Studija: Zagađenje vazduha povećava rizik od fatalnih krvnih ugrušaka
Naučnici su potvrdili vezu između izloženosti uobičajenim zagađivačima vazduha i značajno povećanog rizika od krvnih ugrušaka.
Ova 17 godina duga istraga, koja je pratila 6.600 odraslih u šest gradova u Sjedinjenim Državama, otkriva uznemirujuće dokaze da je zagađenje vazduha smrtonosno po ljudsko zdravlje.
Naturalnews.com izveštava: Studija, objavljena u prestižnom časopisu Američkog društva za hematologiju Blood, naglašava alarmantne veze između zagađivača vazduha i venske tromboembolije (VTE), posebno među onima koji su najizloženiji toksinima iz životne sredine.
VTE je stanje koje karakterišu krvni ugrušci u dubokim venama koji mogu putovati do pluća i izazvati ozbiljne komplikacije. VTE je sada prepoznat kao potencijalna posledica izloženosti zagađenju vazduha.
VTE obuhvata dva opasna stanja. Prva je duboka venska tromboza, koja se javlja kada se krvni ugrušak formira u dubokoj veni, obično u nogama ili rukama. Drugi je plućna embolija, kada se duboki venski ugrušak odvoji i putuje u pluća, potencijalno blokirajući protok krvi i postaje opasnost po život pogođene osobe.
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti procenjuju da VTE pogađa do 900.000 Amerikanaca godišnje, a nelečeni slučajevi nose značajan rizik od ozbiljnih komplikacija i smrti. Ovo čini nalaze najnovije studije još kritičnijim, jer baca svetlo na još jedan potencijalni okidač za ovo vaskularno stanje.
LUDILO! Trudo kaže da je borba protiv „klimatskih promena“ važnija od hrane za decu https://t.co/FcQBXa1WAZ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 21, 2024
Uobičajeni zagađivači povezani sa povećanim rizikom od VTE
Istraživači su identifikovali tri primarna zagađivača vazduha povezana sa povećanim rizikom od VTE: fine čestice, azot-dioksid i azotni oksidi.
Studija je otkrila da izlaganje samo dodatnih 3,6 mikrograma po kubnom metru finih čestica dovodi do 39 odsto većeg rizika od VTE. Dodatnih 13,3 delova na milijardu (ppb) izloženosti azot-dioksidu bilo je povezano sa zapanjujućim 174 procenta većim rizikom od VTE. A povećanje azotnih oksida od 30 ppb bilo je povezano sa 121 posto većim rizikom od VTE.
Ovi zagađivači su rasprostranjeni u životnoj sredini, potiču iz uobičajenih izvora kao što su izduvni gasovi motornih vozila, dim od šumskih požara i emisije iz elektrana na fosilna goriva.
„Zagađenje vazduha je sveprisutno, tako da čak i male kombinacije njih mogu dovesti do velikog broja zdravstvenih događaja“, rekla je vodeći autor studije Pamela Lutsi sa Univerziteta Minesota Tvin Cities.
Istraživači predlažu dva glavna mehanizma. Prvi je zapaljenje. Hronična upala može biti izazvana zagađenjem vazduha, stvarajući okruženje pogodno za stvaranje potencijalno smrtonosnih krvnih ugrušaka.
Druga je koagulacija krvi. Izloženost zagađivačima vazduha takođe može povećati nivoe faktora zgrušavanja u krvi, povećavajući rizik od zgrušavanja.
Implikacije ove studije su duboke. Dok je zagađenje vazduha dugo bilo povezano sa kardiovaskularnim i respiratornim oboljenjima, ovo istraživanje proširuje obim potencijalnih zdravstvenih rizika na vensku tromboemboliju. Ono jača kritičnu potrebu za strogim propisima o kvalitetu vazduha i strategijama za smanjenje zagađenja na nacionalnom i globalnom nivou.
Nulta Tačka/NaturalNews