TikTok priznaje da može da pristupi korisničkim podacima EVROPLJANA
Kineska platforma za deljenje videa TikTok rekla je korisnicima da neki od njenih radnika u Kini imaju pristup podacima naloga u Velikoj Britaniji i Evropskoj uniji.
Gigant društvenih medija je rekao da je „politika privatnosti“ „zasnovana na demonstriranoj potrebi da rade svoj posao“.
Ova mreža našla se pod lupom vlasti širom sveta, uključujući Veliku Britaniju i SAD, zbog zabrinutosti da bi podaci mogli biti prosleđeni kineskoj vladi.
Ranije ove nedelje, američki zvaničnik je pozvao da se aplikacija zabrani u Americi a pre nekoliko godina Tramp je izneo predlog da se Tik Tok zabrani. Sa druge strane u Srbiji čak i političari koriste ovu društvenu mrežu.
MARIO ZNA i RATKO MARTINOVIĆ- Kuda se kreće ovaj SVET – Specijalni gost Goran Šarić
TikTok kaže da se ova politika odnosi na „Evropski ekonomski prostor, Ujedinjeno Kraljevstvo i Švajcarsku“.
Elejn Foks, šef odeljenja za privatnost platforme za Evropu, rekla je u saopštenju u sredu da je globalni tim pomogao da korisničko iskustvo ostane „dosledno, prijatno i bezbedno“.
Iako TikTok trenutno čuva podatke o evropskim korisnicima u SAD i Singapuru, „dozvoljavamo određenim zaposlenima u našoj korporativnoj grupi koja se nalazi u Brazilu, Kanadi, Kini, Izraelu, Japanu, Maleziji, Filipinima, Singapuru, Južnoj Koreji i Sjedinjenim Državama daljinski pristup poracima o evropskim korisnicima TikTok-a“, rekla je gospođa Foks.
„Naši napori su usredsređeni na ograničavanje broja zaposlenih koji imaju pristup evropskim korisničkim podacima, minimiziranje protoka podataka van regiona i skladištenje evropskih korisničkih podataka lokalno“, dodala je ona.
Ona je takođe rekla da je pristup „podložan nizu robusnih bezbednosnih kontrola i protokola za odobravanje, i putem metoda koje su priznate u okviru GDPR-a (Opšta uredba o zaštiti podataka) “.
Iste nedelje je visoki zvaničnik američke službe za komunikacije rekao da bi TikTok trebalo da bude zabranjen u Americi.
„Ne verujem da postoji put napred za bilo šta osim zabrane“, rekao je Brendan Kar, komesar u Federalnoj komisiji za komunikacije (FCC).
Dodao je da veruje da ne postoji „svet u kome biste mogli da obezbedite dovoljnu zaštitu podataka da biste mogli imati dovoljno poverenja da se oni neće vratiti u ruke [Kineske komunističke partije]“.
Vlasnik TikTok-a BiteDance je više puta negirao da ga kontroliše kineska vlada.
Britanski parlament zatvorio je svoj TikTok nalog u avgustu nakon što su poslanici izrazili zabrinutost zbog rizika da podaci budu prosleđeni kineskoj vladi.
Visoki poslanici i kolege pozvali su da se nalog ukloni dok TikTok ne pruži „verodostojna uveravanja“ da se nikakvi podaci ne mogu predati Pekingu.
Aplikaciju je takođe istražila Irska komisija za zaštitu podataka – njen vodeći regulator u EU – zbog dva problema u vezi sa privatnošću.
Nadzorni organ ispituje TikTok-ovu obradu ličnih podataka dece i da li je postupio u skladu sa zakonima EU u vezi sa prenosom ličnih podataka u druge zemlje, kao što je Kina.
U međuvremenu, 2020. godine, američki odbor za nacionalnu bezbednost naložio je BiteDanceu da proda svoju američku operaciju zbog zabrinutosti da bi podaci korisnika mogli da se dele sa kineskim vlastima.
U junu ove godine TikTok je saopštio da je migrirao informacije američkih korisnika na servere koje vodi američki softverski gigant Oracle u Ostinu u Teksasu.
Prošlog meseca, TikTok je demantovao izveštaj da je kineski tim u BiteDance-u planirao da koristi aplikaciju za praćenje lokacija američkih građana .
TikTok je rekao da nikada nije korišćen za „ciljanje“ američke vlade, aktivista, javnih ličnosti ili novinara.
U sredu, gospođa Foks je takođe rekla da aplikacija ne prikuplja precizne podatke o lokaciji od korisnika u Evropi.
TikTok je najbrže rastuća aplikacija za društvene mreže na svetu i preuzeta je skoro 4 milijarde puta.