Studija: Proizvodi od lažnog mesa izazivaju srčane i moždane udare
Proizvodi od „lažnog mesa“, kao što je „govedina“ koja je uzgajana u laboratoriji Bila Gejtsa, povezani su sa kardiovaskularnim bolestima i smrtnim slučajevima povezanim sa srčanom insuficijencijom, pokazalo je novo istraživanje.
Studija je otkrila da hiper-obrađena „hrana“ uzrokuje značajno povećan rizik od srčanog zastoja i moždanog udara.
Rezultati studije predstavljaju veliki udarac narativu da vegetarijanska i veganska ishrana pomažu u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti.
Prema novoj studiji istraživača sa Imperijal koledža u Londonu i Univerziteta Sao Paulo, koja je analizirala ishranu više od 118.000 učesnika, naučnici su otkrili da „hrana“ bez mesa nosi ogroman rizik od srčanih bolesti ako je ultra-obrađena.
Studija, objavljena u Lancet Regional Health – Europe, napominje da ovo isključuje prirodne proizvode kao što su sveže voće i povrće.
Međutim, ultra-obrađeni proizvodi koji su biljnog porekla, od insekata ili uzgajani u laboratoriji, nose povećan rizik od srčane insuficijencije i smrti.
Naučnici su otkrili da su proizvodi ultra-obrađene hrane (UPF), kao što su „govedina“ uzgojena u laboratoriji ili „beetleburgeri“ na bazi insekata, povezani sa 15 posto većim rizikom od srčanog i moždanog udara.
Počela je globalna ludnica, svedoci smo velikih promena | Mario Zna, 309 Uživo
Istraživači su otkrili da su ove opasnosti prisutne čak i u biljnim UPF-ovima, koji su dugo hvaljeni kao „zdrava“ opcija za meso.
Istraživanje, koje je uključivalo stručnjake sa Imperijal koledža u Londonu, koristilo je podatke više od 118.000 građana Velike Britanije.
Učesnici, starosti od 40 do 69 godina, procenjivali su ishranu tokom najmanje dva dana.
Naučnici dele hranu na biljne proizvode, kao što su voće, povrće, žitarice i hleb, kao i na kolače i slatkiše, i proizvode životinjskog porekla kao što su riba, živina, crveno meso, jaja i mlečni proizvodi.
Dve grupe su zatim dalje podeljene na ultra-prerađenu hranu (UPF) ili ne-ultra-prerađenu hranu.
Ovi podaci su zatim povezani sa bolničkim evidencijama i podacima o smrtnosti da bi se dobile informacije o kardiovaskularnim bolestima.
Ljudi koji su jeli mnogo ultra-prerađene hrane na biljnoj bazi imali su 7 posto veći rizik od stanja poput začepljenih srčanih sudova.
Takođe su imali 15 odsto povećan rizik od umiranja u poređenju sa vegetarijancima čija je ishrana imala manje UPF-a.
Kreator ChatGPT-a optužen za seksualno zlostavljanje sestre https://t.co/Wqirikzdwj
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 8, 2025
Povećanje unosa neprerađene vegetarijanske hrane – poput svežeg voća i povrća – za 10 procenata povezano je sa 8 procenata manjim rizikom od dobijanja srčanih bolesti.
Smrtnost od srčanih bolesti pala je za petinu kod vegetarijanaca koji su konzumirali najmanje UPF-a i 13 procenata kod kardiovaskularnih bolesti u celini.
Naučnici su primetili da UPF izazivaju nakupljanje masnih naslaga unutar arterija.
Dr Ester Vamos, koautor studije, sa Imperial College London School of Public Health, rekla je:
„Poznato je da sveže biljne namirnice kao što su voće i povrće, integralne žitarice i mahunarke imaju važne zdravstvene i ekološke prednosti.
„Dok se ultra-prerađena hrana često reklamira kao zdrava hrana, ova velika studija sugeriše da ultra-obrađena hrana na biljnoj bazi nema zaštitne efekte na zdravlje i da je povezana sa lošim zdravstvenim ishodima.
Aditivi za hranu i industrijski zagađivači prisutni u ovoj hrani mogu izazvati oksidativni stres i upalu, sugerišu naučnici.
Dodali su da smernice za ishranu koje promovišu biljnu ishranu i smanjenje mesa moraju takođe promovisati važnost izbegavanja UPF-a za dobro zdravlje srca.
Autor studije dr Fernanda Rauber, stručnjak za preventivnu medicinu sa Univerziteta u Sao Paulu u Brazilu, rekla je da je to prva studija koja pokazuje da su proizvodi od „lažnog mesa“ povezani sa povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti.
„Uprkos tome što su biljne, ove namirnice mogu doprineti faktorima rizika kao što su dislipidemija i hipertenzija zbog svog sastava i metoda obrade“, rekla je ona.
„Aditivi za hranu i industrijski zagađivači prisutni u ovoj hrani mogu izazvati oksidativni stres i upalu, dodatno pogoršavajući rizike.
„Stoga, naši rezultati podržavaju prelazak na izbor hrane zasnovane na biljkama koji uzima u obzir stepen prerade za poboljšanje ishoda kardiovaskularnog zdravlja.
Istraživači su primetili da, iako se čini da su proizvodi zdravi tvrdeći da su „bez mesa“, na biljnoj bazi ili „iz laboratorije“, činjenica da su ultra-obrađeni čini ih pretnjom po javno zdravlje.
Studija dolazi usred sve većeg pritiska javnosti da zameni tradicionalne mesne i mlečne proizvode lažnom „hranom“.
Međutim, sve veći broj stručnjaka za ishranu upozorava na lažne „mesne“ proizvode.
Nutricionista i autorka knjige „Sveta krava: Slučaj za (bolje meso)“ Dajana Rodžers kaže da meso uzgojeno u laboratoriji, kao što je ono koje prodaje Bill Gates’s Upside Foods, još uvek nije tako zdravo kao Mekdonalds.
„Radije bih jela svoju cipelu nego meso uzgojeno u laboratoriji“, rekla je Rodžers.
Britanska istraživačka novinarka o hrani Džoana Blajtman takođe je upozorila na meso biljnog porekla, za koje kaže da ponekad sadrži i do 30 veštačkih sastojaka.
„Veštački biljni proteini imaju tendenciju da budu prepuni ’antihranljivih materija’ – jedinjenja koja otežavaju našim crevima da apsorbuju korisne makro i mikronutrijente“, napisala je Blajtman u članku za Dejli mejl.
„U suštini, manje je svarljivo od pravog mesa, a svakako je manje hranljivo.