Tramp: Svi treba da se otarase nuklearnog oružja
Predsednik Donald Tramp ponovio je svoju želju za potpunim ukidanjem nuklearnog oružja, rekavši u četvrtak tokom konferencije za medije u Beloj kući da bi bilo sjajno da ga se svi reše.
„Rusija i mi ga imamo ubedljivo najviše,“ rekao je Tramp novinarima u Ovalnom kabinetu. „Kina će dostići isti nivo za četiri do pet godina. Bilo bi sjajno da svi možemo da se denuklearizujemo, jer je moć nuklearnog oružja suluda.“
Trka u naoružanju se zahuktava
Trenutno devet zemalja poseduje nuklearno oružje: SAD, Velika Britanija, Francuska, Rusija, Kina, Indija, Pakistan, Severna Koreja i Izrael.
Sa rastućim globalnim tenzijama, neke zemlje, uključujući SAD, nastavljaju da jačaju svoje strateške kapacitete. Američka vojna obaveštajna služba tvrdi da Kina ubrzava proizvodnju nuklearnog naoružanja i da bi mogla imati preko 1.000 bojevih glava u narednim godinama.
Ipak, to je daleko manje od arsenala SAD-a i Rusije, koji imaju oko 1.500 raspoređenih nuklearnih bojevih glava, plus hiljade u skladištima.
Tramp: Putin i Kina su otvoreni za nuklearno razoružanje
Nakon povratka u Belu kuću u januaru, Tramp je izjavio da je tokom svog prvog mandata razgovarao s Vladimirom Putinom o denuklearizaciji i da je ruski lider bio otvoren za tu ideju.
„Razgovarali smo o smanjenju nuklearnog naoružanja naših zemalja, a Kina bi se na kraju pridružila. Trenutno Kina ima mnogo manje nuklearnog naoružanja od nas, ali će nas sustići u nekom trenutku,“ rekao je Tramp.
Dodao je da Putin „zaista voli“ ideju smanjenja nuklearnog arsenala i da bi ubeđivanjem ostalih zemalja moglo doći do globalnog razoružanja.
Četbotovi kao cenzori: Kako EU planira da koristi veštačku inteligenciju za kontrolu na internetu 🇪🇺💥 https://t.co/OgssodZJOR
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 6, 2025
„Ogromne količine novca se troše na nuklearno naoružanje, a njegova destruktivna moć je nešto o čemu ne želimo ni da govorimo. Previše je depresivno,“ naglasio je Tramp.
Trampovi potezi u praksi: Od priče o razoružanju do povlačenja iz sporazuma
Iako je Tramp više puta govorio o smanjenju vojne potrošnje i nuklearnog naoružanja, tokom svog prvog mandata povukao je SAD iz dva ključna sporazuma o kontroli naoružanja:
❌ Sporazuma o otvorenom nebu (Open Skies)
❌ Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF Treaty)
Takođe, Tramp je odbio da produži Novi START sporazum, poslednji veliki dogovor između SAD i Rusije o kontroli nuklearnog naoružanja.
Insistirao je da se Kina mora uključiti u pregovore, što je gotovo dovelo do propasti sporazuma.
Džozef Bajden je 2021. uspeo da produži sporazum za još pet godina, ali on ističe sledeće godine i trenutno nema dogovora o daljem produženju.
Da li će Tramp stvarno ostvariti nuklearno razoružanje – ili će samo nastaviti globalnu trku u naoružanju?
President Trump:
„It would be great if everybody would get rid of their nuclear weapons. I know Russia and us have by far the most. China will have an equal amount within 4-5 years. It would be great if we could all de-nuclearize because the power of nuclear weapons is crazy.“ pic.twitter.com/Mv2GAyXlTn
— The American Conservative (@amconmag) March 6, 2025