Strah je bolest
Jesmo li sve pogrešno shvatili? Kada možemo da pređemo izvan straha u radoznalost, onda otkrivamo da je bolest mudrost tela koja se odigrava na svoj visoko osmišljen i neverovatno lični način.
Etikete. Depresija. Pertussis. Karcinom dojke. Hašimoto. Ovo je više od reči — ovo su moderne bolesti. Oni imaju tu moć jer kulturološki podržana verovanja daju smisao našoj percepciji ovih uočenih znakova i simptoma. To značenje stvaramo kao kolektiv, a onda ga prenosimo dalje i okolo. Zajedno odlučujemo čega ćemo se plašiti. Listu sastavljaju i održavaju mediji, a mi neprestano učimo i ponovo učimo kada – i oko čega – da aktiviramo ovaj odgovor na strah.
Šta je anksiozni poremećaj?
Zašto je briga problem?
Da li nas briga zaista čini bolesnima?
Nocebo efekat
Možda ste čuli za placebo efekat, zvani “prevareni” da se osećate bolje uz pomoć šećerne pilule. Nocebo je suprotno, i to se u slobodnom prevodu prevodi kao „oštećen očekivanjima“ – ali obično nema šećerne pilule – samo moć verovanja. Ovaj fenomen se u medicinskoj literaturi naziva „očekivanjem“ – na primer, kada se ispitanicima kaže da bi mogli da budu randomizovani na šećernu pilulu kada isprobavaju popularne lekove kao što je Prozac, ovo uverenje može da izazove potpuni gubitak prijavljenih koristi – čak i ako nisu na šećernoj piluli!
Zanimljivo je da se čini da odgovori muškaraca u većoj meri zavise od informacija datih o placebu (tzv. intelektualno vođene reakcije), dok su žene osetljivije na uslovljene odgovore (poznate kao osećanje) u kontekstu noceba. To jest, žene ispitanice koje su samo bile svedoci druge žene koja je prijavila neželjene efekte leka, dvostruko je veća verovatnoća da će doživeti ove neželjene efekte od šećerne pilule/lažnog leka. Ovo se naziva „društveno modeliranje“.
Dakle, ako naša kulturološki uslovljena verovanja o šteti i ranjivosti mogu uticati na našu fiziologiju, kako onda razumemo ovaj telesni odgovor? Da li je telo jednostavno prevariti ili inteligentno reaguje na ono što mi doživljavamo kao sukob, nevolju ili opasnost? Možda je moguće da je iskustvo straha ono što izaziva simptome koji se na kraju dijagnostikuju kao bolest.
Ignorisanje osnovnog uzroka
Ako u životu primetimo nevolju koja izaziva strah, ona verovatno potiče od naših već postojećih rana. Frensis Veler je ove rane kategorisao kao izolaciju, gubitak, stid, odvojenost od prirode, pa čak i nasleđe porodičnog prtljaga. Kada nosimo ovu tugu, ona boji naša iskustva i informiše naše lične alarmne sisteme. I možda, ova tuga govori našim telima kada i kako da reaguju simptomima. Kada taj odgovor bude u toku, onda smo pozvani da ponovo odgovorimo na same simptome. Da li da poludimo i da trčimo u hitnu? Ili prihvatamo simptome?
“Moja učiteljica, Svaranpal, nedavno je videla šamana i imala je transformativno iskustvo. Sledećeg dana dobila je temperaturu i ostavila mi poruku, iz svog kreveta, o tome kako je strašno što njeno telo obrađuje psiho-duhovni pomak. Groznica može, u stvari, biti strašna kroz sočivo uvažavanja telesne mudrosti”.
Još jedna država uvodi pravila Klausa Švaba: Ukidanje mesa, mlečnih proizvoda i vlasništva nad automobilima https://t.co/1JHtm8gJF7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 20, 2023
Prevođenje emocija u telo
Ovo baš i nije vest. Naučna disciplina psihoneuroimunologija postoji od 1990-ih, govoreći nam o povezanosti imunog sistema, psihe i mozga. Dr Candace Pert, istraživač Nacionalnog instituta za zdravlje i otkrivač opijatskih receptora, bila je jedna od prvih koja je legitimisala da se emocije kodiraju u telu, pojam koji bi se tako lako mogao odbaciti modelom medicine „telo kao mašina“ koji dominira poslednjih 300 godina… Ovo je jedna od teorija o tome kako i zašto se emocionalno oslobađanje i neobjašnjivo isceljenje mogu desiti kroz, na primer, jogu.
I zato je moje najveće zalaganje da vas orijentišem oko priče koja govori vašu istinu. Ako verujete da izazovi — pa čak i nedaće — imaju značenje, da telo ima urođenu mudrost i da kosmos funkcioniše po principima elegantnog dizajna, onda se savijate i idete sa onim što dolazi. Podnosite radoznalost. I živite životom bez hitnih slučajeva.
Da biste tamo stigli, morate prestati da se borite sa ratom, morate se odreći svoje uloge žrtve koja zavisi od sistema koji sadrži sve odgovore koje vi sami nemate. Kada pogledamo, vidimo ratne narative ugrađene u našu svest. Kao „borba“ protiv depresije, raka i virusa.
