Superkompjuter na nivou ljudskog mozga postaje realnost 2024. godine
Naš mozak je izuzetno energetski efikasan.
Koristeći samo 20 vati snage, ljudski mozak je sposoban da obradi ekvivalent eksaflop – ili milijardu milijardi matematičkih operacija u sekundi.
Sada, istraživači u Australiji grade ono što će biti prvi superkompjuter na svetu koji može da simulira mreže na ovoj ravni.
Superkompjuter, poznat kao DeepSouth, razvija Univerzitet Zapadni Sidnej.
Kada bude na mreži sledeće godine, biće sposoban za 228 biliona sinaptičkih operacija u sekundi, što je rival procenjenoj stopi operacija u ljudskom mozgu.
Nadamo se da ćemo bolje razumeti kako mozgovi mogu da koriste tako malu snagu za obradu ogromnih količina informacija.
Bil Gejts: Američki građani „moraju da prihvate digitalni ID do 2028.“ ili će se suočiti sa „isključenjem iz društva“ https://t.co/bJXLcMBDVi
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 18, 2023
Ako istraživači to uspeju da reše, mogli bi jednog dana da stvore mozak kiborga mnogo moćniji od našeg. Rad bi takođe mogao da revolucioniše naše razumevanje toga kako funkcioniše naš mozak.
„Napredak u našem razumevanju načina na koji mozak računa pomoću neurona otežan je našom nesposobnošću da simuliramo mreže nalik mozgu u velikim razmerama“, rekao je Andre van Šaik, direktor Međunarodnog centra za neuromorfne sisteme Univerziteta Zapadni Sidnej.
„Simulacija neuralnih mreža na standardnim računarima koji koriste grafičke procesorske jedinice i višejezgarne centralne procesorske jedinice je previše spora i zahteva puno energije“, dodao je on. „Naš sistem će to promeniti.“