Republikanci protiv planova SZO za ‘globalno upravljanje’ u hitnim slučajevima
Republikanci Predstavničkog doma izašli su na podijum 17. maja kako bi osudili pregovore Bajdenove administracije o globalnim sporazumima o pandemiji za koje kažu da će dati dodatnu moć Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) i centralizovati vlast u organizaciji za koju kažu da je izneverila američku javnost tokom pandemije COVID-a.
Ubrzo nakon toga, 19. maja, generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus izdao je izveštaj zemljama članicama u kojem se navodi da, iako „ponovno pojavljivanje bolesti sklonih epidemiji nastavlja da se ubrzava“, mandat SZO u vezi sa „hitnim zdravstvenim situacijama“ mora da se proteže dalje od pandemija i da uključi glad, siromaštvo, ekološku degradaciju, klimatske promene i društvene i ekonomske nejednakosti.
Generalni direktor je napisao da zemlje članice moraju uspostaviti „globalnu arhitekturu za spremnost, prevenciju, reagovanje i otpornost na zdravstvene hitne slučajeve (HEPR)“, koja uključuje „globalno upravljanje, finansiranje i HEPR sisteme“.
Ali poslanici GOP-a nisu se složili sa SZO.
„Međunarodno pravo ne nadmašuje naš Ustav“, rekla je predstavnica Harijet Hageman na konferenciji za štampu u Kapitolu. „Bajden ne može naterati Amerikance da poštuju zakone i propise koje nije usvojila naša savezna vlada“.
„Sporazum Svetske zdravstvene organizacije o pandemiji je veoma nejasan, utiče na naš suverenitet i mogao bi da se iskoristi da se Amerikancima kaže kakva im je zdravstvena zaštita potrebna u slučaju globalne pandemije“, rekao je predstavnik Tim Burčet. Javnu tribinu je organizovao predstavnik Ralf Norman i uključivala je 18 članova Doma.
Ambasadorka Pamela Hamamoto, u ime Sjedinjenih Država, trenutno pregovara o uslovima Sporazuma o pandemiji SZO, koji bi trebalo da potpišu 194 zemlje članice SZO 2024. godine, kao i o izmenama i dopunama Međunarodnih zdravstvenih propisa (IHR), takođe pod pod pokroviteljstvom SZO. Ukratko, ovi pregovori imaju za cilj da proizvedu pravno obavezujuće ugovore i sporazume koji će koordinirati ujedinjeni odgovor među zemljama članicama tokom „hitne zdravstvene situacije“, pri čemu je veći deo ovlašćenja za donošenje odluka poveren SZO.
Prema ovim sporazumima, SZO bi imala ovlašćenje da, na primer, objavi kada je pandemija na snazi i da koordinira lance snabdevanja medicinskim proizvodima kako bi se obezbedila pravična distribucija među zemljama članicama. Sporazumi takođe govore o globalnoj koordinaciji između SZO i nacionalnih zdravstvenih vlasti kao što je CDC za utvrđivanje zdravstvenih politika i koordinacije među vladama po pitanjima poput borbe protiv „dezinformacija“.
U preambuli „nultog nacrta“ Sporazuma SZO o pandemiji navodi se da je ovaj sporazum neophodan zbog „katastrofalnog neuspeha međunarodne zajednice u pokazivanju solidarnosti i pravičnosti u odgovoru na bolest korona virusa“. Ali kritičari kažu da su neuspesi SZO u poslednjih nekoliko godina razlog da se smanji njen autoritet, a ne da mu se da više.
„Svetska zdravstvena organizacija je jedna od najkorumpiranijih, najnesposobnijih i, posle COVID-19, najtemeljnije diskreditovanih institucija na globalnoj sceni“, izjavio je Erik Barlison. „A ipak, jedna od prvih stvari Džoa Bajdena koju je uradio bila je da vrati Sjedinjene Države u ovu korumpiranu organizaciju“.
6. jula 2020. bivši predsednik Donald Tramp povukao je Sjedinjene Države iz SZO i odlučio da prekine finansiranje SAD. Bajden je poništio ovu naredbu odmah po preuzimanju dužnosti.
Pozivajući Sjedinjene Države da se još jednom povuku iz SZO, republikanci Predstavničkog doma optužili su ove nedelje da Komunistička partija Kine (KPK) ima neprimeren uticaj na poslove SZO.
