Slovački predsednik zapretio UKRAJINI zbog blokiranja ruske nafte: Neće biti dobro ni vama ni vašim građanima
Slovački predsednik Peter Pelegrini pozvao je Kijev da prekine blokadu isporuke ruske nafte
Slovačka bi mogla da preduzme mere odmazde protiv Ukrajine ako Kijev nastavi da zaustavlja tranzit ruske nafte preko naftovoda Družba, upozorio je predsednik Peter Pelegrini.
Kijev je prošle nedelje zaustavio dotok sirove nafte kroz naftovod Družba do svojih energetski zavisnih suseda – Mađarske i Slovačke –, navodeći sankcije protiv druge najveće ruske naftne kompanije Lukoil, čime je lišio dve zemlje članice EU nafte koja ispunjava i do 40 odsto. njihovih potreba.
Obraćajući se novinarima u sredu, Pelegrini je opisao akcije Kijeva kao „veoma neprijatno mešanje u naše dobre odnose“.
„Čvrsto verujem da će Ukrajina uspeti da to dovede u red što je pre moguće, jer će Slovačka, kao suverena država, na kraju morati da preduzme neku vrstu kontramera“, rekao je on, ne precizirajući prirodu mogućeg odgovora.
On je, međutim, dodao da to „neće koristiti ni Ukrajini ni njenim građanima“.
Peligrini je podsetio da je Slovačka pomogla Ukrajini u obrnutom toku gasa i da je slala struju u zemlju. Slovački ministar odbrane Robert Kalinak ponovio je predsednikove kritike i upozorio da Kijev „mnogo rizikuje“ svojim „neodgovornim“ postupcima.
Dok je EU zabranila uvoz nafte iz Rusije iz Rusije u decembru 2022. godine, isporuke naftovoda su izuzete od embarga kako bi se omogućilo zemljama EU bez izlaza na more, uključujući Mađarsku, Slovačku i Češku, da obezbede stabilne isporuke nafte.
Lukoil obezbeđuje oko 50% nafte koja se otprema preko južnog kraka Družba, koji je jedna od najdužih svetskih mreža cevovoda. Među ostalim dobavljačima su ruski državni Tatneft, Gasprom njeft, privatna kompanija Russnjeft i nekoliko malih proizvođača.
Mađarska je u utorak takođe obećala da će kazniti Kijev zbog blokade isporuke nafte iz Rusije, a ministar spoljnih poslova Peter Sijarto je rekao da će Budimpešta blokirati 6,5 milijardi evra (7 milijardi dolara) sredstava koja je EU namenila Ukrajini dok Kijev ne nastavi tranzit.
Mađarski ministar spoljnih poslova rekao je da je njegova zemlja u junu isporučila 42 odsto električne energije Ukrajini.