Saudijska Arabija neće obnavljati 50-godišnji petrodolarski sporazum sa SAD
Saudijska Arabija neće obnoviti 50-godišnji petrodolarski sporazum sa Sjedinjenim Državama zbog zabrinutosti među zemljama BRIKS-a da će američka vlada nastaviti da štampa novac i devalvira dolar.
Umesto toga, Saudijska Arabija će prodavati naftu u više valuta, uključujući kineski RMB, evro, jen i juan.
Ovo bi trebalo tretirati kao događaj crnog labuda, ali to ne biste znali jer je američka vlada više fokusirana na potpisivanje 10-godišnjih ugovora za finansiranje ukrajinske vojske, a mejnstrim mediji istražuju tragove guma na LGBTQ zastavama na raskrsnicama ulica u San Francisku.
Zapamtite, revolucija se neće prenositi na televiziji.
Biznis insajder izveštava: Sporazum o nafti zasnovan na juanima između Saudijske Arabije i Kine mogao bi da signalizira veću nelagodu zbog oslanjanja na američki dolar, a istovremeno služi i kao pregled načina na koji bi Peking mogao unaprediti svoju valutu u drugim delovima sveta.
Wall Street Journal je nedavno objavio da Saudijska Arabija pregovara o prodaji nafte Kini i plaćanju u juanima, nakon što je naftu trgovala isključivo u dolarima skoro 50 godina. Obe zemlje bi mogle imati koristi od snižavanja statusa dolara na svetskoj sceni, smatra Aleksandar Tomić, ekonomista, profesor i prodekan na Bostonskom koledžu.
„Iako bi svaki dogovor bio simboličan, Kinezi nisu sami u potrazi za rezervnom valutom koja nije u dolarima“, rekao je Tomić za Insajder. „Potreba drugih zemalja za dolarima ih izlaže američkom finansijskom sektoru, i shodno tome daje politički uticaj SAD.
Neki analitičari su umanjili šanse za dogovor u juanu, ističući da je saudijski rijal vezan za dolar, što pomaže u zaštiti njene ekonomije od nestabilnosti.
Ali efikasnost sankcija Zapada protiv Rusije bila je poziv na buđenje za zemlje koje žele da smanje svoje oslanjanje na SAD, dok drugi režimi brinu da bi oni mogli biti sledeći ako se zamere Vašingtonu, rekao je Tomić.
„Potencijalni dogovor u juanima je znak da svet traži neku protivtežu američkom dolaru“, rekao je on.
Fauči je pozvan da svedoči o optužbama za cenzuru tokom Covid-a https://t.co/OfRmv1q98Q
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 13, 2024
Jedan od razloga zašto Saudijska Arabija razmišlja o sporazumu o nafti u juanima je taj što bi to stvorilo izloženost valuti koja nije dolar, i omogućilo zemlji zaštitu zasnovanu na juanima. Drugi faktor bi mogao biti da Saudijci ne očekuju da će dolar biti tako stabilan u napredovanju, posebno ako SAD povećaju ponudu novca kao odgovor na ekonomske izazove, rekao je Tomić.
„Ekstremno mišljenje bi bilo da to smanjuje ranjivost Kine na sankcije koje Zapad može uvesti ako Kina učini nešto čemu se protive SAD i njeni saveznici“, dodao je Tomić.
Ali dve stvari koje se moraju dogoditi da bi se kineski juan uspostavio kao rezervna valuta. Prvo, globalna vera u dolar bi morala da opadne. To bi moglo da se desi ako Federalne rezerve ne uspeju da kontrolišu inflaciju ili ako odstupe od svoje uobičajene predvidljivosti, rekao je Tomić.
Drugo, Kina bi morala da dokaže dugoročnu stabilnost juana da bi pridobila poverenje drugih nacija. Ali Kina povremeno devalvira svoju valutu da bi povećala izvoz, a zemlje neće želeti da drže takvu valutu, primetio je on. Dakle, Peking bi morao da se posveti odgovornijoj politici.
Ipak, Kina održava globalne ambicije za juan, a Afrika je najverovatnije mesto gde bi mogla da istisne dolar, rekao je Tomić. Kina igra veliku ulogu u afričkim ekonomijama kao najveći bilateralni kreditor na kontinentu i izvor stranih investicija.
A Kina već ima značajnu infrastrukturu u Africi, koja nije toliko osporeno tržište kao Evropa, objasnio je on.
Ali da bi Kina zamenila dolar kao globalnu rezervnu valutu, njen ekonomski položaj bi morao da poraste, dok bi SAD opao.
„Ako SAD ne urade ništa nepredvidivo, onda će druge zemlje i dalje verovati njihovoj valuti“, rekao je Tomić. „Izazovi dolaru su dolazili i ranije, ali nijedan nije zavladao jer kada stvari postanu nestabilne, SAD imaju tendenciju da budu stabilne. Tako je dolar opstajao.“
Nulta Tačka/BusinessInsider