražnim ovlašćenjima (IPA) – inače poznatog kao „Povelja njuškala“, veoma kontroverznog zakona koji omogućava špijuniranje širokih razmera od strane obaveštajnih agencija.
Sada je u planu da se precizira da vlasti imaju pravo da sprovode masovni nadzor internet servisa u određenom vremenskom roku – i to u „dragnet stilu“, špijuniranjem svih korisnika tog servisa tokom određenog vremena.
Prvo poređenje koje mi pada na pamet je da je ovo čisto digitalna verzija još jedne veoma kontroverzne prakse masovnog nadzora poznate kao „geofencing“, koja uključuje dobijanje podataka od pružalaca usluga o svim osobama koje se nađu unutar fizičkog perimetra.
Amandmani su predstavljeni u britanskom parlamentu 8. novembra, a odvojeno od samog zakona o izmenama, Ministarstvo unutrašnjih poslova Ujedinjenog Kraljevstva objavilo je „objašnjenja“ koja zapravo nisu deo predloženog zakona.
Primer koji koriste je kada je „javna ličnost izložena stalnim onlajn pretnjama i zloupotrebama preko brojnih internet objekata kao što su mejl koji se hostuje u inostranstvu, platforma društvenih medija ili veb lokacija klijenta. U takvim okolnostima istražitelji bi hteli da identifikuju subjekte koji pristupaju tim internet resursima u relevantno određeno vreme koje se podudara sa zloupotrebom koja se dogodila i sa pretnjama.”
Možete li reći razliku? Lica generisana veštačkom inteligencijom realističnija od ljudskih https://t.co/BJrJe8CbH1
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 15, 2023
Iz ovoga građani mogu saznati da u slučaju da je jedan korisnik mreže označen kao „zlonameran“ (na primer, političar i takve javne ličnosti koje prijavljuju „stalne pretnje” koje dolaze iz e-pošte, sa servisom koji je hostovan u inostranstvu, društveni sajtovi, njihove sopstvene lokacije) nova šema bi stupila na snagu.
„U takvim okolnostima istražitelji bi želeli da identifikuju subjekte koji pristupaju tim internet resursima u relevantno određeno vreme koje se podudara sa zloupotrebom i pretnjama“, navodi se u objašnjenju.
Ministarstvo unutrašnjih poslova opravdava ovaj najnoviji napor da se zakon „ažurira“ na, kako se čini, mnogo pogrešnih načina – naime, ne uzimajući u obzir godine kritika i predloga kako da ga poboljša, već su uglavnom odlučili da, na mnogo načina, samo potvrde koliko je to užasno.
Jedna od stvari koja je proizašla iz plana koji je britanski kralj javno predstavio prošlog utorka bila je da je postojala ideja da se uvede moć veta ako i kada društvene platforme u privatnom vlasništvu (uglavnom u SAD) odluče da uvedu neku „privatnost-prijateljske” karakteristike.
Neki izveštaji pominju da bi jedna od predloženih odredbi značila da bi, ukoliko globalno operativne kompanije za tehnologiju/društvene medije odluče da povećaju bezbednost svojih proizvoda (ovde nije teško napraviti implikaciju – vrlo je verovatno da se odnosi na enkripciju), morale bi da imaju prvo „blagoslov” britanske špijunske zajednice.
Nulta Tačka/InfoWars