“Neko žali preko medija, neko u tišini” – Doktorka odgovorila ocu ubijene devojčice nakon što je on izneo da je puštala deci ” narodnu muziku”https://t.co/glAXJB6h34
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 22, 2023
„Komitet za spoljne poslove Predstavničkog doma objavio je izveštaj o KPK i njenom odnosu sa Svetskom zdravstvenom organizacijom u vezi sa COVID-om“, rekao je poslanik Endi Bigs. „Rekli su da je van sumnje da je KPK aktivno učestvovala u zataškavanju koje je osmišljeno da prikrije datume, sakrije relevantne informacije o javnom zdravlju i potisne doktore i novinare koji su pokušali da upozore svet“.
SZO je, rekao je Bigs, „reagovala na zataškavanje KPK hvaleći KPK za njihovu transparentnost… i više puta ponavljajući stavove KPK“.
Republikanci su ove godine u Kongres uveli zakone, uključujući Zakon o povlačenju iz SZO koji bi okončao članstvo SAD u SZO i Zakon o nefinansiranju od strane poreskih obveznika za Svetsku zdravstvenu organizaciju kojim bi se okončali američki finansijski doprinosi SZO.
„Najveće narušavanje građanskih sloboda u mirnodopskoj istoriji“
Pregovori sa SZO, koji se odvijaju pod velom tajne, usledili su nakon pandemije COVID-a, zbog koje su mnogi Amerikanci zabrinuti zbog zloupotrebe ovlašćenja vlade pod mantrom javnog zdravlja i bezbednosti.
Nabrajajući vladine zloupotrebe tokom pandemije COVID-a, sudija Vrhovnog suda Neil Gorsuch napisao je 18. maja u svom mišljenju u vezi sa hitnim dekretima da smo „od marta 2020. možda doživeli najveće upade u građanske slobode u mirnodopskoj istoriji ove zemlje“.
Gorsuch je izjavio: „Izvršni zvaničnici širom zemlje izdali su hitne dekrete u obimu koji oduzima dah. Guverneri i lokalni lideri uveli su naredbe o zatvaranju, prisiljavajući ljude da ostanu u svojim domovima. Zatvorili su preduzeća i škole, javne i privatne. Zatvarali su crkve iako su dozvoljavali kazina i druge omiljene poslove. Pretili su prekršiocima ne samo građanskim kaznama, već i krivičnim sankcijama. Oni su nadgledali crkvene parkinge, snimali registarske tablice i izdavali obaveštenja u kojima upozoravaju da bi prisustvo čak i službama na otvorenom koje zadovoljavaju sve državne uslove socijalnog distanciranja i higijene moglo predstavljati kriminalno ponašanje. Podelili su gradove i kvartove na zone označene bojama, primorali pojedince da se bore za svoju slobodu na sudu po hitnim rasporedima, a zatim promenili svoje šeme označene bojama kada je poraz na sudu izgledao neizbežan“.
„Zvaničnici federalne izvršne vlasti takođe su ušli u taj akt… Oni su angažovali agenciju za javno zdravlje da regulišu odnose između stanodavaca i zakupaca širom zemlje. Koristili su agenciju za bezbednost na radnom mestu da izdaju nalog za vakcinaciju za većinu zaposlenih Amerikanaca. Pretili su da će otpustiti zaposlene koji ne ispunjavaju uslove i upozorili da bi se pripadnici službe koji odbiju vakcinaciju mogli suočiti sa nečasnim otpuštanjem i zatvaranjem. Usput, čini se da su savezni zvaničnici možda vršili pritisak na kompanije društvenih medija da priguše informacije o politici pandemije sa kojima se nisu slagali“.
Rad u tajnosti
Dok Sporazum SZO o pandemiji i amandmani IHR promovišu razloge kao što su jednakost i inkluzija, oni ne daju prioritet ličnim građanskim slobodama, kao što su sloboda govora, okupljanja, privatnost, verske slobode i pravo glasa u političkim odlukama, koje su sve ključne za američka osnivačka dokumenta. Na primer, u aktuelnom javnom nacrtu izmena IHR-a, u kojem se navodi kako će se propisi sprovoditi, izbrisana je fraza „uz puno poštovanje dostojanstva, ljudskih prava i osnovnih sloboda ličnosti“ i zamenjena je sa „zasnovano na principima“ pravičnosti, inkluzivnosti, koherentnosti i u skladu sa njihovim zajedničkim, ali diferenciranim odgovornostima država članica, uzimajući u obzir njihov društveni i ekonomski razvoj”.
