Raketna faza sa kineske svemirske letelice srušiće se na Mesec 4. Marta
Faza rakete odvojene od kineske svemirske letelice trebalo bi da dotakne površinu Meseca 4. marta, kaže astronom koji prati objekte blizu Zemlje nakon odmeravanja vremena lansiranja i lunarne putanje, kao i ispravljanja prethodnih grešaka.
Bil Grej, koji vodi projekat Pluton, rekao je da objekat na putu sudara sa Mesecom najverovatnije dolazi iz kineske misije Chang’e 5-T1 lansirane u oktobru 2014. na raketi Long March 3C, prema Ars Technica.
Kao deo kineskog programa istraživanja Meseca, Chang’e 5-T1 je bila eksperimentalna robotska svemirska letelica, koju je 23. oktobra 2014. lansirala na Mesec Kineska nacionalna svemirska administracija (CNSA) radi testiranja ponovnog ulaska u atmosferu. Ime je dobio po kineskoj boginji meseca Čange.
Prema Greju, kineska lunarna misija poslala je malu letelicu na Mesec kao test prekursora za eventualnu misiju povratka lunarnog uzorka. On je smatrao da vreme lansiranja i lunarna putanja skoro potpuno odgovaraju orbiti objekta koji će udariti u Mesec u martu.
Ranije je Ars Technica zamenila gornju fazu rakete Falcon 9 za misteriozni objekat, jer je Nacionalna uprava za okeane i atmosferu pokrenula misiju Klimatske opservatorije dubokog svemira (DSCOVR) 2015. Shodno tome, neki mediji su optužili SpaceX za pogrešno rukovanje.
Falcon 9 je lansirno vozilo srednjeg dizanja sa dva stepena u orbitu koje je dizajnirao i proizveo SpaceX Ilona Maska.
Međutim, tek je inženjer Džon Đorđini u NASA-inoj Laboratoriji za mlazni pogon ukazano na ovu grešku. On je doveo u pitanje zaključak u svom pismu Greju u subotu ujutro, rekavši da putanja svemirske letelice DSCOVR nije išla posebno blizu Mesecu, odbacujući stepen Falcon 9 kao izuzetno malo verovatno da će se srušiti na Mesec.
Na osnovu Đorđinijevih nalaza, Geri je preispitao svoje podatke i konačno identifikovao kineski Chang’e 5-T1 kao najverovatniji „objekat koji će udariti u Mesec 4. marta 2022. u 12:25 UTC“.
U svojim blogovima, Geri je napisao da je praćenje smeća iz dubokog svemira postalo zabrinutost, sa sve većim brojem svemirskih letelica koje sada idu u visoke orbite. On je preporučio jednostavne korake koji bi pomogli u rešavanju ovog problema. Na primer, svako ko lansira objekte u visoke orbite mora da učini poslednju poznatu poziciju i pravac javno dostupnim nekoj dogovorenoj instituciji koja ima finansijska sredstva za obavljanje posla.
Iako pravilno raspoloženje može imati različita tumačenja, jednostavno ignorisanje problema smeća nikada ne bi trebalo da bude opcija, naglasio je astronom.
The Verge, multimedijalna kuća sa sedištem u Njujorku, opisuje Kinu kao ozloglašenu po objavljivanju vrlo malo informacija o svojim svemirskim misijama.
Do trenutka objavljivanja, Kineska nacionalna svemirska administracija (CNSA) nije odgovorila na zahtev za komentar.