Sud u EU: Policija može pristupiti podacima mobilnog telefona čak i za manje zločine
Evropski sud pravde (ECJ) presudio je da policija može pristupiti podacima mobilnih telefona u vezi sa lakšim zločinima, kao i teškim zločinima. U presudi, objavljenoj u petak, 4. oktobra, navodi se da iako policijski pristup ličnim podacima koji se čuvaju na mobilnom telefonu „može predstavljati ozbiljno, ili čak posebno ozbiljno mešanje u osnovna prava” vlasnika telefona, pristup „ne bi trebalo da nužno“ bude „ograničen na borbu protiv teškog kriminala“.
U presudi se dalje kaže da policija – osim u hitnim slučajevima – treba da bude u mogućnosti da prikupi informacije sačuvane na mobilnom telefonu tek kada dobije odobrenje suda ili nezavisnog organa, a vlasnik telefona mora biti obavešten o razlozima za istragu.
Presuda proizilazi iz slučaja u Austriji. Austrijska policija zaplenila je mobilni telefon primaoca paketa u kome je bilo 85 grama kanabisa. Policija je pokušala da prikupi podatke sa telefona, ali nije imala ovlašćenje ni tužilaštva ni suda i nije obavestila osumnjičenog. To lice je u austrijskom sudu osporilo zaplenu svog telefona, a tek tokom tog postupka saznalo je za pokušaje otključavanja njegovog telefona.
Bil Gejts: Novinari imaju „moralnu obavezu“ da „lažu“ o klimatskim promenama https://t.co/rvfjHbULeL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 7, 2024
Austrijski sud se obratio ESP-u da utvrdi da li su akcije koje je preduzela policija u skladu sa pravom EU. Austrijski sud je primetio da pomenuti zločin predstavlja samo lakši prekršaj, za koji je propisana kazna zatvora do jedne godine.
ESP je naglasio da „pristup svim podacima sadržanim u mobilnom telefonu može predstavljati ozbiljno, ili čak posebno ozbiljno, mešanje u osnovna prava lica na koje se podaci odnose“, međutim „smatrati da samo borba protiv teškog kriminala“ može da opravda dobijanje pristupa podacima „neopravdano bi ograničilo istražna ovlašćenja nadležnih organa“.
Evropski sud zaključuje da nacionalni parlamenti i nacionalni sudovi moraju „naći pravičnu ravnotežu“ između, s jedne strane, „potreba istrage u kontekstu borbe protiv kriminala“ i, s druge, „osnovnih prava na privatni život i zaštitu ličnih podataka“.
Presuda Evropskog suda mogla bi da ima dalekosežne posledice i da ohrabri nacionalne vlasti država članica EU da dobiju pristup ličnim podacima svojih građana. Ovakve presude samo jačaju uverenje da EU zadire u ljudska prava.
Nulta Tačka/InfoWars