Advokat koji je uključen u izradu dokumenata SZO rekao je za Epoch Times da veruje da je ovaj amandman odbijen tokom pregovora, ali se ta tvrdnja ne može potvrditi jer naknadne revizije IHR-a više nisu dostupne javnosti. U aprilu, delegati iz Sjedinjenih Država složili su se sa kineskim predlogom da se novi nacrti IHR-a neće deliti sa javnošću.
Hamamoto je tada izjavio da „u ovoj fazi imam izvesnu zabrinutost da podelim nacrt svim zainteresovanim stranama s obzirom na to gde se nalazimo u procesu“. Kao odgovor, nekoliko neprofitnih organizacija i zdravstvenih stručnjaka napisalo je pismo ministru za zdravstvo i ljudske usluge Ksavijeru Beceri i državnom sekretaru Entoniju Blinkenu protestujući zbog tajnosti pregovora.
„Pokušaj da se stvori veo tajne koji sada okružuje suštinske i tehničke tekstualne pregovore o sporazumu SZO o pandemiji postavlja opasan presedan za postavljanje normi na multilateralnom nivou“, navodi se u pismu. „To takođe podriva poverenje u proces u vreme kada su napadi na SZO i na sporazum o pandemiji sve veći“.
Dok Ustav SAD zahteva odobrenje Senata za međunarodne ugovore, „nulti nacrt“ Sporazuma SZO o pandemiji uključuje klauzulu da će sporazum stupiti na snagu na „privremenoj“ osnovi čim ga potpišu delegati SZO i da će, dakle, biti pravno obavezujući za članove bez ratifikacije od strane zakonodavnih tela. Izmene IHR-a ne zahtevaju odobrenje Senata i takođe bi bile pravno obavezujuće za Sjedinjene Države.
Ostali američki predstavnici koji su se ove nedelje izjasnili protiv napora da se osnaži SZO uključivali su Ronija Džeksona (R-Teksas), Krisa Smita (R-N.J.), Brajana Babina (R-Teksas), Kevina Herna (R-Oklahoma), Tomasa Tifani (R-Viskonsin), Čip Roj (R-Teksas), Eli Krejn (R-Ariz.), Pol Gosar (R-Ariz.), Loren Boebert (R-Kolo.), Erik Barlison (R-Mo. ), Meri Miler (R-Ill.), Den Bišop (R-N.C.), Glen Grotman (R-Vis.) i Klej Higins (R-La).
Govoreći zajedno sa poslanicima Predstavničkog doma, predstavnica Ana Paulina Luna (R-Fla.) takođe je kritikovala SZO zbog, kako je rekla, „programa za seksualizaciju dece“.
„SZO je objavila međunarodne standarde seksualnog obrazovanja za decu koji su uključivali preporuke za učenje odojčadi do 4-godišnjaka o pravu da istražuju golotinju i podučavanje dece od 4 do 6 godina o masturbaciji u ranom detinjstvu“, rekla je Luna. „Koji roditelj, koji poreski obveznik misli da je to normalno? Iskreno, ako podržavate ovo, mislim da ste perverznjak i da se morate potpuno kloniti dece”.
Prošle nedelje su dve britanske novine izvestile o evropskim smernicama SZO o seksualnosti dece, u kojima se navodi da „seksualno obrazovanje počinje od rođenja“. Smernice SZO, navodi se u izveštajima, podstiču „masturbaciju u ranom detinjstvu” u uzrastu od 0 do 4 godine.
Predstavnik SZO je navodno branio smernice, rekavši da one „odražavaju utvrđene psihološke činjenice“. Vlada Velike Britanije je, međutim, odbacila narativ SZO.
„Vlada Ujedinjenog Kraljevstva ne priznaje ove smernice SZO i ne slažemo se sa njenim preporukama. Nismo ga distribuirali niti promovisali po školama“, rekao je portparol vlade.