Škotska policija se počela da definiše pedofile kao ‘osobe koje privlače maloletnici’
Škotske policijske snage našle su se na udaru nakon što su se „probudile“ i u zvaničnoj dokumentaciji preimenovane pedofile u „osobe koje privlače maloletnici“.
Taj izraz često koristi „probuđena“ levica da opiše seksualne predatore nad decom.
Policija Škotske izazvala je široko rasprostranjenu reakciju koristeći termin „osobe koje privlače maloletnici” u izveštaju na najvišem nivou o pedofilima.
Ovaj potez izazvao je zgražavanje zbog navoda da policija koristi termin „probuđen“ da bi normalizovala pedofiliju i izbegla uvredu pedofila.
Međutim, taj kontroverzni potez branila je škotska policija, pri čemu su snage sugerisale da je kriva Evropska unija, navodi škotski Dejli ekspres.
Godišnji izveštaj glavnog policajca Iana Livingstona na kraju godine navodi zlostavljače dece kao „osobe koje privlače maloletnici” (MAP).
Upotreba radikalnog jezika dolazi usred šire zabrinutosti učesnika kampanje oko onoga što vide kao pokušaj da se pedofilija rebrendira kao bezopasna seksualna preferencija.
Portparol snaga je tvrdio da je pominjanje „MAP-a“ u vezi sa angažovanjem snaga u projektu Evropske unije Horizont Evropa – Prevencija seksualne eksploatacije dece.
🔶 Ne treba da budeš “teoretičar zavere” da bi opravdano bio zabrinut zbog Svetskog Ekonomskog Foruma https://t.co/3dWqkLMRPm
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 1, 2023
U izveštaju se navodi: „Glavna agenda projekta je razvijanje razumevanja i pristupa da se izbegne viktimizacija dece angažovanjem maloletnih lica (MAP) i pružanjem neophodne podrške, tretmana i smernica kako bi se sprečile kriminalne aktivnosti.
Uprkos upotrebi termina u policijskom izveštaju na visokom nivou, portparol tvrdi da policija „ne koristi termin ‘osobe koje privlače maloletnici’“.
„Referenca u Proceni policijskog učinka glavnog policajca 2021/22 bila je u kontekstu angažmana policije Škotske sa konzorcijumom EU Horizon Project u borbi protiv seksualnog zlostavljanja i eksploatacije dece.
Termin MAP je sporan jer zlostavljači dece pokušavaju da izbegnu stigmu vezanu za pedofiliju i tvrde da ih treba posmatrati kao grupu uporedo sa LGBT zajednicom.
Keni Mekaskil, poslanik stranke Alba za Istočni Lotijan i bivši sekretar za pravosuđe SNP-a, rekao je da je bilo kakva upotreba eufemizama u vezi sa seksualnim zlostavljačima dece „glupost”.
„Izbacivanje ovih eufemizama jednostavno maskira stvarnost i njihovu opasnost“, rekao je Mekaskil.
„Jako pozdravljam pristup zdravog razuma škotske policije, iako čak i u dokumentima koji se naručuju, ove eufemizme treba izbegavati jer maskiraju stvarnost i skrivaju užas.
„Izraz u bilo kom kontekstu je glupost.“
Megi Melon, nezavisni konsultant za socijalni rad, upozorava da „probuđeni“ termini kao što je „MAP“ rizikuju „opasnost od normalizacije i stoga možda dekriminalizacije ozbiljnog prekršaja“.
Ona je dodala: „Trebalo bi da postoje opcije za dijagnostiku i lečenje za one koji predstavljaju rizik za decu, ali policija nije terapijska služba – ona bi trebalo da posveti svoje resurse zatvaranju porno sajtova koji prikazuju decu i zlostavljanje žena i da poveća njihovu detekciju i stope osuđujućih presuda za one koji promovišu zlostavljanje dece”.
Portparol škotskih konzervativaca rekao je: „Većina Škota će smatrati da je svaki pokušaj da se ublaži jezik oko pedofilije u zvaničnim smernicama duboko uznemirujući i pogrešan.
„Prekršaji u vezi sa pedofilijom su među najstrašnijim i neoprostivim zločinima koje svako može počiniti i od suštinskog je značaja da smernice škotske policije to odražavaju.
Propagandni nagon MAP-a upoređivan je sa kampanjom za razmenu informacija o pedofilima (PIE) iz 1970-ih i 80-ih, koja je podržavala pokret za oslobođenje homoseksualaca kako bi se zalagao za politiku zlostavljanja dece, kao što je smanjenje starosne granice za pristanak na samo četiri.
Policija Škotske već se našla na udaru kritike u protekloj godini jer je izjavila da će zabežiti silovanja od strane bioloških muških prestupnika kao da su ih počinile žene ako se napadač „identifikuje kao žensko“.
Učesnici kampanje kažu da bi to iskrivilo statistiku silovanja i ugrozilo bezbednost žena tako što bi se potcenjivala pretnja muškog nasilja usred strahovanja da će kontroverzni zakon o reformi priznavanja polova (Škotska) – koji je usvojen dva dana pre Božića – ugroziti bezbednost prostora samo za žene, kao što su svlačionice i kupatila.
Autorka i aktivistkinja JK Rowling bila je među onima koji su se rugali policiji da se „budi“.
Roulingova tvrdi da je taj potez „orvelovski“ dok tvituje svoju referencu na totalitarni roman Džordža Orvela „1984“: „Rat je mir. Sloboda je ropstvo. Neznanje je snaga. Osobasa sa penisom koja te je silovala je žena”.
Policijske snage su branile politiku tvrdeći da su zabrinutosti „hipotetičke“ jer se okolnosti nikada nisu pojavile.
Nadzornik detektiva Fil Kapaldi je tada rekao: „Identifikacija polova/pola pojedinaca koji dolaze u kontakt sa policijom biće zasnovana na tome kako se predstavljaju ili kako se izjašnjavaju, što je u skladu sa vrednostima organizacije.
„Škotska policija ne zahteva nikakve dokaze ili sertifikate kao dokaz o biološkom polu ili rodnom identitetu osim samoizjašnjavanja osobe, osim ako je to relevantno za bilo kakvu istragu sa kojom su povezani.