Tehnokrate na korak od ostvarenja svog sna: Naučnici uspeli da podmlade miševe, sledeći na redu su ljudi
Tehnokrate se ne zaustavljaju u svom cilju dostizanja večnog života a kako prenosi Sputnik International ushićeno čini se da je efekat Bendžamina Batona prilično moguć u stvarnom životu – barem kada su miševi u pitanju.
Istraživači sa Harvardske medicinske škole pronašli su način da podmlade miševe nakon što su efektivno preokrenuli tehnologiju koja je omogućila genetski modificiranje životinje da brže stari, izvještavaju mediji.
Japanski biomedicinski istraživač dr. Shinya Yamanaka je 2007. godine konstruisao ljudske ćelije kože odraslih, podstičući ih da se ponašaju kao embrionalne ili pluripotentne matične ćelije. U laboratoriji Sinclair Medicinske škole Harvard, istraživači su uskočili u naučne napore kako bi došli do tehnologije koja bi omogućila obrnuto.
Prethodno je razvijena takva tehnologija, a naučnici su 2016. uspeli da uspore starenje kod miševa. Međutim, ovaj proces ponekad može dovesti do toga da izmenjene životinje razviju kancerogene tumore.
Laboratorija Sinclair uspela je da razvije sigurniju alternativu, pri čemu je laboratorijski genetičar Yuancheng Lu odabrao tri od četiri faktora i genetski ih ugradio u bezopasni virus. Zatim bi virus isporučio ćelije oštećenim ganglijskim ćelijama mrežnjače na zadnjem delu oka ostarelog miša. Da bi se uključili pluripotentni geni, miš je tada hranjen antibiotikom.
“Antibiotik je samo alat. To može biti bilo koja hemikalija, samo način da se osigura da su tri gena uključena”, rekao je David Sinclair. “Obično su uključeni samo kod vrlo mladih embriona u razvoju, a zatim se gase kako starimo.”
Zatim je utvrdio da telo nekako zna kako da se podmladi.
“To je gubitak informacija koji tera starenje ćelije da zaborave kako funkcionišu, da zaborave koji su tip ćelije. A sada možemo uključiti prekidač za resetovanje koji vraća sposobnost ćelije da ponovo ispravno čita genom, kao da je mlad”, rekao je Sinkler.
Rekao je da je optimističan u pogledu mogućnosti isprobavanja istog obrasca na ljudima.
“Uradili smo to miševima. Nema razloga da se setim zašto to ne bi trebalo da funkcioniše i kod ljudi”, rekao je Sinkler.
Ranije je druga studija pokazala da presađivanje fekalnih mikroba s mlađih miševa na starije miševe može smanjiti efekte starenja.