Sabotaža podvodnog internet kabla mogla bi da izazove katastrofu širom sveta
Da li je svetski internet – i sve naše svakodnevne aktivnosti koje zavise od njega – u opasnosti? Brojni svetski lideri optužuju jedni druge da planiraju presecanje kablova koji se nalaze pod morem i koji su odgovorni za isporuku globalnog internet saobraćaja kako bi izazvali veliki haos.
Sa nekim od ovih kablova koji se protežu od jednog kontinenta do drugog, njihova zaštita je izazovna, a to je nešto što bi se lako moglo iskoristiti. Razumno je očekivati da bi, ako je jedna svetska supersila žrtva ove vrste napada, mogla da pokuša da preseče podmorske kablove koje njihovi neprijatelji koriste da bi ostali na mreži, što bi dovelo do velikog prekida interneta.
Većina svetskog internet saobraćaja putuje preko ekspanzivne mreže brzih optičkih kablova koji se nalaze duž dna okeana, a napadi na njega mogu poremetiti vladine i vojne komunikacije, kao i privatne, uzrokujući probleme za sve, od dobavljača energije do finansijskih tržišta.
Ovo nije samo hipotetičko; CNN je nedavno izvestio da američki zvaničnici dižu uzbunu zbog „pojačane ruske vojne aktivnosti oko ključnih podmorskih kablova“.
Prema vestima, dva američka zvaničnika su im rekla da Rusija vredno radi na jedinici koja bi onesposobila ovaj vitalni deo globalne komunikacione infrastrukture.
„Rusija nastavlja da razvija pomorske sposobnosti za podvodnu sabotažu uglavnom preko GUGI-a, strogo čuvane jedinice koja upravlja brodovima, podmornicama i pomorskim bespilotnim letelicama“, rekao je jedan zvaničnik, pozivajući se na ruski akronim za „Glavna direkcija Generalštaba za duboko more Jedinica istraživanja”.
Ukrajina sve više gubi ljudstvo: Ima preko 30.000 žrtava zbog upada u Kursku oblast https://t.co/I1lxJDFvQ3
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 14, 2024
Pretnja je toliko zabrinjavajuća da SAD rutinski prate ruske brodove koji patroliraju u blizini kritičnih podmorskih kablova i infrastrukture. Izgleda da su mora severne Evrope posebno u fokusu Rusije, sa zajedničkom istragom javnih emitera iz Finske, Švedske, Norveške i Danske koji izveštavaju da Rusija tamo upravlja flotom špijunskih brodova za koje se sumnja da sabotira i podmorske kablove kao i vetroelektrane.
Međutim, Rusi tvrde da ne planiraju takav napad i da su pravi krivci SAD i Velika Britanija.
Kako prenosi Telegram kanal Krimski vetar, Putinov pomoćnik Nikolaj Patrušev rekao je da bi optužbe Zapada o ruskoj sabotaži „bile smešne, ali takve izjave često zvuče kao paravan za sopstvene namere“.
Čini se da Kina takođe istražuje tu mogućnost, a američke i tajvanske snage posmatraju kinesku mornaricu u vodama u blizini Tajvana u aktivnostima koje su okarakterisane kao potencijalna priprema za potpuno odsecanje Tajvana.
Zavisnost od podmorskih kablova učinila nas je ranjivim
Iako mnogi ljudi misle da je internet u potpunosti bežični s obzirom na rasprostranjenost bežičnih uređaja u modernim vremenima, skoro sav internet saobraćaj zavisi od optičkih vlakana postavljenih preko dna okeana. Ovi kablovi su od vitalnog značaja za svakodnevni život širom sveta, omogućavajući 99% internet saobraćaja, zajedno sa prenosom podataka i telefonskim pozivima.
Oni su takođe podložni nezgodama koje uključuju pecanje i sidrenje. 2017. godine, brod je slučajno presekao podmorski telekomunikacioni kabl kod somalijske obale. Incident je na kraju koštao zemlju 10 miliona dolara dnevno i rezultirao je tronedeljnim prekidom interneta. Efekti na veću i moderniju zemlju bili bi još dramatičniji.
Američki zvaničnik je rekao da će se, ako Rusija sabotira podvodnu infrastrukturu, to smatrati velikom eskalacijom i postupati u skladu sa tim.
„Sve aktivnosti koje su oštetile infrastrukturu morskog dna, uključujući podmorske kablove, posebno tokom perioda pojačanih tenzija, rizikuju nesporazume i pogrešne percepcije koje mogu dovesti do nenamerne eskalacije. SAD bi bile posebno zabrinute zbog oštećenja američke ili kritične podmorske infrastrukture saveznika“, rekao je zvaničnik.
Od pada sistema plaćanja do prekida lanca snabdevanja i nestašice osnovnih dobara, posledice bi bile razorne. Transportne mreže, električne mreže i vodovodne mreže bi mogle biti pogođene. Nažalost, postali smo toliko zavisni od povezivanja da smo samo nekoliko desetina presečenih kablova udaljeni od jedne od najvećih ekonomskih katastrofa u istoriji.