Rastu slučajevi akutnog hepatitisa kod dece u SAD! U Americi otkriven i prvi slučaj Majmunskih boginja
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti sada istražuju 180 slučajeva dece koja su iznenada razvila teški hepatitis u 36 država, što je povećanje za 71 slučaj od posljednjeg ažuriranja agencije za javno zdravlje ranije ovog mjeseca dok je pored ovoga zabeležen i prvi slučaj majmunskih boginja.
Hepatitis je upala jetre koju obično izazivaju virusi hepatitisa A, B, C, D i E. Slučajevi koje CDC istražuje su neobični jer deca nisu bila pozitivna na te viruse i imala su teške simptome, sa 9% zahteva za transplantaciju jetre.
CDC je pronašao najmanje pet smrtnih slučajeva, iako od februara nije zabeležen nijedan smrtni slučaj. Adenovirusna infekcija se istražuje kao mogući uzrok, pri čemu je gotovo polovina dece pozitivno na patogen. Adenovirus je uobičajen virus koji obično uzrokuje simptome prehlade ili gripe. Nije poznat uzrok hepatitisa kod inače zdrave dece.
Stručnjaci i dalje izbegavaju da „pomisle“ da su ovi slučajevi možda povezani sa vakcinacijom.
CDC takođe sprovodi laboratorijske testove kako bi utvrdio da li bi virus Covid takođe mogao biti mogući uzrok, iako deca u početnoj grupi u Alabami nisu imala korona virus.
Ujedinjeno Kraljevstvo je prošlog meseca prvo upozorilo Svetsku zdravstvenu organizaciju na teške slučajeve hepatitisa kod dece. Agencija za zdravstvenu sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva, u ažuriranju prošle nedelje, rekla je da je adenovirus najčešće otkriven virus u uzorcima koji su tamo testirani. Država je do 10. maja identifikovala 176 slučajeva.
Denacifikacija stiže u SRBIJU- Soroš i Gejts umešani u Ukrajinu
CDC je rekao da je teški hepatitis kod dece i dalje redak, ali je roditeljima rekao da budu oprezni zbog simptoma kao što je žutica.
Majmunske boginje
SAD su danas potvrdile prvi slučaj infekcije majmunskih boginja kod jednog čoveka koji je nedavno doputovao iz Kanade. Još nije poznato da li je ovaj čovek, koji živi u državi Masačusets povezan sa rastućom epidemijom u Evropi.
Vest o prvom slučaju objavljen je u saopštenju Odeljenja za javno zdravlje Masačusets. Ranije danas, zvaničnica Centra za kontrolu i prevenciju bolesti rekla je da očekuje da će prvi slučajevi majmunskih boginja uskoro početi da se pojavljuju u SAD.
– S obzirom na to da smo videli da je Portugal zabeležio prve slučajeve, u Španiji se sumnja da postoje novi slučajevi, vidimo i ovu ekspanziju broja novozaraženih na globalnom nivou i imam osećaj da niko ne zna koliko je ovo ozbiljno. Veliki broj putovanja odvija se na relaciji Evropa – SAD i uverena sam da ćemo uskoro imati slučajeve – rekla je Dženifer Meksviston iz Centra za prvenciju, piše Statenews.
Ranije danas Španija je objavila da ispituje osam sumnjivih slučaja, a u Portugalu je taj broj oko 20, od kojih je pet već potvrđeno.
Do sada su slučajevi majmunskih boginja bili ograničeni na putnike i njihove rođake koji su se vraćali iz zapadne i centralne Afrike, gde je virus endemičan.
Ali stručnjaci se sada plaše da se to širi u zajednici po prvi put, nakon što je sedmorici Britanaca dijagnostifikovana bolest u protekle dve nedelje.
Čini se da je šest od njih zaraženo u Velikoj Britaniji, a većina nije povezana, što sugeriše da više slučajeva ostaje neotkriveno.
Prvi simptomi majmunskih boginja su groznica, glavobolja, bolovi u mišićima, bolovi u leđima, otečeni limfni čvorovi, drhtavica i iscrpljenost, saopštila je UKHSA.
Može se razviti osip, koji se najčešće pojavljuje na licu, a zatim se širi na druge delove tela. Osip se menja i prolazi kroz različite faze pre nego što se konačno formira krasta, koja kasnije otpada.
Virus može da se prenese kada se osoba nađe u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom, preko rane natelu, preko respiratornog trakta i sluzokožu oka, nosa ili usta.
Takođe, može se preneti kontaktom sa zaraženim životinjama kao što su majmuni, pacovi i veverice ili preko predmeta koji je kontaminiran virusom poput posteljine i odeće.