PROVALJENI! OMBUDSMAN ZAHTEVA PRIKAZ SMS PORUKA PREDSEDNICE ,,EK“ URSULE FON DER LAJEN KOJA SE U JEKU NABAVKI VAKCINA DOPISIVALA SA IZVRŠNIM DIREKTOROM PFIZER-a
Nadzorni odbor EU već istražuje kako zvaničnici koriste SMS poruke i instant poruke koje se razmenjuju preko mesindžera.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Evropski ombudsman Emily O’Reilly želi da sazna više o tekstualnim porukama predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen sa šefom farmaceutske kompanije.
U aprilu je New York Times izvestio da je fon der Lajen razmenila pozive i poruke sa izvršnim direktorom Pfizer-a Albertom Burlom.
Međutim, kada je podnesen zahtev za pristup porukama, Komisija je rekla da nema evidenciju o njima. Berlaymont tvrdi da su tekstualne poruke generalno „kratkog daha“ i u principu isključene iz evidencije.
Odbijanje Komisije da odobri pristup tekstualnim porukama izazvalo je žalbu ombudsmanu, koji se sada pozabavio tim pitanjem.
SRBIJA! OVO NE SME DA SE RADI! POLUPISMENI DOKTOR ZABRANIO PACIJENTIMA KOJI NISU VAKCINISANI DA DOLAZE NA PREGLED (FOTO) https://t.co/WIdxEPOBWJ pic.twitter.com/ioXiVK42AM
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) September 18, 2021
Taj potez dolazi u vreme sve veće rasprave u nekim glavnim gradovima EU o tome postoji li dovoljna odgovornost oko upotrebe tekstualnih poruka od strane visokih zvaničnika i političara pri obavljanju službenih poslova. I sama fon der Lajen kritikovana je 2019. nakon što je otkriveno da je mobilni telefon koji je smatran ključnim dokazom u skandalu oko ugovaranja u nemačkom ministarstvu odbrane, koje je nekada vodila, izbrisan, uklonjeni su svi podaci.
U pismu predsedniku Komisije, objavljenom u petak, O’Reilly je rekla da je „potrebno“ da se njen istražni tim sastane sa zvaničnicima i dobije objašnjenje „rada Komisije o vođenju evidencije tekstualnih poruka i kako se ta politika sprovodi u praksi“.
Ombudsman je rekao da će njen tim takođe tražiti objašnjenje od Komisije „da li je, i ako jeste, kako i gde, tražila moguće tekstualne poruke koje potpadaju pod zahtev podnosioca žalbe“.
O’Reilly je već pokrenula širu inicijativu o tekstualnim porukama, objavivši u junu da razmatra kako institucije i agencije EU snimaju tekstualne i instant poruke, s ciljem identifikovanja dobre prakse.
„Administracija EU, kao i svaka druga javna uprava, u svom svakodnevnom radu sve više koristi sredstva savremene elektronske komunikacije“, rekao je ombudsman u pismu evropskim institucijama i agencijama tokom leta.
„Kriza COVID-19 i srodni aranžmani daljinskog rada dodatno su povećali njihovu upotrebu“, primetila je ona, dodajući da „iako nije izvodljivo niti poželjno da zaposleni snimaju sve tekstualne i instant poruke poslane ili primljene u profesionalnom svojstvu , zakonodavstvo EU zahteva da administracija EU sastavi i čuva dokumentaciju koja se odnosi na njene aktivnosti, koliko je to moguće i na neproizvoljan i predvidljiv način”.
„Odluka o snimanju određenog podatka u administrativni sistem za upravljanje dokumentima ne bi, prema zakonu EU, trebalo da zavisi od sredstva – bilo da se radi o pismu, e-pošti, tekstualnoj ili instant poruci – već je cilj da se arhivira njihov sadržaj,“ rekla je.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Nulta Tačka/Politico