Svi svetski lideri koji su ubijeni od 2000. godine
Bivši japanski premijer Šinzo Abe, 67, ubijen je u petak (8. jula) tokom predizbornog govora u zapadnom Japanu.
U zemlji u kojoj su zakoni o kontroli oružja strogi, napad se nije desio od pre Drugog svetskog rata. Kako se navodi, ubica je rekao da je bio ljut na organizaciju za koju je verovao da sarađuje sa premijerom, ali policija kaže da je istraga o tvrdnjama u toku.
Kako Ana Flek iz “Statista” navodi u nastavku, ulozi mogu biti visoki za političke lidere. Osvrćući se na proteklih dvadeset godina, određeni broj lidera je ubijen ili dok su bili na vlasti ili nakon što su se povukli. Na sledećem grafikonu dajemo prikaz predsednika i premijera koji su ubijeni od 2000. godine, kako navodi AP ovde.
Prošle godine, predsednik Haitija Jovenel Moise je navodno mučen pre nego što ga je ubila grupa unajmljenih ubica u toku noći.
Nekoliko meseci ranije, predsednik Čada Idris Debi Itno ubijen je u borbi protiv pobunjenika na severu zemlje, samo nekoliko sati nakon što je pobedio za novi mandat.
Grafikon zatim pokazuje desetogodišnje zatišje, u kojem nije ubijen nijedan predsednik ili premijer. U to vreme, međutim, živote su izgubili lideri visokog profila kao što su tuniski levičarski opozicioni lider Čokri Belaid i Mohamed Brami.
Benazir Buto, jedina žena na listi i prva žena premijer Pakistana, upucuna je a potom pogođena eksplozijom bombaša samoubice na političkom skupu u gradu Ravalpindi.
2011. godine, libijski vladar Moamer Gadafi je uhvaćen i ubijen nakon što je njegova vlada svrgnuta pobunom koju je podržavao NATO.
Predsednika Konga Kabilu i Žoaa Bernarda Vijeiru iz Gvineje Bisao upucali su infiltrirani ljudi, prvog je ubio dete vojnik koji je postao njegov telohranitelj kao tinejdžer, a drugog je ubio vojnik u njegovoj predsedničkoj palati.
U međuvremenu, nepalskog kralja je ubio sopstveni sin, koji je masakrirao devet članova porodice – uključujući kralja – u kraljevskoj palati, navodno zbog svađe oko prinčevog braka.