Depresija
Navedeni smo da verujemo da je depresija — i mentalna bolest u celini — urođena bolest koja je rezultat neuravnotežene hemije mozga. Depresija je slomljeni mozak sa kojim ne možete ništa da uradite – osim doživotnog uzimanja lekova. Ova prognostička zabluda navela je ljude da bukvalno počine samoubistvo uz pomoć lekara zbog svog iskustva beznađa izazvanog ovim psihijatrijskim memovima.
Ali šta ako pitamo zašto se depresija dešava? Šta ako je personalizujemo na drugačiji način? Ne okrivljujući slomljen mozak date osobe i neispravne gene, već tako što ih osnažujete da istraže njene korene. I da se ponovo ujedine sa svojim simptomima kao glasnik, a ne neprijatelj. Alarm za dim, ne požar.
Verujem da se rezultati koje imam u svojoj praksi u velikoj meri mogu pripisati kontejneru neustrašivosti koji stvaram. Sigurno utočište za sve i svaku ružnu emociju koja ispliva na površinu i transmutira. Gde su reči „briga” i „zabrinutost” eliminisane iz našeg zajedničkog rečnika, i gde svaki aspekt doživljaja simptoma postaje smislena poruka za tumačenje u kontekstu životnog okruženja pacijenta. Bez ovog straha, u mogućnosti smo da primimo sve i sve ono što dolazi bez otpora i sa više otvorenih ruku, omogućavajući dramatične preokrete.
Rak
“Moj mentor, pokojni, veliki dr Nikolas Gonzales, bio je jedan specifičan uticaj u mom životu koji je ojačao ovaj neustrašivi pristup bolesti. Pomogao je da se otklone svi zaostali isečci — u svim okolnostima u kojima bih mogao reći, „pa to zahteva konvencionalnu medicinu“. Dok sam proučavao i učio o njegovom prirodnom protokolu lečenja koji je omogućio višedecenijske rezultate kod pacijenata sa terminalnim rakom, znao sam da se, zaista, nema čega bojati. Ikad. A kada su se pacijenti koji su inače bili opsednuti od strane medicinskog establišmenta sreli sa njim, i oni su odbacili strah u korist vere u sposobnost tela da se samoreguliše i leči, čak i ako je deo lečenja izgledao kao bolest. I izlečili su, na stotine.
Dok je Nik imao protokol zasnovan na personalizovanoj ishrani, detoksikaciji i suplementaciji (onaj koji je u velikoj meri informisao mene), da li je moguće da je ovaj protokol samo ojačao odgovor tela na samoizlečenje, ali da zapravo nije ono što je izlečilo pacijenta?”
Zagovornici Nemačke nove medicine dr Hamera bi tvrdili da telo razvija rak kao deo veoma značajnog biološkog programa koji se ograničava kada se prvobitni psihički sukob razreši – bolest je zapravo prilagodljiva i dokaz je da je proces lečenja već u toku. Dr Hamer je verovao da psihički konflikt, a posebno šokantni konflikt koji se doživljava kao uznemirujući, dovodi do odgovarajućeg fiziološkog procesa koji uključuje promene u ćelijskoj proliferaciji organa. Ovaj proces se spontano rešava (uz pomoć unutrašnjeg mikrobioma) kada se konflikt reši. Ovaj pojam pomaže da se objasne podaci o potisnutom besu kao najvećem riziku od raka i ponovo potvrđuje da su percepcija i kulturni kontekst u srži bolesti.
Najupečatljiviji aspekt nemačke nove medicine je da ona rekontekstualizuje rak kao „nešto čega bi se trebalo plašiti“. Ono što smatramo rakom je jednostavno sekundarni proces tela rešavanja psihičke povrede same dijagnoze raka, kako je izvestio Saier Ji sa greenmedinfo.com. Čak se i konvencionalna medicina slaže da određene karcinome u ranoj fazi, kao što su DCIS rak dojke, rak štitne žlezde i rak prostate, treba ostaviti na miru, jer „tretmani“ ne produžavaju život, već su verovatno štetni.
U stvari, „lečenje“ hemoterapijom i zračenjem ne samo da remeti složeni proces koji zaista treba podržati, već i izaziva sekundarnu štetu, kako psihičku tako i fiziološku. Kada se mešamo i ratujemo sa telom, održavamo borbu živom – ne možete dobiti bitku protiv sebe.
Infekcija
“Prikazi imunološkog sistema na predškolskom nivou kao trupe vojnika koji se bore protiv neprijateljskog napadača bakterija uvek su inspirisali unutrašnje sile, ali tek kada sam duboko zaronio u kompleksnost imunologije shvatio sam da ne znamo ništa o tome. U stvari, velika većina imunologije je potpuno i potpuno posvećena vakcinologiji. Za sve namere i svrhe, medicini nije stalo da uči o imunološkom sistemu osim o tome kako njegovo bockanje i guranje tog narativa može da podrži iluziju da vakcine imaju blagotvorne efekte.
