Utorak 7. Februara 2023.
Nulta Tačka Nulta Tačka
  • Mario ZNA PODCAST
  • Početna
  • Svet
  • Srbija
  • Ekonomija
  • Region
  • Zanimljivosti
  • Youtube
  • Tehnologija
  • Kontakt
 SAD ŠALJU VIŠE OD DVADESET BORBENIH AVIONA F-22 NA PACIFIK KAO PORUKU KINI
Sve vesti Svet

SAD ŠALJU VIŠE OD DVADESET BORBENIH AVIONA F-22 NA PACIFIK KAO PORUKU KINI

Pisalo/la Nulta Tačka 27. Jula 2021.

Kineski zvaničnici optužuju Vašington da je “demonizovao” Peking i prikazuju ga kao “zamišljenog neprijatelja”.

UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”

Američko ratno vazduhoplovstvo šalje ovog meseca oko 25 stelt borbenih aviona F-22 na zapadni Pacifik na vežbu, a analitičari nazivaju to razmeštanjem i pokušajem slanja neposredne poruke Kini usred tenzija u regionu, navodi CNN.


Raptorsi( The Raptors ), raspoređeni iz Havajske vazduhoplovne nacionalne garde i zajedničke baze Elmendorf-Richardson, preletaće okolinu ostrva Guam i Tinian u okviru vežbe Operacije Pacific Iron 2021. Veruje se da su borbeni avioni pete generacije najsofisticiraniji borbeni avion na svetu zbog svoje sposobnosti da izbegnu otkrivanje radara i da ugrade informativne sisteme na brodu i van njega. Prema američkoj Indo-pacifičkoj komandi, obuka je postavljena da američke regionalne snage učine „smrtonosnijim, prilagodljivijim i otpornijim“.

Komandant pacifičkih vazduhoplovnih snaga general Ken Vilsbach rekao je za CNN da SAD „nikada nisu imale toliko mnogo Raptors-a raspoređenih zajedno u zoni operacija pacifičkih vazduhoplovnih snaga“.

Signal odvraćanja Kine

SAD trenutno u svojoj vazduhoplovnoj floti imaju oko 180 F-22, od kojih je gotovo polovina spremna za raspoređivanje, prema njihovoj statistici . Kina u međuvremenu ima samo oko 20 do 24 operativna lovca pete generacije, rekao je ranije za CNN analitičar za odbranu sa sedištem na Havajima Carl Schuster. Dakle, razmeštanje nekih 25% američkih F-22 sposobnih za misiju u turbulentnom regionu gde se Kina i zapadne sile prepiru oko statusa Tajvana i teritorija Južnokineskog mora treba shvatiti kao direktnu poruku Kini, veruje on.

„Pacifičko vazduhoplovstvo demonstrira da u stvarnosti može da rasporedi onoliko ili više letelica pete generacije u kratkom roku nego što ih (Kina) trenutno ima u svom celokupnom inventaru“, rekao je Schuster, napominjući da se “normalno raspoređivanje F-22 sastoji od, samo između, 6 do 12 mlaznjaka”.


„Pokazivanje agilne borbene sposobnosti i spremnosti američkog vazduhoplovstva šalje snažan signal odvraćanja Kini i uveravajući svoje saveznike i partnre (SAD)“, dodao je analitičar. „Kina će pokušati da ga pažljivo prati.“

Osim F-22, u operaciji će biti i nekih 10 lovaca F-15 Strike Eagle iz vazduhoplovne baze Mountain Home i dva vojno-transportna aviona C-130J Hercules iz vazduhoplovne baze Lokota u Japanu, kao i oko 800 osoblja koje će učestvovati u vežbama. Vežbe će biti deo veće strategije agilnog borbenog zapošljavanja osmišljene da rašire američke borbene avione po regionu i učine ih spremnim za borbu.

Prema Peter Laiton-u, bivšem oficiru australijskog vazduhoplovstva, a sada analitičaru sa Griffith Asia Instituta, F-22 je „jedan od najtežih aviona za ovu vrstu vežbe raspoređivanja u smislu podrške misiji i održavanju“.

„Ako to možete da uradite sa F-22, to bi trebalo da bude učinjeno sa bilo kojim drugim američkim taktičkim borbenim avionom“, objasnio je Laiton i dodao da SAD Kinu shvataju „vrlo ozbiljno“.

Penzionisani kineski stariji pukovnik Zhou Bo rekao je za South China Morning Post da tako veliko razmeštanje naprednih borbenih aviona definitivno neće pomoći u ublažavanju trenutnim tenzija u regionu.

Kina kao „zamišljeni neprijatelj“

Raspoređivanje dolazi kada su kineski zvaničnici optužili Sjedinjene Države da „demonizuju“ Kinu u pokušaju da je krive za američke „sopstvene strukturne probleme“ tokom razgovora zamenika američkog državnog sekretara Vendi Sherman i kineskog zamenika ministra spoljnih poslova Ksie Fenga u kineskom grad Tianjin.

Prema tom razgovoru koje je delilo kinesko ministarstvo spoljnih poslova, a koje je citirala novinska agencija Ksinhua, Kina je takođe optužila SAD za „ćorsokak“ u bilateralnim odnosima dve zemlje.

Ksie je navodno rekao Shermanu da Amerikanci predstavljaju Kinu kao „zamišljenog neprijatelja“ kao deo američkog „veoma pogrešnog načina razmišljanja i opasne politike“.

Sherman je najviši američki zvaničnik koji je došao u Kinu od početka mandata predsednika Džoa Bajdena. Prema Beloj Kući, primarna svrha razgovora bila je da kanali komunikacija budu „otvoreni“.

UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”

NultaTačka/SputnikNews

  • 0
    Facebook
  • 0
    Twitter
  • 0
    Telegram
Prethodni članak
Sledeći članak

Nulta Tačka (Website)

author

najnovije
Svet

Svet klizi u opšti rat tvrdi šef UN-a

7. Februara 2023.
Svet

Sprovodili COVID agendu i žele povišicu! Desetine hiljada medicinara štrajkuje

7. Februara 2023.
Zanimljivosti

Slučajnost ili?! Čak 9 zemalja sa Zapada zatvorilo ambasade u

7. Februara 2023.
Tehnologija

Google brže bolje izbacuje svoju VEŠTAČKU INTELIGENCIJU kako bi se

6. Februara 2023.
Nulta Tačka Nulta Tačka

Kategorije

YouTube
Region
Srbija
Svet
Tehnologija
Ekonomija

Partneri

Digitalna Srbija
Kupuj sa Kosmeta
H.O. Kosovsko Pomoravlje
ZeroHedge
The Epoch Times
Popular Mechanics

Produkcija

O nama
Impressum
Kontakt
Video
Arhiva

Pratite nas

Prati podkast Mario ZNA

© Copyright 2023. Nulta Tačka - All rights reserved.