SMRTNA KAZNA! Iran optužio dve novinarke koje su izveštavale o smrti MAŠE AMINI da rade za CIA!
Optužba za špijuniranje u Iranu kažnjava se smrtnom kaznom.
Dve novinarke koje su bile ključne u izveštavanju o smrti Maše Amini, 22-godišnje žene čija je smrt u pritvoru iranske moralne policije izazvala proteste širom zemlje, iranski režim je označio kao strane agente CIA.
Nilofar Hamedi i Elahe Mohamadi, koji su uhapšeni ubrzo nakon što su se pojavile vesti o Aminijevoj smrti i koji se navodno nalaze u ozloglašenom iranskom zatvoru Evin, optuženi su da su strani agenti u zajedničkoj izjavi koju su objavili iransko ministarstvo obaveštajnih poslova i obaveštajna organizacija Irana.
U saopštenju, u kojem se te dve novinarke pominju kao NH i EM, protesti su takođe opisani kao unapred planirana operacija koju su pokrenule CIA, Mosad i druge zapadne obaveštajne agencije.
Zapad sprovodi VELIKI RESET kroz sadašnju KRIZU
U saopštenju, u kojem se obe žene optužuju da su „primarni izvori vesti za strane medije“, Hamedi je optužena da se predstavlja kao novinarka i da je primorala porodicu Maše Amini da objavi informacije o smrti njihove ćerke.
Hamedi je bila prva novinarka koja je izvestila iz bolnice u kojoj se Amini lečila nakon što se srušila dok je bila u pritvoru iranskih vlasti, koje su je uhapsile jer je pogrešno nosila hidžab. Njene fotografije Amini u komi u bolničkom krevetu i njene porodice kako se teše u bolničkom hodniku izazvale su prve proteste, koji su se potom proširili širom zemlje.
IRGC i ministarstvo obaveštajnih službi optužili su Mohamadi da je pohađala obuku kao strani agent u inostranstvu za izveštavanje sa Aminijeve sahrane u njenom rodnom gradu Sakezu.
Mohamadi je uhapšena 22. septembra, a njen advokat je rekao da su joj bezbednosne snage razvalile vrata i odnele lične stvari kao što su njen telefon i laptop.
Saopštenje, koje je u petak uveče poslato iranskim novinskim agencijama, ostali su iranski novinari primljeni sa šokom i strahom.
Zločin špijuniranja za strane vlade – Smrtna kazna
Više od 40 novinara privedeno je otkako su protesti izbili na ulicama širom zemlje. Iranska novinska agencija za ljudska prava (HRANA) procenjuje da je više od 220 ljudi poginulo od ruku snaga bezbednosti od početka demonstracija pre više od šest nedelja.
Optužili su Nilufar i Elahe da ih je obučavala CIA.
Ne mogu više da budem u kontaktu sa (bilo kojim stranim novinarima) – rekao je jedan novinar štampanih medija jedne iranske publikacije.
Pomno nas prate i savetovano mi je da prekinem sve veze sa stranim dopisnicima. Primao sam pozive iz inostranstva na svoj mobilni telefon i ako prate moje telefonske podatke i otkriju da me neko sa zapada zvao, čak i ako je to prijatelj, to će biti ogroman rizik.
Aferin, drugi novinar koji radi za iranski izvor vesti, rekao je da su potezi da se dve novinarke etiketiraju kao špijuni deo usaglašenog napada na medije u Iranu, što bi neizbežno dovelo do daljih hapšenja pošto je režim pokušavao da spreči vesti o tome šta je bilo dešavaju na terenu od dosezanja globalne publike.