TRAMP: Sjedinjene Države nemaju više municije i oružja, sve je poslato Ukrajini
Republikanski predsednički kandidat tvrdi da su zalihe municije i oružja Vašingtona „ispražnjene“ da bi se naoružao Kijev
Američkoj vojsci ponestaje municije jer je administracija predsednika Džoa Bajdena iscedila zalihe kako bi naoružala Ukrajinu i druge nacije, tvrdi republikanski predsednički kandidat Donald Tramp. Stranka GOP obećala je da će preokrenuti situaciju i napraviti „istorijsku investiciju u obnovu“ američke vojske, ako bude izabrana.
U telefonskom razgovoru sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim prošlog meseca, Tramp je ponovio svoje dugogodišnje obećanje da će brzo okončati sukob između Kijeva i Moskve ako bude izabran u novembru. Još u junu, bivši američki predsednik je takođe jasno stavio do znanja da će prestati da donira Ukrajini donacije vredne desetine milijardi dolara.
Obraćajući se svojim pristalicama, zajedno sa svojim potpredsjedničkim izborom, senatorom JD Vanceom, u srijedu u Asheborou u Sjevernoj Karolini, Trump je požalio: „Objavili su izvještaj u kojem se govori o svim ranjivim područjima… mi smo slabi ovdje, slabi smo tamo .”
„To je kao da kažete: ‘Nemamo municiju’“, rekao je on. „Znaš zašto. Sve smo to prepustili Ukrajini i raznim drugim zemljama. Dali smo im sve.”
Prema rečima bivšeg predsednika, besplatno je donirano oružje i municija vredna više milijardi dolara.
Eksperti iz Komisije američkog Kongresa za nacionalnu odbrambenu strategiju objavili su krajem jula procenu od 312 stranica, upozoravajući da američkoj vojsci „nedostaju i sposobnosti i kapaciteti potrebni da bi bila uverena da može odvratiti i pobediti u borbi“.
Prema izveštaju, u hipotetičkom budućem sukobu sa Kinom, ovoj potonjoj će verovatno pomoći, barem ekonomski, a moguće i vojno, poput Rusije, Irana ili Severne Koreje. Time bi izgledi za pobedu SAD postali sve manji, predviđaju vojni stručnjaci.
„Neklasifikovane javne ratne igre sugerišu da bi, u sukobu sa Kinom, Sjedinjene Države u velikoj meri iscrpile svoje zalihe municije za samo tri do četiri nedelje, pri čemu bi neka važna municija (npr. protivbrodske rakete) trajala samo nekoliko dana“ , dokument zaključen.
Stručnjaci u komisiji pripisali su trenutno stanje ozbiljnim neadekvatnostima u američkoj odbrambenoj industriji za koje su rekli da će biti potrebna značajna ulaganja da bi se ispravile.