Protesti i štrajk glađu se održavaju u sedištu kompanije Apple nakon što je kompanija sprovela cenzuru u Kini
Čini se da je Apple-ova politika koja obezbeđuje udobno prisustvo na kineskom tržištu, a tokom godina kritikovana u više navrata i sa mnogih strana, sustigla giganta na njegovom pragu.
Lokalna štampa u San Francisku izveštava o protestu kineskih aktivista ispred sedišta Epla u Kupertinu. Student Univerziteta Južne Kalifornije Han Vang počeo je tamo u ponedeljak štrajk glađu, pridružio mu se i veliki broj drugih.
Veći protest održan je u Epl parku 10. decembra, na Dan ljudskih prava Ujedinjenih nacija.
Prodemokratski aktivisti žele da Apple poništi svoje brojne odluke kao što je ograničavanje funkcionalnosti AirDrop-a na telefonima koji se prodaju u Kini, cenzura na kineskoj App Store aplikaciji, kao i da zaustavi, kako kažu, eksploataciju radnika u fabrici iPhone-a Foxconn.
Drugi zahtev je da američka tehnološka kompanija zauzme javni stav o teškom položaju ujgurskog stanovništva na kopnu, što demonstranti opisuju kao progon i masovno zatvaranje.
Vakcina pomaže?! DRUGI novinar “iznenada” umro u Kataru (FOTO)https://t.co/77yDs74btp
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 12, 2022
Kontroverza oko servisa za deljenje fajlova AirDrop nastala je oko Apple-ove odluke da brzo ažurira aplikaciju u Kini kako bi se onemogućila funkcionalnost nakon deset minuta, osim među iPhone kontaktima.
Ovo je došlo usred protesta u Kini protiv predsednika Sija i vladavine Komunističke partije, čije su se slike delile i širile koristeći AirDrop.
Apple tek treba da reaguje na štrajk glađu ispred svog sedišta, ali neki od onih koji ga podržavaju, poput Vivijan Še, koja je emigrirala u SAD iz Kine 90-ih i dopisivala se sa Vangom preko Telegrama, kažu da su stroga ograničenja Covid-a i njihove iscrpljujuće posledice po ljude bilo ono što ih je prvo inspirisalo da razmotre prirodu politike Pekinga.
Izveštaji kažu da su se različiti oblici protesta, kao što su bdenja, podstaknuti onima u Kini koji se nazivaju „prazan papir“ ili „A4 revolucija“, dešavaju drugde u SAD i drugim zemljama, a koordiniraju ih univerziteti, uključujući Stanford i Kolumbiju.
Mnogi od onih koji učestvuju, iako izvan Kine, i dalje žele da ostanu anonimni i koriste šifrovane aplikacije za komunikaciju.
TEŠA TEŠANOVIĆ U PODKASTU MARIO ZNA! NE PROPUSTITE