Čekaj, vakcine moraju imati blagotvorno dejstvo ako proizvode antitela, zar ne? Antitela su smatrana sinonimom za zaštitu od bolesti i čak su koristila surogat markere za tvrdnje da vakcine „funkcionišu“ u laboratorijskim uslovima, ali da li zapravo postoji nauka za ovo? I da li se antitela proizvedena vakcinacijom zapravo vezuju i inaktiviraju uzročnike bolesti? Šta ako su antitela jednostavno elementi odgovora koji podržavaju reakciju tela na mnoge toksične hemikalije u vakcinama, u rasponu od deterdženata kao što je polisorbat 80 do formaldehida?
A šta je sa zarazom? Da li je ikada zaista dokazano da klice putuju sa jedne osobe na drugu i zaraze ih? Da li se zevanje širi na taj način? Šta je sa sinhronizacijom ženskih menstrualnih ciklusa kada žive zajedno? Šta je sa bolešću izazvanom strahom, što je upečatljivo demonstrirano u studiji u kojoj su se žene koje su bile ubeđene da udišu „zagađeni vazduh“ razbolele kada su videle da se drugi razbole od toga – uprkos činjenici da sa vazduhom je sve bilo u redu. Zatim, postoje ljudi koji imaju simptome prehlade samo kada veruju da im nije dobro u početku – možda ne osećaju svoju imunološku ranjivost, već potrebu da njihovo telo iskoristi priliku da ponovo uspostavi ravnotežu.
Počeo sam da verujem da su infektivni znaci dokaz da telo zna i mora to da eliminiše. Povraćanje, dijareja, znojenje, kašalj, kijanje i curenje iz nosa imaju zajedničku eliminaciju eksudata. Odlučio sam da verujem da su ovo procesi lečenja, na isti način na koji su pedijatri iz starih vremena koji su videli decu kroz iskustva takozvane zarazne bolesti bili svedoci da uživaju u prekretnicama rasta nakon ovih procesa.
Dok sedimo na još zanimljivijoj teritoriji, kada smo druge pretpostavke izneli a koje su do danas opovrgnute ili ostale nedokazane? Nauka može biti prelepo sredstvo za otkrivanje, ali samo ako joj je dozvoljeno da se nepristrasno prizna kada se pojavi potpunija slika. Klice kao patogeni su kompleksno pitanje kome je nauka doprinela bogatom literaturom u poslednje dve decenije. Sa zorom mikrobioma – naše unutrašnje ekologije koja otkriva ne samo naš harmoničan odnos prema, već i našu zavisnost od samih mikroba koje smo demonizovali – sve u ortodoksnoj medicini trebalo je da se promeni. Uključujući otkriće takozvanih virusa ugrađenih u naš sopstveni genomski materijal, dovodeći u pitanje da li virusi zaista postoje ili ne na način na koji smo pretpostavili. Da li je diskretni virus, za koji se smatra da ne može da postoji nezavisno, ikada vizuelizovan pod elektronskom mikroskopijom – ili još uvek zaključujemo? Šta je sa egzozomima — paketima genetskog materijala koji putuju između okoline i naše fiziologije i utiču na ekspresiju gena? Nauka otkriva da ovi egzosomi previše liče na viruse za našu udobnost, ostavljajući nas da ponovo vidimo neprijatelja kao kritični deo sebe.
Kako izgleda lečenje?
Dakle, ako je strah bolest, šta je onda lek? Moguće je da je to jednostavno kao promena u načinu razmišljanja i preoblikovanje osećajnog iskustva tela. U stvari, to je možda sve što dr Gonzales, dr Hamer i ja treba da uradimo – da stvorimo iskustvo poverenja u telo, u putovanje i u izuzetan dizajn svega toga kroz naša verovanja, naše proživljeno iskustvo i naše rezultate. Uvesti novu priču u kojoj niko nije žrtva loših gena, loše sreće i neželjene doživotne veze sa farmaceutskom industrijom. Imate izbor da unesete radoznalost u ovaj izazov, da podržite svoje telo kroz njega umesto da se mešate u njega, i da podignete osećaj svog istinskog ja, koji leži ispod iskustva fizičkog isceljenja. Na ovaj način u svoj život stavljate zvučnu podlogu koja kaže „zar ovo nije interesantno“, „nema o čemu da brinete“ i „imate ovo“, umesto one koja kaže„… ali šta ako Ja ne…” i „O moj Bože, ne bih mogao da živim sam sa sobom ako…” i „šta bi svi pomislili ako” i „zašto mi se ovo dešava… tako je nepravedno”. To vam se dešava jer je deo vas. Iskustvo bolesti je toliko duboko smisleno i svrsishodno da vam, bukvalno, pokazuje sebe. Zagrlite ga. Jer „sve što ste ikada želeli je na drugoj strani straha”.
Reference:
1 http://article.psychiatrist.com/dao_1-login.asp?ID=10008673&RSID=78057979144618
2 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28831271
3 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25545042
4 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28659508
5 http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0928468012000818
6 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17291177
7 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26397938
Nulta Tačka/TheEpochTimes/KellyBrogan