SADA LANCET MENJA KONCEPT O TEORIJI CURENJA COVID-a IZ LABORATORIJE I OBJAVLJUJE „ALTERNATIVNI POGLED“ KOJI POZIVA NA „TRANSPARENTNU DEBATU“ O POREKLU VIRUSA
Medicinski časopis Lancet odreagovao je na pritisak zbog oštro kritikovanog izveštavanja o osporavanom poreklu pandemije Covid-a objavljujući „alternativni stav“ 16 naučnika – pozivajući na „objektivnu, otvorenu i transparentnu debatu“ o tome da li je virus procurio iz kineske laboratorije.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Ranije ove godine otkriveno je da je Peter Daszak – britanski naučnik sa dugogodišnjim vezama sa Institutom za virusologiju u Vuhanu – u februaru 2020. tajno priredio značajnu izjavu u The Lancet-u koja je napala „teorije zavere koje sugerišu da Covid-19 nema prirodno poreklo“.
Na slici je Peter Daszak na Institutu za virusologiju u Vuhanu, 2020. godine
U sada ozloglašenom pismu, koje je potpisalo 27 vodećih stručnjaka za javno zdravlje, kaže se da su zajedno „oštro osudili“ teorije za koje su rekli da „ne rade ništa osim stvaraju strah, glasine i predrasude“.
Takođe su pohvalili kineske naučnike za koje su rekli da su „marljivo i efikasno radili na brzom identifikovanju patogena iz ove epidemije… i transparentno podelili svoje rezultate sa globalnom zdravstvenom zajednicom“.
Sada se The Lancet složio da objavi alternativni komentar koji razmatra mogućnost da su laboratorijska istraživanja mogla imati ulogu u nastanku virusa SARS-CoV-2.
Takođe se direktno suočava sa težnjama naučnih časopisa da uguše debatu označavajući takve teorije kao “dezinformacije”.
U članku autori tvrde da „ne postoji direktna veza za prirodno poreklo SARS-CoV-2, te je verovatna laboratorijska nesreća“.
Dodaju da je izjava iz februara 2020. godine “uticala na utišavanje šire naučne debate”.
I kažu da naučnici, „treba da sve hipoteze procene na racionalnoj osnovi i da izmere njihovu verovatnoću na osnovu činjenica i dokaza, lišenih spekulacija o mogućim političkim uticajima“.
Sama nauka, nastavljaju, trebalo bi da „prihvati alternativne hipoteze, kontradiktorne argumente, verifikaciju, opovrgavanje i kontroverze“ i umesto da čestita Kini na navodnoj „transparentnosti“, oni pozivaju tajnovitu velesilu da se otvori.
Kina se žestoko opirala potpunoj i neograničenoj istrazi o poreklu izbijanja virusa od strane Svetske zdravstvene organizacije, što je rezultiralo nečim što se smatra kastriranom istragom.
Naknadni izveštaj, objavljen u martu, zaključuje da je virus SARS-CoV-2 verovatno prešao na ljude od slepog miša preko druge neidentifikovane vrste.
Sve je to odbacilo teorije da je virus konstruisan u laboratoriji ili da je prirodni virus koji je pobegao iz laboratorije.
Međutim, izveštaj je kritikovalo 14 država, uključujući Veliku Britaniju, SAD i Australiju, dok je čak i šef SZO Tedros Adhanom Ghebreyesus priznao da „nije dovoljno opsežan“.
Mail on Sunday je više puta skretao pažnju na ulogu Lancet-a u prikrivanju porekla virusa i njegovog ranog širenja.
U novom komentaru, objavljenom u petak u časopisu The Lancet, navodi se: „Svet će ostati zarobljen u sporu bez punog angažovanja Kine, uključujući otvoreni pristup primarnim podacima, dokumentima i relevantnom uskladištenom materijalu kako bi se omogućila temeljna, transparentna i objektivna istraga za sve relevantne dokaze.”
Jedan od potpisnika, profesor Nikolaj Petrovski sa Univerziteta Flinders u Adelaidu u Australiji, rekao je za The Mail on Sunday: „Možda izgleda malo, ali nakon 18 meseci potpunog poricanja, sam čin Lancet-a da pristane da objavi ovo pismo priznajući da poreklo Covid-19 ostaje neutvrđeno, velika je stvar”.
„Da se vodeći medicinski časopis poput Lancet-a napokon složi da konačno otvori svoja vrata pismu naučnika u kojem se ističe neizvesno poreklo Covid-19, pokazuje koliko smo daleko stigli za 18 meseci u zahtevanju otvorene naučne debate o ovoj temi, ali takođe ukazuje koliko daleko još moramo da idemo”.
Nulta Tačka/Daily Mail