Švajcarska razmatra povećanje saradnje sa NATO-om
Eksperti koje je naručio švajcarski predsednik navodno su predložili da zemlja revidira svoju politiku neutralnosti
Blik je u nedelju izvestio da bi švajcarska vlada mogla da revidira svoju bezbednosnu politiku intenziviranjem vojne saradnje sa NATO-om, što predstavlja značajno prilagođavanje njenoj dugogodišnjoj politici neutralnosti.
RT prenosi: Prema Blick-u, 29. avgusta, Federalno ministarstvo odbrane na čelu sa švajcarskom predsednicom Violom Amherd predstaviće izveštaj studijske komisije čiji je cilj da pruži „impulse bezbednosnoj politici u narednim godinama“.
Jedna od preporuka je da se poveća saradnja sa NATO-om, što bi, tvrdi komisija, „ojačalo odbrambene kapacitete Švajcarske“.
„NATO će ostati garant bezbednosti Evrope u doglednoj budućnosti. To je merilo za moderne zapadne armije i definiše standarde za zapadnu vojnu tehnologiju“, navodi se u izveštaju.
Turska zapretila da će zabraniti Telegram aplikaciju https://t.co/21VuonWSEh
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 12, 2024
Švajcarska održava „trajnu neutralnost“ u skladu sa svojim ustavom. Njene obaveze uključuju uzdržavanje od „učešća u ratovima“, zabranu isporuke oružja u ratna područja sa ili preko svoje teritorije i obezbeđivanje plaćeničkih trupa zemljama uključenim u oružane sukobe, kao i obezbeđenje sopstvene odbrane.
Iako komisija nije preporučila članstvo u bloku, predložila je potpisivanje „tajnih sporazuma“ za pokrivanje „pretnji od raketa dugog dometa, opsežnog sajber rata protiv evropskih država ili kršenja vazdušnog prostora“.
U izveštaju se takođe kaže da bi Švajcarska trebalo „ozbiljno“ da se pripremi za kolektivnu odbranu, uključujući učešće u vežbama NATO-a. Dnevnik je naveo da je to u suprotnosti sa švajcarskom neutralnošću.
Eksperti su takođe pozvali Švajcarsku da ponovo razmotri Savezni zakon o ratnom materijalu, koji zabranjuje direktnu isporuku švajcarskih tenkova Ukrajini. U dokumentu se navodi da ova politika „izaziva konfuziju i frustraciju među EU i NATO“.
U zaključku, eksperti su preporučili da se politika neutralnosti revidira kako bi se omogućilo zemlji da „blagovremeno formuliše svoj stav o mogućim sukobima (Kina-Tajvan, Rusija-NATO) i predvidi moguće zahteve”.
Blik je primetio da će se i levica i Švajcarska narodna partija verovatno protiviti novostvorenoj strategiji i da će učiniti sve da spreče „više NATO-a, više EU i manje neutralnosti“.
Rusija je dovela u pitanje neutralnost Švajcarske; Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov optužio je Bern da je postao „otvoreno neprijateljski“ prema Moskvi, jer su podržali sankcije Zapada Rusiji i zamrznuli milijarde ruske imovine.
Prema anketi objavljenoj u martu, oko 91 odsto švajcarskog stanovništva kaže da zemlja treba da ostane neutralna.
Nulta Tačka/RT