TAKER KARLSON UPOZORAVA NA RATNU OPASNOST IZMEĐU SAD I RUSIJE ZBOG UKRAJINE
Tenzije između Rusije i NATO-a su naglo eskalirale poslednjih nedelja usred tvrdnji zapadnih zvaničnika i medija da se Rusija možda sprema da izvrši invaziju na Ukrajinu. Moskva je glasno odbacila te optužbe, optužujući zapadne medije za širenje „propagande“ i upozoravajući da Rusija ne može da ne vidi provokacije dok NATO gradi utvrđenje na njenoj granici.
„Glupost“ i iracionalno „ludilo“ scenarija u kojem Rusija i SAD ulaze u vrući rat oko Ukrajine nisu dovoljan razlog da budemo sigurni da takav ishod neće postati stvarnost, upozorio je voditelj Fox News-a i paleokonzervativni komentator Taker Karlson.
Komentator je pozvao svoje gledaoce da ne odbacuju, „ma koliko to izgledalo utegnuto, vrući rat sa Rusijom. Da, to je luda ideja. Ne možemo ništa da dobijemo od vojne konfrontacije sa Vladimirom Putinom i možemo mnogo da izgubimo, uključujući, naravno, hiljade američkih života. Ali to ne znači da Džo Bajden to neće učiniti”.
„Samo zato što se nešto čini nategnutim, ili izgleda ludo, ili izgleda potpuno destruktivno po ključne američke interese, ne znači da američka vlada to neće učiniti. To je manje važno u ovom trenutku u kojem živimo“, rekao je Karlson u delu svoje emisije u utorak uveče.
Karlson je ukazao na pad popularnosti predsednika Bajdena, njegov navodni status „piona” „tvrdokornih ideologa koji ga okružuju” i „dvostranačku vrstu ludila” u Vašingtonu u kojoj izgleda da i neokonzervativci i neoliberali podržavaju tvrđi stav prema Rusiji, dok favorizuju članstvo Ukrajine u NATO-u.
Voditelj je zamolio gledaoce da pogledaju trenutnu konfrontaciju između Rusije i NATO-a ruskim očima – ističući da zapadna alijansa nije nestala uprkos razlogu svog postojanja – SSSR-u koji se raspao 1991. godine.
„Sovjetski Savez ne postoji više od tri decenije; sada je deo istorije. Pa ipak, NATO itekako živi, bolje finansiran nego ikad. To je vojska bez svrhe. Dakle, u ovom trenutku, NATO postoji prvenstveno da bi mučio Vladimira Putina koji, bez obzira na mnoge njegove greške, nema nameru da napadne Zapadnu Evropu. Vladimir Putin ne želi Belgiju. On samo želi da zaštiti svoje zapadne granice“, rekao je Karlson.
Ukazujući na napore SAD u podršci težnjama ukrajinske vlade koju podržavaju SAD da se pridruži NATO-u, Karlson je zamolio gledaoce da zamisle kako bi se Amerikanci osećali da Meksiko ili Kanada postanu kineske klijentske države.
„U slučaju Rusije, ovo je egzistencijalno pitanje. NATO preuzimanje Ukrajine bi kompromitovalo pristup Rusije njenoj pomorskoj bazi u Sevastopolju – to je mesto ruske Crnomorske flote i jedina veza zemlje sa međunarodnim vodama. Po rečima ruskog naučnika Ričarda Sakve, ako bi Rusija izgubila pomorsku bazu u Sevastopolju, to bi bio „najveći vojno-geopolitički poraz Rusije u poslednjih hiljadu godina“, naglasio je voditelj.
Što se tiče Sjedinjenih Država, Karlson je sugerisao da ta zemlja „neće dobiti baš ništa od preuzimanja Ukrajine“, sa jedinim ishodom „odvlačenjem Rusije…dublje u naručje kineske vlade“.
Karlson se takođe osvrnuo na teme razgovora Bele kuće o američkoj podršci „teritorijalnom integritetu” Ukrajine, šaleći se da je jedna stvar „obezbediti granice, barem u istočnoj Evropi gde granice nisu rasističke”, a druga podržati američke južne granice sa Meksikom, gde je zabeležen rekordan priliv migranata u poslednjih deset meseci.
„Otvorene granice su dozvoljene samo u Teksasu, Arizoni i Kaliforniji i bilo gde drugde gde potencijalni demokratski birači mogu doći nepozvani iz Trećeg sveta. Ali Ukrajina? Ne. Ukrajina ima Bogom dano pravo na teritorijalni integritet i američki vojnici će ginuti da brane taj teritorijalni integritet. To je naša zvanična pozicija kao zemlje“, požalio se Karlson.
Što se tiče opravdanja američke politike u Ukrajini za podršku „demokratiji“, voditelj je istakao da je državni podsekretar za politička pitanja Viktorija Nuland, koja je nedavno upozorila Senat na moguću „rusku agresiju“ na Kijev, isti onaj zvaničnik koji je pomogao u rušenju Ukrajinske demokratski izabrane vlade u državnom udaru u februaru 2014.
„Ovi ljudi nemaju stida. Dakle, pitanje je: o čemu se zapravo radi? Naravno, ne radi se o demokratiji za koju oni [Stejt department] nemaju nikakvog poštovanja. Delimično, to je mamurluk od lude ruske prevare koja je apsorbovala Vašington tri godine“, rekao je Taker, pozivajući se na teoriju zavere da je Kremlj pomogao u izboru predsednika Donalda Trampa 2016. i da ga je kontrolisao kao marionetu tokom njegovog predsedništva.
„Ali ovde postoji i dublji uzrok koji se retko primećuje. Godinama su ukrajinski interesi upumpavali milione lobističkih dolara u Vašington DC da bi promenili američku spoljnu politiku u regionu. U jednom trenutku, kao što ste možda čuli, angažovali su predsednikovog sina da podrži njihovo stanovište“, tvrdio je Karlson, misleći na navodni korupcionaški skandal u vezi sa plaćanjem mita u koji je umešan predsednikov sin Hanter i njegov prikriveni posao sa Ukrajinskom energetskom kompanijom između 2014. i 2020.
„Dakle, stižu desetine hiljada dolara mesečno da nam kažu da je Rusija loša i da moramo da stojimo uz Ukrajinu zbog demokratije, čak i dok radimo na rušenju demokratije u Ukrajini. Imajući to na umu, sada kada to znate, možda niste toliko iznenađeni što je Džo Bajden zaključio da Vladimir Putin nema dušu“, zaključio je Karlson.