Proizvodi za čišćenje u domaćinstvu emituju stotine opasnih hemikalija — neki mesecima!
Ako vam kupovina „zelenih“ proizvoda nije bila prioritet, neka alarmantna nova istraživanja mogu da vam promene mišljenje. Studija upozorava na potencijalne zdravstvene rizike uobičajenih proizvoda za čišćenje u domaćinstvu koji emituju stotine opasnih hemikalija u vazduh.
Studija koju su sproveli naučnici Radne grupe za životnu sredinu (EWG), ispitala je 30 različitih sredstava za čišćenje, uključujući višenamenska sredstva za čišćenje stakla, kao i osveživače vazduha.
Istraživači su otkrili da ovi svakodnevni predmeti oslobađaju isparljiva organska jedinjenja, poznata kao VOC. Ovi VOC mogu biti opasni i potencijalno uzrokovati zdravstvene probleme kao što su respiratorni problemi, povećan rizik od raka i razvojni i reproduktivni problemi. Studija je otkrila ukupno 530 jedinstvenih VOC u testiranim proizvodima, od kojih je 193 klasifikovano kao „opasno“.
„Naši nalazi naglašavaju način da se smanji izloženost opasnim VOC – odabirom proizvoda koji su „zeleni“, posebno onih koji su „zeleni“ i „bez mirisa“, kaže dr Aleksis Temkin, viši toksikolog u EWG, u izjavi.
Hemikalije proizvoda za čišćenje ostaju u vazduhu
VOC ne utiču samo na kvalitet spoljašnjeg vazduha; imaju značajniji uticaj u zatvorenom prostoru. Prema studiji, vazduh u zatvorenom prostoru može biti kontaminiran dva do pet puta više od spoljašnjeg vazduha ovim proizvodima, a neke procene idu i do deset puta više. Ono što je još više zabrinjavajuće je da neki proizvodi mogu nastaviti da emituju VOC danima, nedeljama ili čak mesecima.
Odabirom „zelenih“ proizvoda za čišćenje, posebno onih označenih kao „bez mirisa“, može se značajno smanjiti izloženost ovim štetnim jedinjenjima. Studija je otkrila da u proseku zeleni proizvodi emituju oko polovine VOC u poređenju sa konvencionalnim proizvodima. Istraživači primećuju da, u proseku, zeleni proizvodi za čišćenje bez mirisa oslobađaju mnogo manje opasnih hemikalija – u stvari samo četiri – u poređenju sa njihovim mirisnim zelenim kolegama, koji emituju oko 15 opasnih hemikalija. Utvrđeno je da konvencionalni proizvodi za čišćenje oslobađaju čak 22 opasne hemikalije.
Studija takođe naglašava povećane zdravstvene rizike za one koji rade u industriji čišćenja, uključujući 50% veći rizik od razvoja astme i 43% veći rizik od hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP). Trudnice i bebe izložene sredstvima za čišćenje u zatvorenom prostoru takođe se mogu suočiti sa većim rizikom od razvoja astme i bronhitisa u detinjstvu.
„Pažljivo biranje proizvoda za čišćenje je jednostavan način da smanjite izloženost štetnim hemikalijama. Ovo može biti posebno važno za zdravlje žena i dece“, sugeriše Samara Geler, viši direktor nauke o čišćenju EWG-a.
Istraživači takođe napominju da potrošački proizvodi mogu doprineti zagađenju vazduha na otvorenom, dodajući postojećim ekološkim problemima. „Ova studija je poziv na buđenje potrošačima, istraživačima i regulatorima da budu svesniji potencijalnih rizika povezanih sa brojnim hemikalijama koje ulaze u naš vazduh, posebno u zatvorene prostore“, dodaje Temkin.
Studija je objavljena u časopisu Chemosphere.