PRVI PACIJENT počeo da koristi lekove dizajnirane od veštačke inteligencije
Kompanija Insilico Medicine sa sedištem u Hong Kongu i Njujorku u utorak je objavila da je lek za lečenje idiopatske plućne fibroze (IPF) dizajniran od strane generativne veštačke inteligencije (AI) napredovao do faze 2 kliničkih ispitivanja, što znači da je lek primenjen prvom čoveku pacijent.
IPF je hronična bolest pluća koja otežava disanje, zbog čega telo gubi preko potrebnog kiseonika. IPF se trenutno smatra neizlečivim.
„Generativni AI“ je nivo veštačke inteligencije koji može da prihvati prilično široke komande od ljudskog korisnika i stvori složeni gotov proizvod. Takvi sistemi veštačke inteligencije postaju moćniji i korisniji kako „uče“ akumulirajući informacije. DALL-E , kompjuterski umetnički program koji može da ispuni uputstva poput „Pokaži mi kako bi likovi iz kikirikija izgledali da ih je Pikaso nacrtao“ je popularan primer.
Stvaranje novog leka je zastrašujući zadatak. Faza projektovanja uključuje mnogo radno intenzivnih istraživanja koja bi se, nadamo se, mogla brže završiti pomoću veštačke inteligencije
NOVO! DRAGAN MARINKOVIĆ MACA U PODCASTU MARIO ZNA
Istraživači Insilico Medicine rekli su kineskom državnom Global Timesu da je njihov novi lek INS018-055 dizajniran uz pomoć generativne veštačke inteligencije koja štedi vreme:
U poređenju sa tradicionalnim farmaceutskim pristupom, AI tehnologija u velikoj meri ubrzava efikasnost istraživanja i razvoja. „Farmaceutika veštačke inteligencije može obuhvatiti sve moguće bolesti i mete na osnovu ključne reči, zatim nastaviti sa individualnom identifikacijom i dijagnozom, i na kraju izabrati najvrednije delove“, rekao je Ksu Zuojun, vodeći glavni istraživač INS018_055 i glavni lekar odeljenja respiratornih organa. i kritičnu negu u bolnici Peking Union Medical College, objasnio je.
Pharma AI je tražio veliku pobedu, pošto je početni nalet interesovanja investitora izbledeo u poslednje dve godine zbog nedostatka održivih kompjuterski dizajniranih lekova:
U budućnosti, AI farmaceutski proizvodi predstavljaju ogroman tržišni prostor. Prema BCC Research-u, predviđa se da će veličina tržišta za razvoj lekova vođenih veštačkom inteligencijom dostići 3,117 milijardi dolara do 2024. godine, sa kombinovanom godišnjom stopom rasta od 40,7 procenata.
Osnivač kompanije Insilico Medicine, naučnik rođen u Letoniji Aleks Žavoronkov, rekao je u sredu za Fajnenšel tajms (FT) da je njegova kompanija dostigla „trenutak istine“ sa prvim ispitivanjem na ljudima leka koji je „otkrio AI i dizajnirao AI“.
Žavoronkov je rekao da ocenjivanje faze 2 takođe predstavlja „pravi test za veštačku inteligenciju i da cela industrija treba da posmatra.
„Naša kompanija, i to je velika, smela tvrdnja, može da udvostruči produktivnost skoro svake velike farmaceutske kompanije“, rekao je on, dodajući da je veštačka inteligencija takođe od pomoći za pronalaženje idealnih pacijenata za podvrgavanje kliničkim ispitivanjima.
Žavoronkov je za Nature rekao da je pre pet godina imao problema da objasni investitorima Big Pharma šta tačno radi njegova tehnologija. Rekao je da više ne mora da objašnjava njegove prednosti – samo mora da dokaže da može da ih pruži.
👉 Moguće je da je veštački zaslađivač Aspartam koji se nalazi u Kola Koli Zero kancerogen tvrde iz SZO-a https://t.co/WAUag2j9Ev
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 29, 2023
„Uspeli smo da stignemo ovde za tri godine i nismo propali. I uradili smo to više puta“, rekao je on o ispitivanjima prve faze Insilico. „Imamo 31 terapijski program. 2020. imali smo nula.”
Možda najčudesniji – i najstrašniji – detalj tehnologije AI lekova bilo je otkriće Žavoronkova da su farmaceutski naučnici u velikim korporacijama odmah shvatili da njegove molekule nisu dizajnirale ni ljudske ruke ni priroda.
„Rekli su mi: ‘Aleks, ovi molekuli izgledaju čudno. Reci nam kako si to uradio.’ Uradili smo nešto u hemiji što ljudi ne bi mogli da urade“, sijao je on, ponosni kum veštačkog uma koji je stvorio molekule koji ne postoje nigde drugde u univerzumu – a trenutno lebde u nečijim plućima.