Studija: Amazonsko supervoće može izlečiti bolest masne jetre
Kamu kamu, mala, ali moćna bobica iz amazonske prašume, mogla bi biti korisna u lečenju nealkoholne bolesti masne jetre (NAFLD), pokazuju nedavna istraživanja.
„Kada uporedimo kamu kamu sa placebom, postoji više od 15 odsto razlike u masti u vašoj jetri za samo 12 nedelja“, rekao je Andre Marette, profesor medicine na Univerzitetu Laval u Kvebeku i glavni autor studije, za The Epoch Times u intervjuu.
Kamu kamu je bobica poreklom iz Južne Amerike, koju karakteriše tamnocrvena boja kada je zrela i kiselkastog je ukusa, i veličine je grožđa.
NAFLD počinje nakupljanjem masti u jetri, što može dovesti do teških stanja jetre, kao što su ožiljci na jetri. Bez intervencije, NAFLD može potencijalno napredovati do fatalnog otkazivanja jetre. Ovo stanje trenutno pogađa više od četvrtine odraslih u Sjedinjenim Državama.
Studija je objavljena 20. avgusta u Cell Reports Medicine.
Kamu Kamu smanjuje masnoću jetre
U randomizovanom, dvostruko slepom ispitivanju, Marette i istraživački tim sa Univerziteta Laval proučavali su 30 odraslih osoba sa prekomernom težinom sa visokim nivoom lipida u krvi – markerom za NAFLD – koji su dobijali ili 1,5 grama kamu kamu praha ili placebo dnevno tokom 12 nedelja.
Francuski muzej pozvao posetioce da slobodno dođu golišavi na izložbu “Naturistički raj” https://t.co/XSW2yCdY0g
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 29, 2024
Učesnici koji su uzimali kamu kamu doživeli su skoro 7,5 odsto smanjenje masti u jetri, mereno magnetnom rezonancom, dok su oni koji su uzimali placebo zabeležili povećanje od skoro 8,5 odsto.
Ovo je više od 15 odsto razlike, prema autorima studije, ističući potencijal kamu kamua kao moćnog prirodnog leka za masnu bolest jetre.
Poznat po visokim nivoima vitamina C, kamu kamu sadrži jedinstvenu mešavinu korisnih polifenola, uključujući elaginsku kiselinu i kastalagin, od kojih oba imaju antiinflamatorna svojstva.
Prema autorima studije, postoji nedostatak farmakoloških tretmana za lečenje NAFLD-a koji se trenutno prvenstveno oslanja na promene načina života kao što su ishrana i vežbanje, jer je stanje usko povezano sa gojaznošću i dijabetesom.
Polifenoli i zdravlje creva
Prednosti kamu kamua se u velikoj meri pripisuju njegovom uticaju na metabolizam masti. Istraživači veruju da zdravstveni efekti kamu kamua potiču od visoke koncentracije polifenola koji pomažu u razbijanju masti u jetri i inhibiraju stvaranje nove masti.
„Naša hipoteza je bila da bi čak i kratkotrajni tretman kamu kamuom pomogao sagorevanju masti iz jetre“, rekao je Marette.
Efikasnost Kamu kamua je poboljšana posedovanjem zdravog mikrobioma creva, koji se sastoji od korisnih bakterija koje pomažu u metabolizmu polifenola u kamu kamu-u, rekao je Marette.
„Mikrobiota metaboliše velike molekule polifenola koje creva ne mogu da apsorbuju, pretvarajući ih u manje molekule koje telo može da asimilira da smanji masnoću jetre“, naveo je Marette u saopštenju za štampu. Oni sa dobro izbalansiranim mikrobiomom verovatno će imati najviše koristi od efekata kamu kamua, dodao je on.
Učesnici u grupi kamu kamu takođe su pokazali smanjenje ključnih enzima jetre koji su obično povišeni kod NAFLD-a i ukazuju na oštećenje jetre. Pored toga, mikrobiomi njihovih creva su pokazali korisne promene, što ukazuje da je zdravlje creva povezano sa metaboličkim zdravljem.
Ova poboljšanja su se desila bez značajnih promena telesne težine ili ukupne telesne masti, što sugeriše da kamu kamu posebno cilja na zdravlje jetre, a ne na opšti gubitak težine.
Nalazi prethodnih studija na životinjama sugerišu da kamu kamu takođe može da smanji zalihe telesne masti i telesnu težinu tokom dužeg vremenskog perioda, kažu istraživači.
Do danas postoji nekoliko studija o rizicima ili zabrinutostima povezanim sa konzumiranjem kamu kamu proizvoda, sa jednom iz 2013. koja je sadržala studiju slučaja mogućeg oštećenja jetre u vezi sa njegovom upotrebom. Pored toga, pošto ima visok sadržaj vitamina C, može ometati određene lekove za hemoterapiju.
Gledanje budućnost: unapređenje lečenja za sve uzraste
Incidencija NAFLD-a je porasla u svim starosnim grupama od 2017. do 2021. godine, pri čemu je najznačajniji porast zabeležen kod dece mlađe od 17 godina.
Prema podacima kompanije Trilliant Health, dijagnoze NAFLD-a u ovoj starosnoj grupi su se više nego udvostručile tokom ovog perioda, što odražava porast gojaznosti i dijabetesa u detinjstvu.
Buduća istraživanja imaju za cilj da poboljšaju prednosti kamu kamua tako što će identifikovati koje su crevne bakterije neophodne za metabolizam njegovih polifenola. Marette je rekao za Epoch Times da nisu svi učesnici iskusili isti nivo smanjenja masti u jetri, što istraživači pripisuju varijacijama u „sastavu crevne mikrobiote učesnika“.
Marette je rekao da će sledeći korak biti određivanje ključnih bakterija potrebnih za metabolizam ovih polifenola. Istraživači će takođe istražiti metaboličke proizvode polifenola kamu kamua da bi razumeli njihovu ulogu u smanjenju masti u jetri. Tim je optimističan da bi kamu kamu mogao da postane dragoceno sredstvo i za prevenciju i za lečenje.