Proizvođači lekova tvrde da će sankcije Rusiji dovesti do mogućih problema u dostavi medicinskih sredstava toj zemlji
Zapadni proizvođači lekova i medicinskih uređaja upozoravaju da bi njihovi planovi da nastave sa prodajom proizvoda Rusiji mogli biti dodatno iskomplikovani ekonomskim sankcijama koje su usmerene na tu zemlju i njene glavne banke.
Sankcije koje su Sjedinjene Države, Britanija, Evropa i Kanada uvele protiv Rusije ne odnose se na lekove i medicinsku opremu, a industrija ima odgovornost prema međunarodnom humanitarnom pravu da nastavi sa snabdevanjem ovih proizvoda, rekli su trgovinske grupe, stručnjaci za politiku i zvaničnici kompanija.
Međunarodne humanitarne grupe nastoje da obezbede dotok kritičnih lekova. Apoteke već prijavljuju nestašice medicinskog materijala. Mnoge zapadne kompanije rekle su da će prestati da prodaju sve, od automobila do filmova u Rusiji.
Transakcije u vezi sa lekovima i medicinskim uređajima, kao i hranom, odobrene su uprkos sankcijama SAD i EU.
Bivša supruga Gejtsa opisala njegovo prijateljstvo sa Epštajnom: Bio je oličenje zla
Ali sankcije koje su odsekle ruske banke iz međunarodnog finansijskog sistema, kao i odluke velikih brodarskih kompanija da obustave usluge u zemlji, takođe bi mogle da ometaju isporuku medicinskog materijala.
Uklanjanje sedam ruskih banaka iz međunarodnog platnog sistema SVIFT, kao i tekuća vojna akcija mogli bi da izazovu prekide, kaže MedTechEurope, evropska lobistička grupa za kompanije medicinskih uređaja. Bez pristupa tom platnom sistemu, postaje teže poslovati sa Rusijom.
Zamrzavanje bankovnih transfera bi zaista moglo da utiče na izvoz medicinskih uređaja iz EU u Rusiju, a mi aktivno ispitujemo obim toga i videćemo kako će se situacija razvijati – rekao je portparol MedTechEurope.
Evropska federacija farmaceutskih industrija i udruženja je u saopštenju pozvala na bezbedan prenos lekova i vakcina ljudima kojima je potrebna pomoć u Ukrajini, susednim zemljama članicama EU i Rusiji.
Američka grupa za industriju lekova PhRMA saopštila je da podržava kontinuirano izuzeće od svih sankcija lekova i materijala potrebnih za njihovu proizvodnju.
Prema međunarodnom humanitarnom pravu, svako ima pravo na pristup osnovnim medicinskim uslugama i potrepštinama, uključujući lekove i vakcine, rekao je Lorens Gostin, stručnjak za javno zdravlje na Univerzitetu Džordžtaun.
Tokom sukoba, ovo pravo na neprekidan pristup osnovnim medicinskim potrepštinama često je kršeno – rekao je Gostin.
Vlade koje uvode sankcije takođe bi trebalo da naprave izuzetak za medicinske potrepštine. Ipak, sankcije često remete medicinske usluge i lance snabdevanja.
Sjedinjene Američke Države su opštom licencom izdatom prošle nedelje odobrile transakcije vezane za izvoz ili ponovni izvoz lekova i medicinskih sredstava sa Rusijom. Takođe je izdao isplate za plaćanja vezana za energiju i međunarodne organizacije, između ostalih.
EU je isporučila Rusiji 6,5 milijardi evra (7,23 milijarde dolara) farmaceutskih proizvoda 2020. godine, što je oko 8,4% ukupnog izvoza regiona u Rusiju, prema podacima Evrostata. Ona je poslala oko 1,6 milijardi evra medicinske opreme u zemlju za 12 meseci do septembra 2021, prema MedTech Europe.
Podaci američke vlade pokazuju da su u 2021. farmaceutski proizvodi i medicinska oprema predstavljali oko 8% ukupne američke robe izvezene u Rusiju. Poslala je u zemlju lekove u vrednosti od 355 miliona dolara i medicinsku opremu vrednu 157 miliona dolara.
Najveća transportna grupa A.P. Moller-Maersk je u sredu upozorila da pošiljke u Rusiju, uključujući medicinski materijal, rizikuju da budu oštećene ili pokvarene zbog značajnih kašnjenja u lukama i carini.
Proizvođači lekova, uključujući švajcarski Novartis, danski Novo Nordisk i Lundbeck, britanski GlakoSmithKline i Eli Lili sa sedištem u SAD, rekli su da rade na tome da pacijentima osiguraju kontinuiran pristup svojim lekovima.
Novo Nordisk, najveći svetski proizvođač lekova za dijabetes, rekao je da će učiniti „sve što možemo da održi snabdevanje u Ukrajini i Rusiji“, ali predviđa da će sankcije to otežati. U Ukrajini je tokom protekle nedelje bio dovoljno snabdeven lekovima, ali se suočio sa problemima sa isporukom unutar zemlje zbog nedostatka vozača kamiona.
„Snabdevanje lekovima može biti indirektno pogođeno sankcijama u drugim oblastima, a mi ćemo učiniti sve što možemo da obezbedimo da građani Rusije dobiju lekove koji im spasavaju život“, navodi Novo Nordisk u saopštenju poslatom e-poštom.
Lundbeck, koji je specijalizovan za lečenje depresije, rekao je da će nastaviti da pruža usluge pacijentima kojima su potrebni lekovi u Rusiji.
„Sve dok možemo da isporučujemo lekove pacijentima u Rusiji u okviru trenutnih sankcija, to ćemo činiti“, rekao je u pisanom komentaru glavni komercijalni direktor Džejkob Tolstrup.