
SZO na korak do pandemijskog sporazuma: Države uskoro pod zajedničkom globalnom komandom?
Generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO), Tedros Adanom Gebrejesus, objavio je u ponedeljak da je nacrt predloženog „pandemijskog sporazuma“ skoro završen – ostao je još samo jedan član.
SZO je godinama nakon pandemije koronavirusa zagovarala donošenje međunarodnog pravno obavezujućeg dokumenta koji bi uređivao ponašanje suverenih država u slučaju buduće pandemije. Dokument, u početku nazvan „konvencija, sporazum ili drugi međunarodni instrument SZO za prevenciju, pripravnost i odgovor na pandemiju“ – poznat i kao „WHO CA+“ – definiše kako bi zemlje trebalo da dele medicinske podatke, raspodeljuju zalihe i tehnologiju poput vakcina i kako da se identifikuje poreklo bolesti radi njenog obuzdavanja.
Sada se dokument naziva jednostavno „pandemijski sporazum“, iako bi u zemljama poput Sjedinjenih Američkih Država on imao snagu međunarodnog ugovora, koji prema ustavu mora da bude ratifikovan od strane Senata. Američki zvaničnici su izrazili zabrinutost da bi potpisivanje takvog sporazuma moglo da oslabi sposobnost SAD da samostalno razvijaju tehnologije u slučaju krize i da bi moglo da učini američki odgovor zavisnim od SZO. To važi i za sve ostale države.
Budite spremni: Ovo je signal koji smo čekali | Predrag Petković | Mario Zna, 325 UŽIVO
Tedros je više puta odbacio kritike o narušavanju suvereniteta, nazivajući ih „dezinformacijama“, i tvrdio da potpisivanjem ovog sporazuma države zapravo „jačaju svoj suverenitet“.
„Daleko od toga da se suverenitet predaje, ovaj sporazum ga potvrđuje kao osnovni princip,“ izjavio je Tedros u februaru 2024. godine. „Sporazum je sam po sebi čin suvereniteta.“
Međuvladino pregovaračko telo, koje radi na sporazumu, završilo je višednevne pregovore proteklog vikenda u Ženevi. U ponedeljak je Tedros pohvalio posvećenost pregovarača i najavio da su bliži cilju nego ikada.
„Nakon maratonske sesije u petak koja je trajala do subote, pregovaračko telo je na korak od ispunjenja svog mandata,“ rekao je.
„Pregovarači su radili bez spavanja više od 24 sata. To pokazuje koliko države članice ozbiljno shvataju ovaj proces.“
POGLEDAJTE: Predsednik SAD Donald Tramp udario na ukrajinskog predsednika Zelenskog:
👉 Opširnije Pročitajte na Telegram kanalu Nulta Tačka https://t.co/n4woLxFWKg pic.twitter.com/oZp5Eq4CVH
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 14, 2025
Otkrio je da je postignut dogovor o svim članovima osim jednog, koji bi trebalo da bude finalizovan tokom radne sesije u utorak.
„Ako države članice uspeju da prevaziđu preostale razlike – a verujem da hoće – poslaće snažnu poruku da čak i u podeljenom svetu saradnja i zajednički dogovor i dalje postoje,“ izjavio je Tedros.
Ko-predsedavajuća pregovaračkog tela, Kler Ampru, rekla je da sporazum „sada postoji u principu“. Prema izveštajima, najspornije pitanje bila je ravnoteža između brze raspodele medicinskih sredstava i zaštite intelektualne svojine kompanija koje ih razvijaju.
Završetak pisanja nacrta ne znači automatski i njegovo usvajanje.
Poslednja verzija nacrta, iz aprila 2024, uključuje brojne odredbe koje obavezuju potpisnice da „promovišu, olakšaju ili podstaknu transfer tehnologije i znanja za proizvode povezane sa pandemijama“. Učesnice su pozvane da „podstiču istraživačke i razvojne institute i proizvođače, posebno one koji dobijaju javna sredstva, da se odreknu ili smanje, na određeno vreme, autorske naknade za relevantne patente.“
Takođe se predlaže da se vlasnici patenata, naročito oni koji su koristili javna sredstva, „pozovu da se odreknu naknada“ tokom pandemija.
Zanimljivo je da nacrt sadrži i brojne stavke koje nemaju direktne veze sa zdravstvenim merama u pandemiji, poput „vrednosti i raznolikosti kulture i znanja autohtonih naroda“, „klimatskih promena“, prava žena i važnosti „raznolikog radnog kadra“.
Dokument predviđa i obavezu bogatih država da podele resurse sa siromašnijima. Ipak, ne razmatra činjenicu da su mnoge zemlje sa slabim zdravstvenim sistemima same zanemarile ulaganja u svoje građane, usmeravajući sredstva na korupciju, ilegalne vojne programe ili finansiranje terorizma.
„Tokom pandemije, svaka strana koja je u poziciji da to učini treba, u skladu sa sopstvenim resursima i zakonima, da izdvoji deo svoje nabavke relevantnih dijagnostičkih sredstava, lekova i vakcina za zemlje koje se suočavaju sa izazovima u ispunjavanju zdravstvenih potreba,“ navodi se u tekstu.
Očekuje se da će države članice glasati o nacrtu ili eventualnim amandmanima na godišnjoj skupštini SZO u maju.